Vreau sa invat

Aici putem discuta sau dezbate orice legat de pescuit.

Moderatori: Alin Galbenu, mariosilaghi, Bogdan Zaharia, odoctee

Scrie răspuns
Piksson
Mesaje: 1
Membru din: Dum Ian 15, 2017 18:59

Vreau sa invat

Mesaj de Piksson »

Va salut. Sunt nou pe acest forum si in ale pescuitului la crap. Am tot citit pe mai multe site-uri despre cum sa prinzi ce trebuie sa faci dar tot nu reusesc sa le leg. Asa ca v-as ruga foarte frumos, daca imi puteti explica , cat de cat, ce anume trebuie facut la o partida de pescuit la crap. Lansete, mulinete si monturi de crap am deja...Ma gandesc cum sa prepar o nada reusita,( am inteles ca este si in functie de anotimp), ce ingrediente mai simple pot folosi, momeala...si alte trucuri daca mai stiti... Va multumesc anticipat si fir intins pe 2017.

Avatar utilizator
gabi1
Veteran
Mesaje: 4787
Membru din: Joi Sep 16, 2010 19:23
Puncte: 0
Localitate: Gura Oborului

Re: Vreau sa invat

Mesaj de gabi1 »

"Azi oamenii cunosc preţul fiecărui obiect si valoarea nici unuia."
"Nu refuza ajutorul imbecililor; pentru a rămâne sus iți trebuie unanimitate". :-)

Avatar utilizator
Alin Galbenu
Moderator
Mesaje: 2778
Membru din: Lun Aug 08, 2011 11:38
Puncte: 0
Localitate: Craiova
Contact:

Re: Vreau sa invat

Mesaj de Alin Galbenu »

Salut
La câta informație este pe forum, nu știu daca mai ai nevoie de ceva. Timp liber sa ai.
Imagine

Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18915
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: Vreau sa invat

Mesaj de Vladut Mateianu »

Piksson scrie:Va salut. Sunt nou pe acest forum si in ale pescuitului la crap. Am tot citit pe mai multe site-uri despre cum sa prinzi ce trebuie sa faci dar tot nu reusesc sa le leg. Asa ca v-as ruga foarte frumos, daca imi puteti explica , cat de cat, ce anume trebuie facut la o partida de pescuit la crap. Lansete, mulinete si monturi de crap am deja...Ma gandesc cum sa prepar o nada reusita,( am inteles ca este si in functie de anotimp), ce ingrediente mai simple pot folosi, momeala...si alte trucuri daca mai stiti... Va multumesc anticipat si fir intins pe 2017.
Este o discutie f ampla, pe scurt, saculet solubil, naditor si momeala flotanta(plastice sau pop-up) la carlig, forfac fin si carlig nr 6. Daca identifici bine structurile(agataturi, praguri,platouri, etc) si pescuiesti exact(cu semn sau in clips) vei avea rezultate bune pe majoritatea baltilor. Si nu ma refer la carpodroame, acolo prinde peste oricine si oricum.
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

bogdanpesc
Pescar de competitie
Mesaje: 396
Membru din: Sâm Iun 23, 2007 18:57

Re: Vreau sa invat

Mesaj de bogdanpesc »

Incearca sa-ti gasesti un partener de pescuit care stie cu pescuitul la crap.Pescuitul se invata pe malul apei.Dupa aceea treci la nivelul urmator...este mai sigur asa
Daca imi pare rau de ceva in viata asta,este ca nu am pescuit cat a vrut sufletul meu

bogdan constantinescu

Avatar utilizator
DumiD
Pescar de competitie
Mesaje: 1650
Membru din: Joi Oct 21, 2010 1:52

Re: Vreau sa invat

Mesaj de DumiD »

bogdanpesc scrie:Incearca sa-ti gasesti un partener de pescuit care stie cu pescuitul la crap.Pescuitul se invata pe malul apei.Dupa aceea treci la nivelul urmator...este mai sigur asa
Confirm, daca nu esti vreun talent inascut, si pare ca nu esti, fa cum zice colegul. Eu m-am ambitionat sa invat singur si am pierdut vreo 2 ani pana sa ma simt confortabil cu ce fac pe malul baltii, chestii care le-as fi invatat in 4-5 partide cu un partener priceput

Avatar utilizator
petre iulian
Pescar de competitie
Mesaje: 4345
Membru din: Mie Dec 13, 2006 12:23
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti / zona Pantelimon
Contact:

Re: Vreau sa invat

Mesaj de petre iulian »

eu cred ca un club de pescuit te ajuta mult .... :wink:
Membru Fondator al Clubului Sportiv Green Lake

Avatar utilizator
vasea
Mesaje: 385
Membru din: Mie Mai 12, 2010 9:24
Puncte: 0
Localitate: Iași

Re: Vreau sa invat

Mesaj de vasea »

Urmareste filmele lui Dome Gabor de pe portalul Haldorado pe Youtube, ai multe de invatat acolo.

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Discutii Generale despre Pescuit”