Alegere echipament pentru carp fisging !

Lansete, mulinete, fire, carlige, camping, accesorii, etc. Comentati, criticati sau recomandati.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Raf
Mesaje: 3
Membru din: Vin Noi 12, 2021 9:36
Puncte: 0

Alegere echipament pentru carp fisging !

Mesaj de Raf »

Salutare, sunt în căutare de alegere a unui echipament de pescuit pentru carp fisging
Mă interesează pentru aruncările la distanțe mari, în viitorul apropiat îmi este în plan să mă bag în competiții
Din start am consultat mai mulți producători
Mi-a atras atenția mulinetele de la fl. tazura și hakuya
Cine sunt acești producători și ce reprezintă ? despre acești producătir informație zero cam,
prețurile sunt atractive și atenția me-a luat
cum ar fi MULINETA TAZURA MX 14000 NEW 2021
și
MULINETA HAKUYO MT 14000 PLUS
și
MULINETA FL STRATEGIST TX14000


după cum văd toate sunt mărimele 14000, dar unele modele sunt mai ușoare și totodată mai eftine

Ce ține de lansetele MTX, TAZURA sau FL

TAZURA CLASS 3K NEW 2021 sau TAZURA RS-40T NEW CONCEPT
vs
MTX CLASS NEW CONCEPT
vs
HAKUYO MTX CLASS
vs
FLX30 3,90M - 4 LBS

prețurile variază între ele, și la fel și greutatea,

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Alegere echipament pentru carp fisging !

Mesaj de Dan Mitranescu »

Raf scrie:
Vin Noi 12, 2021 10:49
Salutare, sunt în căutare de alegere a unui echipament de pescuit pentru carp fisging
Mă interesează pentru aruncările la distanțe mari, în viitorul apropiat îmi este în plan să mă bag în competiții
Din start am consultat mai mulți producători
Mi-a atras atenția mulinetele de la fl. tazura și hakuya
Cine sunt acești producători și ce reprezintă ? despre acești producătir informație zero cam,
prețurile sunt atractive și atenția me-a luat
cum ar fi MULINETA TAZURA MX 14000 NEW 2021
și
MULINETA HAKUYO MT 14000 PLUS
și
MULINETA FL STRATEGIST TX14000


după cum văd toate sunt mărimele 14000, dar unele modele sunt mai ușoare și totodată mai eftine

Ce ține de lansetele MTX, TAZURA sau FL

TAZURA CLASS 3K NEW 2021 sau TAZURA RS-40T NEW CONCEPT
vs
MTX CLASS NEW CONCEPT
vs
HAKUYO MTX CLASS
vs
FLX30 3,90M - 4 LBS

prețurile variază între ele, și la fel și greutatea,
Salut. Iti voi da cateva detalii despre brand-urile amintite.
1. Hakuyo este un brand romanesc cu care am colaborat multi ani. Anumite produse ale acestui brand au fost concepute de mine si totodata recomandate de mine. Ma refer la varfurile de gama ale lansetelor MTX : MTX 14, Class si toate variantele New concept. Produse maxim apreciate in continuare de posesorii lor, de mai bine de 10 ani. La capitolul mulinete au fost concepute si am raspuns direct pentru: MX14000, MX PLUS si MX CUSTOM si acestea apreciate pentru functionalitate si pret.
2. TAZURA este brand-ul meu 100%. Acesta a aparut datorita faptului ca se facea o confuzie intre produsele pe care le recomandam eu de la Hakuyo ( evident produse in care aveam incredere si pe care imi puneam cuvantul ) cu intreg brand-ul Hakuyo. Prin Tazura am eliminat aceasta confuzie si acum imi pun numele gaj fara sa mai am astfel de probleme.
3. FL este un brand romanesc pe care l-am apreciat intotdeauna datorita corectitudinii preturilor. Foarte multe dintre produsele pe care le comercializez apartin acestui brand.
FL are o gama de lansete foarte buna pe stil clasic, aici ma refer la modele cu 6 inele cu cel de varf de 16, modele identice cu ale unor brand-uri ce poarta preturi de doua ori mai mari.
Eu am mers pe idei personale dobandite prin multa munca in pescuitul de la noi, acestea avand ca rezultat linia lansetelor New Concept ( 7-9 inele, cu cel de varf de 10 sau chiar 8 ). TAZURA Cadet, Sublim, Class, Class 3K si din primavara Class New Concept. Colaborez cu brand-ul FL in multe proiecte, dar separat ca nume si cu unele diferente ca produs. ( ex. swingerele FL au conectorul inventat de mine la swingerele Tazura, restul produsului fiind diferit )

Cam asta este "istoria".

