Super fain MERITA VAZUT !!!

Aici putem discuta sau dezbate orice legat de pescuit.

Moderatori: Alin Galbenu, mariosilaghi, Bogdan Zaharia, odoctee

Scrie răspuns

Avatar utilizator
legio1083
Mesaje: 534
Membru din: Dum Feb 12, 2006 17:35
Puncte: 0
Localitate: Essex - London
Contact:

Re: Super fain MERITA VAZUT !!!

Mesaj de legio1083 »

Dupa parerea mea, Carligul este mult prea mare pentru cele 3 boabe de porumb. Apoi firul de par e prea scurt si distanta dintre curbura si momeala lipseste, drept dovada se vede clar cuum crapul sta cu boabele-n botic si acul ramane amanet afara...Prima captura este cu totul norocoasa pentru ca se pare ca a fost un crap ratardat... un forfac de 10 lbs suplu si doar 2 boabe cu 3 mm de curbura unui carlig mic si cu tija mai lunga ar fi adus de 4-5 ori mai multe trasaturi.

Chiar si cu Power Pro-ul mult mai fin cred ca pestioi ar fi fost executati mult mai repede daca acul ar fi fost cu 2-numere mai mic iar in loc de plumb s-ar fi folosit un momitor sau unplumb cu pastura -sa nu uitam ca avem de-a face cu ciortani! Un varnis mic coborat e tija pana in dreptul varfului ar fi intors carligul cu varful in jos mult mai repede si cred ca la primul contact s-ar fi agatat.
Legio - Patria Nostra !

Avatar utilizator
pista bv
Mesaje: 209
Membru din: Lun Noi 24, 2008 19:59
Puncte: 0
Localitate: Brasov
Contact:

Re: Super fain MERITA VAZUT !!!

Mesaj de pista bv »

cred ca lungimea forfacului era problema,cu cit era mai scurt se autointepa mai repede ca toti erau flaminzi si puneau botu.sa misti montura si sa ramina pe loc e ceva.sa se intepe putin si imediat sa revina :shock:
Balazs Istvan

Avatar utilizator
legio1083
Mesaje: 534
Membru din: Dum Feb 12, 2006 17:35
Puncte: 0
Localitate: Essex - London
Contact:

Re: Super fain MERITA VAZUT !!!

Mesaj de legio1083 »

Daca era mai scurt nu prindea nici atatia... Dupa cate ai vazut, ciortanii aceea NU scurmau ci aspirau destul de delicat asa ca un forfac mai scurt ar fi adus mult mai multe rateuri. Raman totusi la parerea dizacordului dintre momeaala/ carlig/ fir si mai ales modul in care momeala era prezentata fata de carlig. Parerea mea...
Legio - Patria Nostra !

Avatar utilizator
pista bv
Mesaje: 209
Membru din: Lun Noi 24, 2008 19:59
Puncte: 0
Localitate: Brasov
Contact:

Re: Super fain MERITA VAZUT !!!

Mesaj de pista bv »

dupa ce au pus tubul contactul cu plumbul era mai rapid,daca scurtau forfacul mecanica ar fi fost aceeasi,cred eu
Balazs Istvan

Avatar utilizator
razvan u.
pescar de competitie
Mesaje: 2954
Membru din: Mie Iul 30, 2008 15:00
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Super fain MERITA VAZUT !!!

Mesaj de razvan u. »

Mecanica monturii la prima varianta nu este buna. Problema o vad eu carligul mult prea greu si forma lui(tija dreapta). Aspirau si scuipau imediat. La acul respectiv trebuie folosit obligatoriu tub termocontractibil.
Un ac mai usor(personal folosesc Osprey de 6 sau 4 in functie de marimea pestilor si vreme) si un fir moale de 15 lbs cred ca aduc mai multi pesti pe saltea. :wink:
C. S. PELICANUL

circus
Mesaje: 16
Membru din: Lun Noi 02, 2009 21:04

Re: Super fain MERITA VAZUT !!!

Mesaj de circus »

Oare si in realitate o fi la fel ?

Avatar utilizator
legio1083
Mesaje: 534
Membru din: Dum Feb 12, 2006 17:35
Puncte: 0
Localitate: Essex - London
Contact:

Re: Super fain MERITA VAZUT !!!

Mesaj de legio1083 »

Eu asa cred. Defapt cam astea sunt concluziile la care am ajuns eu...
Legio - Patria Nostra !

Avatar utilizator
doru_croc
pescar de competitie
Mesaje: 2433
Membru din: Dum Aug 30, 2009 10:01
Puncte: 0
Localitate: Alexandria

Re: Super fain MERITA VAZUT !!!

Mesaj de doru_croc »

Pentru unii umorul este ca si o limba straina: fara subtitrare nu inteleg nimic!
Este de o mie de ori mai bine să fii optimist şi să te înşeli, decât să fii pesimist şi să ai dreptate.

Avatar utilizator
legio1083
Mesaje: 534
Membru din: Dum Feb 12, 2006 17:35
Puncte: 0
Localitate: Essex - London
Contact:

Re: Super fain MERITA VAZUT !!!

Mesaj de legio1083 »

Asta se stia de mult! :lol:

Da n-ar fi mai bine sa nu amestecam cu curvasareala (politicul) si placerea (pescuitul) 8) ?
Legio - Patria Nostra !

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Discutii Generale despre Pescuit”