Alegere set swingere.

Lansete, mulinete, fire, carlige, camping, accesorii, etc. Comentati, criticati sau recomandati.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Alegere set swingere.

Mesaj de Dan Mitranescu »

darius123 scrie:Domnule Dan, produsele Hakuyo se vand de mult si au o calitate precara. Swingerele cumparate de mine sunt modelul clasic de Mk2 si au fost cumparati dintr-o piata din Timisoara. Discutia mea se referea la comparatie dintre un produs original Fox Mk2 si o copie Hakuyo Mk2.
Produsele Hakuyo pe care v-ati pus amprenta nu au nici o treaba cu vechiul Hakuyo, dar pietele sunt pline de produse Hakuyo de proasta calitate, comparabile cu produse de la Diamant Alb, Fl, etc.
Domnul Darius,
Am inteles. Orice numai Hakuyo sa nu fie. :D

In anul 2015 sa mai folositi cuvantul "copie" este suficient pentru mine ca sa va inteleg.
( Adica roata trebuia sa ramana cu spite de lemn. :) si Samsung trebuie sa fie inhibat ca face telefoane in fata Nokia , carora le-a cam dat cu tifla in gura :D )
Vorbim totusi , ca tot este iarna . :)
Incercati sa intelegeti cuvantul "inovatie", ( diferit de "inventie" si total separat de "copie" ) , care prin adaptari tehnologice , duce la imbunatatiri ale produsului sau la costuri de productie mai mici.
Ce asemanari gasiti intre MKM2 si Fox MK2, cu exceptia capului de prindere eu nu stiu.
http://vf-angelsport.de/Fox-MK2-Swinger-Yellow
http://danmitranescu.ro/98-858/SWINGERE ... O-ROSU.php
La Hakuyo swingerul este centrat si lucreaza pe directia lansetei ( Fox-ul a considerat ca numai descentrarea cursei poate sa anuleze lovirea de pichet, lucru in mare parte nerealizat ) , la Hakuyo mai are si putina lumina, tija mai groasa, chestii din astea ... , plus un pret de 3 ori mai mic. De ce este "de proasta calitate", ca "toate produsele de la Hakuyo" , numai dvs. stiti. :)

Nu vreau sa va stric placerea de a fi posesorul a ceva deosebit. Chiar va asigur ca veti fi din ce in ce mai deosebit, folosind swingerele pe care le apreciati.

Avatar utilizator
gabize
Mesaje: 230
Membru din: Mar Dec 30, 2014 19:03
Puncte: 0
Localitate: Bistriţa

Re: Alegere set swingere.

Mesaj de gabize »

Dar de Hakuyo MKM1 Lumio poţi să-mi spui 2-3 vorbe? Văd că semnezi conceptul împreună cu Hakuyo. Îmi par interesanţi şi cel puţin teoretic sistemul de bile tensionate pare mai practic decât portiţa.
Merci!
Susţin pescuitul catch & release!

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Alegere set swingere.

Mesaj de Dan Mitranescu »

gabize scrie:Dar de Hakuyo MKM1 Lumio poţi să-mi spui 2-3 vorbe? Văd că semnezi conceptul împreună cu Hakuyo. Îmi par interesanţi şi cel puţin teoretic sistemul de bile tensionate pare mai practic decât portiţa.
Merci!
Interesanti , atat, dupa parerea mea.
"Portita" se deschide la fel, indiferent de grosimea firului utilizat si nu cade niciodata atunci cand intindem firul sau la trasaturi violente.
Asa ca prefer "portita". :)
P.S. Dupa 7 ani "vezi" ? :)

Avatar utilizator
gabize
Mesaje: 230
Membru din: Mar Dec 30, 2014 19:03
Puncte: 0
Localitate: Bistriţa

Re: Alegere set swingere.

Mesaj de gabize »

Eu am un "pitic" şi vreau să-i testez. :mrgreen:
Merci pentru "avertizare", dacă la vară mă supără mkm1, promit să iau de la tine un set de mkm2. :P


EDIT:
Dacă până acum nu m-au deranjat ăştia:
Imagine
cu siguranţă mă descurc şi cu MKM1.
Susţin pescuitul catch & release!

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Alegere set swingere.

Mesaj de Dan Mitranescu »

gabize scrie:Eu am un "pitic" şi vreau să-i testez. :mrgreen:
Merci pentru "avertizare", dacă la vară mă supără mkm1, promit să iau de la tine un set de mkm2. :P


EDIT:
Dacă până acum nu m-au deranjat ăştia:
Imagine
cu siguranţă mă descurc şi cu MKM1.
Am inceput pescuitul pe vremea cand un bulgare de noroi facea totul in privinta semnalizarii trasaturilor.
Prefer sa se miste "semnalizatorul" cat mai des, ca asta inseamna pescuit . Nu ma intereseaza cum arata, ce scrie pe el si cat costa.
Sa-si faca treaba bine si sa nu ma lase cand imi este lumea mai draga, in rest, povesti.

Avatar utilizator
florinalin
pescar de competitie
Mesaje: 1024
Membru din: Dum Dec 09, 2012 13:21
Puncte: 0
Localitate: Craiova

Re: Alegere set swingere.

Mesaj de florinalin »

Dan Mitranescu scrie:
gabize scrie:Eu am un "pitic" şi vreau să-i testez. :mrgreen:
Merci pentru "avertizare", dacă la vară mă supără mkm1, promit să iau de la tine un set de mkm2. :P


EDIT:
Dacă până acum nu m-au deranjat ăştia:
Imagine
cu siguranţă mă descurc şi cu MKM1.
Am inceput pescuitul pe vremea cand un bulgare de noroi facea totul in privinta semnalizarii trasaturilor.
Prefer sa se miste "semnalizatorul" cat mai des, ca asta inseamna pescuit . Nu ma intereseaza cum arata, ce scrie pe el si cat costa.
Sa-si faca treaba bine si sa nu ma lase cand imi este lumea mai draga, in rest, povesti.
big like.... :)
A bad days fishing is better than a good day at work...

Avatar utilizator
gabize
Mesaje: 230
Membru din: Mar Dec 30, 2014 19:03
Puncte: 0
Localitate: Bistriţa

Re: Alegere set swingere.

Mesaj de gabize »

Dacă e să rememorăm începuturile... acum 35 de ani pescuiam cu un băţ de alun, plută din cocean de porumb, ac de gămălie îndoit pe post de cârlig, inele din sârmă iar mulineta era sugestiv reprezentată de două cuie îndoite... Dar nu e aici locul poveştilor "pescăreşti" :P
Susţin pescuitul catch & release!

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Comentarii Echipament Crap”