Legat strict de produse, cu toate convingerea iti spun ca lanseta TAZURA Class 3K este cea mai buna alegere la acest moment pentru un pescuit complet inclusiv cel de competitie.
Din primavara voi aduce Tazura Class New Concept care inlocuieste vechiul New Concept, o lanseta pe care o vad idealul in lanseuri extreme pentru o plaja mai mare de pescari.
Vechiul Class era si este greu de incarcat, dar noua varianta atinge performanta maxima si in mana aruncatorilor mai putin puternici. Pretul o sa fie aprox. 650 lei ( fata de 750 lei cat a fost in trecut ) In comparatie cu Class 3K nu are panza 3K, este mai usor cu 40g, are 9 inele si este putin mai rigid.

Legat de mulinete, cea mai buna alegere a momentului pe care o vad este MX PLUS. Are pretul redus si la 400 lei este o mulineta completa functional si calitativ.

Avatar utilizator
Raf
Mesaje: 3
Membru din: Vin Noi 12, 2021 9:36
Puncte: 0

Re: Alegere echipament pentru carp fisging !

Mesaj de Raf »

Dan Mitranescu scrie:
Vin Noi 12, 2021 13:17
Raf scrie:
Vin Noi 12, 2021 10:49
Salutare, sunt în căutare de alegere a unui echipament de pescuit pentru carp fisging
Mă interesează pentru aruncările la distanțe mari, în viitorul apropiat îmi este în plan să mă bag în competiții
Din start am consultat mai mulți producători
Mi-a atras atenția mulinetele de la fl. tazura și hakuya
Cine sunt acești producători și ce reprezintă ? despre acești producătir informație zero cam,
prețurile sunt atractive și atenția me-a luat
cum ar fi MULINETA TAZURA MX 14000 NEW 2021
și
MULINETA HAKUYO MT 14000 PLUS
și
MULINETA FL STRATEGIST TX14000


după cum văd toate sunt mărimele 14000, dar unele modele sunt mai ușoare și totodată mai eftine

Ce ține de lansetele MTX, TAZURA sau FL

TAZURA CLASS 3K NEW 2021 sau TAZURA RS-40T NEW CONCEPT
vs
MTX CLASS NEW CONCEPT
vs
HAKUYO MTX CLASS
vs
FLX30 3,90M - 4 LBS

prețurile variază între ele, și la fel și greutatea,
Salut. Iti voi da cateva detalii despre brand-urile amintite.
1. Hakuyo este un brand romanesc cu care am colaborat multi ani. Anumite produse ale acestui brand au fost concepute de mine si totodata recomandate de mine. Ma refer la varfurile de gama ale lansetelor MTX : MTX 14, Class si toate variantele New concept. Produse maxim apreciate in continuare de posesorii lor, de mai bine de 10 ani. La capitolul mulinete au fost concepute si am raspuns direct pentru: MX14000, MX PLUS si MX CUSTOM si acestea apreciate pentru functionalitate si pret.
2. TAZURA este brand-ul meu 100%. Acesta a aparut datorita faptului ca se facea o confuzie intre produsele pe care le recomandam eu de la Hakuyo ( evident produse in care aveam incredere si pe care imi puneam cuvantul ) cu intreg brand-ul Hakuyo. Prin Tazura am eliminat aceasta confuzie si acum imi pun numele gaj fara sa mai am astfel de probleme.
3. FL este un brand romanesc pe care l-am apreciat intotdeauna datorita corectitudinii preturilor. Foarte multe dintre produsele pe care le comercializez apartin acestui brand.
FL are o gama de lansete foarte buna pe stil clasic, aici ma refer la modele cu 6 inele cu cel de varf de 16, modele identice cu ale unor brand-uri ce poarta preturi de doua ori mai mari.
Eu am mers pe idei personale dobandite prin multa munca in pescuitul de la noi, acestea avand ca rezultat linia lansetelor New Concept ( 7-9 inele, cu cel de varf de 10 sau chiar 8 ). TAZURA Cadet, Sublim, Class, Class 3K si din primavara Class New Concept. Colaborez cu brand-ul FL in multe proiecte, dar separat ca nume si cu unele diferente ca produs. ( ex. swingerele FL au conectorul inventat de mine la swingerele Tazura, restul produsului fiind diferit )

Cam asta este "istoria".

Legat strict de produse, cu toate convingerea iti spun ca lanseta TAZURA Class 3K este cea mai buna alegere la acest moment pentru un pescuit complet inclusiv cel de competitie.
Din primavara voi aduce Tazura Class New Concept care inlocuieste vechiul New Concept, o lanseta pe care o vad idealul in lanseuri extreme pentru o plaja mai mare de pescari.
Vechiul Class era si este greu de incarcat, dar noua varianta atinge performanta maxima si in mana aruncatorilor mai putin puternici. Pretul o sa fie aprox. 650 lei ( fata de 750 lei cat a fost in trecut ) In comparatie cu Class 3K nu are panza 3K, este mai usor cu 40g, are 9 inele si este putin mai rigid.

