Stam in casa ?

Aici putem discuta sau dezbate orice legat de pescuit.

Moderatori: Alin Galbenu, mariosilaghi, Bogdan Zaharia, odoctee

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18916
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Stam in casa ?

Mesaj de Vladut Mateianu »

Eu unul m-am saturat sa stau in casa. Am fost mintit inca de la inceput : 2 saptamani. Apoi inca 2. Si inca...fara numar cred. Stam in casa si respectam ca prostii legea, in timp ce unii se imbogatesc (beneficiarii de contracte fara licitatii, indiferent daca este vorba de stropiri cu "biocide", vanzari si productie de spirt sau masti, defrisari, etc), altii stau bine mersi acasa si le vin banii(bugetarii) iar altora(sectorul privat) li se duc afacerile in cap. Pentru ca stau acasa. Ajutor de la stat ? Sa fim seriosi. O gluma proasta. Nu ne-au ajutat in 30 de ani si ne ajuta acum ? Mai repede cred in Mos Craciun. Deja se pun dobanzi la dobanzi la ratele asa zis suspendate(daca ai dosarul cum trebuie), impozit la somajul tehnic, bete-n roate cand vrei sa obti ajutor de la stat. Multi nici nu stiti realitatea. Pentru ca stati in casa. Si o sa stati mult, nu datorita saraciei de virus, ci datorita faptului ca statul NU ARE NICIUN MOTIV sa scape puterea din mana, pe STARE DE URGENTA se pot face multe fara explicatii : rechizitionari, confiscari, perchezitii, etc - multe cu iz de vendete personale(a se citi polite de platit). Se pot face,repet, foarte multi bani din contracte cu statul, nu se fac nici licitatii si nici verificari. Si noi, oamenii de rand, nu avem ce face. Pentru ca stam in casa.
Inca rabdam, Poate pana la 1 mai. Dar va asigur ca vom iesi toti in strada cand va veni vremea. Si, vorba lui Cosbuc : " cand nu vom mai putea rabda, Hristosi sa fiti, nici in mormant nu veti scapa !"
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

Andrei91
Mesaje: 515
Membru din: Mie Ian 06, 2016 18:31
Puncte: 0
Localitate: Cj

Re: Stam in casa ?

Mesaj de Andrei91 »

Vladut nu iesim din casa la 1 mai , mai mult ca sigur, pentru ca varful pandemiei in Romania e preconizat in jurul datei se 20 aprilie ( de precizat, varf- cei mai multi oameni infectati in spitale) ...

Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18916
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: Stam in casa ?

Mesaj de Vladut Mateianu »

Andrei91 scrie:
Vin Apr 03, 2020 14:20
Vladut nu iesim din casa la 1 mai , mai mult ca sigur, pentru ca varful pandemiei in Romania e preconizat in jurul datei se 20 aprilie ( de precizat, varf- cei mai multi oameni infectati in spitale) ...
Romanilor nu de pandemie trebuie sa le fie teama. Ci de saracie ! O sa vina vremea sa nu aiba ce sa puna pe masa daca stau in casa si asteapta sa rezolve Iohanis problema.....in 2 saptamani !
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

Andrei91
Mesaje: 515
Membru din: Mie Ian 06, 2016 18:31
Puncte: 0
Localitate: Cj

Re: Stam in casa ?

Mesaj de Andrei91 »

Perfect de acord cu tine ...

Avatar utilizator
Dan Andrei
Pescar de competitie
Mesaje: 481
Membru din: Mie Apr 08, 2009 20:28
Puncte: 0
Localitate: Campina PH

Re: Stam in casa ?

Mesaj de Dan Andrei »

Vorbeam astazi cu un amic care are pe cineva apropiat in zona Lombardia,asa zisa zona rosie a Italiei si imi spunea ca si ei vad aceste nenorociri care se fac publice numai la televizor....in rest nu cunosc pe nimeni care a murit sau prieteni care au cunostinte reale care au murit din cauza acestui virus. In rest ca la noi,multe imbolnaviri cu covit post mortem care sunt perpetuate pe la televiziuni si atat.
Tipul de care am adus vorba lucreaza in industria prelucrarii laptelui si umbla zilnic prin 10-15 sate sa colecteze lapte pt fabrica si acopera o zona destul de mare din districtul Lombardia.
Chiar nu stiu ce sa mai cred....
“Când ești mort, nu știi că ești mort. E greu doar pentru ceilalți..... la fel și când ești prost.”

