Alegere lanseta crap

Lansete, mulinete, fire, carlige, camping, accesorii, etc. Comentati, criticati sau recomandati.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

dani_boy66
Mesaje: 16
Membru din: Lun Oct 10, 2011 22:39

Alegere lanseta crap

Mesaj de dani_boy66 »

Salut. M-am hotarat sa imi cumpar o lanseta pentru crap, dar nu ma prea pricep asa ca va rog sa ma ajutati cu un sfat in alegerea ei. Eu ma gandeam la
Shimano Alivio CX 3,90m 3,5Lbs,
Maver Abyss Carp 3,9M/3,5LBS,
Maver Genesis Extreme Carp 3,9M/3,5LBS
Hakuyo MTX 12
Astept parerile voastre.Multumesc

Avatar utilizator
gabicarp
Mesaje: 189
Membru din: Mie Feb 23, 2011 13:28
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Alegere lanseta crap

Mesaj de gabicarp »

MTX 14 .

Avatar utilizator
cristi30
Mesaje: 753
Membru din: Vin Ian 21, 2011 13:07
Puncte: 0
Localitate: Iasi

Re: Alegere lanseta crap

Mesaj de cristi30 »

Chub outkast 3,90 3,5 lb ,sunt 320 ron in Anglia

dani_boy66
Mesaje: 16
Membru din: Lun Oct 10, 2011 22:39

Re: Alegere lanseta crap

Mesaj de dani_boy66 »

Imi spui te rog un site din Anglia unde as putea gasi lansetele precizate de tine?

Neamtul
pescar de competitie
Mesaje: 1296
Membru din: Vin Iul 03, 2009 0:41
Puncte: 0
Localitate: Timis

Re: Alegere lanseta crap

Mesaj de Neamtul »

Ia-ti Maver Genesis Extreme!
Nu merita sa te complici cu Anglia pentru bete sub 100e.

Avatar utilizator
costea
Mesaje: 90
Membru din: Dum Ian 16, 2011 20:27

Re: Alegere lanseta crap

Mesaj de costea »

salut tuturor. primele trei lansete,sunt atat de prost cotate in anglia incat nu cred ca pot fii cumparate din nici un magazin (cel putin eu nu le-am vazut nicaieri la expuse la vanzare) cea mai joasa speta la ei in magazin ar fii ...total fising ghear si jrc...lansetele astea de care vb le-am tot vazut in reviste de pescuit unde li se facea reclama.deci si eu zic la fel ca si colegii de forum,mergi pe mtx .cred ca am fost util...bafta

Neamtul
pescar de competitie
Mesaje: 1296
Membru din: Vin Iul 03, 2009 0:41
Puncte: 0
Localitate: Timis

Re: Alegere lanseta crap

Mesaj de Neamtul »

Daca in Anglia(unde e plin de oameni bogati)nu se vinde inseamna automat ca o lanseta ieftina e proasta?
Macar ai avut in mana un Maver Genesis? E o lanseta usoara si bine lucrata.
Ii recomanzi mtx-uri...

Avatar utilizator
gabicarp
Mesaje: 189
Membru din: Mie Feb 23, 2011 13:28
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Alegere lanseta crap

Mesaj de gabicarp »

depinde si unde pescuieste si cat de departe trebuie sa arunce cu ele si atunci daca ai nevoie de distanta , atunci MTX-ul e ideal . ca e o lanseta rigida asta e adevarat , dar de asta zic ca depinde ce vrei .
eu am avut shimano alivio si erau foarte foarte moi astfel incat lanseta prelua tot socul drilului iar frana de pe tambur o foloseam destul de putin , cand am trecut la MTX 14 s-a schimbat cu 180 grade treaba. acum folosesc frana de pe tambur si cand e pestele in minciog , pentru ca fiind o lanseta rigida , nu preia socul drilului. dar te obisnuiesti. cand am cumparat-o , la primele partide scapam destul de multi pesti, dupa ce m-am invatat cu MTX-ul , nu am mai scapat niciunul, doar din alte cauze .
despre celelalte doua nu cunosc detalii .

dani_boy66
Mesaje: 16
Membru din: Lun Oct 10, 2011 22:39

Re: Alegere lanseta crap

Mesaj de dani_boy66 »

Eu pescuiesc pe lacurile din jud Cluj si de prin Bistrita.Acum am niste undite din piata de 3.6m cu care cred ca lansez vreo 50-60 de m, nu am lansat niciodata cu o lanseta, de aceea nu stiu pe care sa o aleg. Lansetele Hakuyo se gasesc si in magazine sau numai online?

Remus Drobota
Mesaje: 555
Membru din: Vin Feb 11, 2011 13:52
Puncte: 0
Localitate: Galati

Re: Alegere lanseta crap

Mesaj de Remus Drobota »

Lansetele Hakuyo MTX14 se gasesc doar la magazinul lui Dan Mitranescu. Si eu detin aceste lansete si sunt foarte multumit de ele.
Drobota Remus-Mihai
EnjoyFishingClub

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Comentarii Echipament Crap”