Legat de mulinete, cea mai buna alegere a momentului pe care o vad este MX PLUS. Are pretul redus si la 400 lei este o mulineta completa functional si calitativ.

ar fi posibil de discutat pe Facebook ? nu aș dori să facem aici chat

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Alegere echipament pentru carp fisging !

Mesaj de Dan Mitranescu »

Putem discuta aici fara probleme. Este motivul pentru care mi-am inchis si mesageria privata.
1. Ideile pe care le expun au o alta valoare fiind expuse public. Daca gresesc ceva sau daca mint de dragul comertului, pot sa fiu taxat imediat.
2. Astfel de discutii este bine sa ramana publice si sa nu le putem modifica. Pe fb este un haos din punctul asta de vedere. Aici suntem putin mai raspunzatori pentru ce spunem.
3. Ma ajuta personal, deoarece scutesc multe discutii private cu pescari care cauta aceleasi raspunsuri.

Putem sa discutam pe topicul meu pentru a lasa topicul acesta liber si altor opinii, in situatia in care sunt mai multe intrebari la adresa mea:
dan-mitranescu-f104/intrebare-pentru-da ... 53417.html

Avatar utilizator
Raf
Mesaje: 3
Membru din: Vin Noi 12, 2021 9:36
Puncte: 0

Re: Alegere echipament pentru carp fisging !

Mesaj de Raf »

1. Aș dori totuși să înțeleg diferența dintre aceste 2 mulinete

https://danmitranescu.ro/mulinete-crap/ ... -2021.html

https://danmitranescu.ro/mulinete-crap/ ... ustom.html

diferența de preț fiind triplă,însă după greutate și mărime practic sunt aceeași ?

1.A. ar fi posibil de făcut redusere la aceste mulinete cum este la shimano ?

2. Legat de aceste lansete, după test au toate 4LB, și acțiune rapidă,dar totuși care este greutatea optimă de aruncare în OZ (plumb curat) ?


https://danmitranescu.ro/lansete-crap/1 ... -2021.html

https://danmitranescu.ro/lansete-crap/1 ... ncept.html

https://danmitranescu.ro/lansete-crap/9 ... ition.html

2.A ar fi posibil de făcut o costumizare ? mar interesa inelele Minima sau inele de 40-15 ?

3. Eu fiind din Republica Moldova, cum ar fi posibil de procurat și de livrat în MD ?

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Alegere echipament pentru carp fisging !

Mesaj de Dan Mitranescu »

Raf scrie:
Joi Noi 18, 2021 11:17
1. Aș dori totuși să înțeleg diferența dintre aceste 2 mulinete

https://danmitranescu.ro/mulinete-crap/ ... -2021.html

https://danmitranescu.ro/mulinete-crap/ ... ustom.html

diferența de preț fiind triplă,însă după greutate și mărime practic sunt aceeași ?

1.A. ar fi posibil de făcut redusere la aceste mulinete cum este la shimano ?

2. Legat de aceste lansete, după test au toate 4LB, și acțiune rapidă,dar totuși care este greutatea optimă de aruncare în OZ (plumb curat) ?


https://danmitranescu.ro/lansete-crap/1 ... -2021.html

https://danmitranescu.ro/lansete-crap/1 ... ncept.html

https://danmitranescu.ro/lansete-crap/9 ... ition.html

2.A ar fi posibil de făcut o costumizare ? mar interesa inelele Minima sau inele de 40-15 ?

3. Eu fiind din Republica Moldova, cum ar fi posibil de procurat și de livrat în MD ?
1.Diferenta intre cele doua mulinete este in primul rand de pinioane. Spre exemplu, un pinion de bronz pentru o mulineta mica de spinning costa cat MX Custom . Mai avem in plus pe acest model: manivela cu infiletare in pinion, doi rulmenti pe pinionul mic, frana pe carbontex.

2.Greutatea optima pentru casting referitor la lansetele specificate (cu plumb curat ) este de 110g-120g in functie de tehnica aruncatorului.

3. Produc numai lansete de serie. Nu am posibilitatea sa customizez lansete.
Ca sfat prietenesc, inelele Minima sunt pentru maximum o tona de crap. Pe urma, cele de pe varf se taie si uzeaza excesiv firele.
Ideea cu plecare 40 este ok. Nu o pun in practica datorita reticentei pescarilor fata de acest inel de plecare, dar pe seria de inele New Concept ce o folosesc pe lansetele facute de mine, dadea foarte bine si plecarea de 40.

4. Nu putem trimite colete in afara tarii. Comanda se poate face prin cineva din Romania si ulterior sa fie trimisa in Republica Moldova.

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Comentarii Echipament Crap”