Philippe Geluck.

gimi_mures
pescar de competitie
Mesaje: 1319
Membru din: Vin Apr 03, 2009 23:24
Puncte: 0
Localitate: Tg Mures

Re: Stam in casa ?

Mesaj de gimi_mures »

Si pe români i cam doare-n pluă ca pe italieni si asta nu e bine deloc.
C&R

Avatar utilizator
Albert
pescar de competitie
Mesaje: 2295
Membru din: Lun Aug 23, 2010 17:56
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Stam in casa ?

Mesaj de Albert »

Mai Vladut, termina cu prostiile. Zici de saraci. Uite cum sta treaba: stai in casa, ramai sarac.
Iesi din casa la chemarea lui Vladutilor(nu, nu esti singurul revolutionar, stai linistit): ajungi sarac dar mai adaugi si ceva amenzi la zestre. Basca ai sanse sa iei si mizeria asta de virus si s-o imprastii la mai cine stie cati.

Cum naiba poti sa scoti chestiile astea pe forum, nu-mi dau seama. Mai urmeaza sa incepi si tu cu conspiratia chinezeasca, de parca asta vindeca oamenii sau face ca virusul sa dispara, si transformi siteul asta in luju.ro Dar, ce-i drept, fiecare forum pe limba lui moare. Sunteti pe drumul cel bun.

Lucian SV
Mesaje: 763
Membru din: Dum Apr 01, 2012 1:40
Puncte: 0
Localitate: Suceava

Re: Stam in casa ?

Mesaj de Lucian SV »

Dacă sunteți șmecheri hai la Suceava!

gimi_mures
pescar de competitie
Mesaje: 1319
Membru din: Vin Apr 03, 2009 23:24
Puncte: 0
Localitate: Tg Mures

Re: Stam in casa ?

Mesaj de gimi_mures »

Probabil se doreste resuscitarea forumului. In aceasta perioada ce alt subiect ar putea face asta ?😀
C&R

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Stam in casa ?

Mesaj de Dan Mitranescu »

Mai trebuie sa rezistam pana pe 15 mai.
Acest virus atat de periculos se extinde foarte repede, dar stim cand se termina si stim ca nu se mai intoarce ( ca in China ).
De unde stim, nu trebuie discutat.
Oricum, stam bine. Pana acum s-au imbolnavit la nivel mondial un milion din 450 MILIOANE cati se imbolnavesc in mod normal anual de pneumonie si au murit 50.000 de pneumonie, din 4 MILIOANE cat mor anual de pneumonie.
In continuare, anul asta nu s-a imbolnavit si nu a murit nimeni de pneumonie, alta decat cea provocata de corona virus.

Vladut, ai grija sa nu te ia astia pentru zadarnicirea manglelii. Pe ala de la Tandarei care era aseara pe tv, asa l-au luat, dupa care, ca sa scape, l-au pus sa se prefaca bolnav, sa isi sperie neamurile.
Din atatia oameni bolnavi, numai un "bombarier" tatuat gaseai sa il dai pe toate posturile. Ma lasi ...
Parca te vad pe tv cum ne rogi sa stam in casa, cu bazmaua pe gura : " Dragi pescari, va rog stati in casa. Si eu am crezut ca nu este adevarat, dar acum uite unde am ajuns!" Daca este vrajeala, sa ne faci cu ochiul. :D

Cum spuneam si cu ceva timp in urma. Ceva rau este, ca nu faceau astia atata paguba pentru nimic.
De sanatatea noastra li se rupe. Este clar ca este altceva. Eu unul pentru asta respect ce spun astia. Stau izolat in casa si la fel de izolat cand testez lansete astea noi de spinning. :)

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Discutii Generale despre Pescuit”