Alegere Spod

Lansete, mulinete, fire, carlige, camping, accesorii, etc. Comentati, criticati sau recomandati.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Scrie răspuns
Avatar utilizator
florinalin
pescar de competitie
Mesaje: 1024
Membru din: Dum Dec 09, 2012 13:21
Puncte: 0
Localitate: Craiova

Re: Alegere Spod

Mesaj de florinalin »

Dan Mitranescu scrie:
marian_popescu scrie:Înclin să cred că inelele cu un singur picior, cel puțin la blancuri puternice, nu au cum sa contribuie la o mai buna rata de revenire a lansetei. Întradevăr, o face mai ușoara, dar la un spod e insesizabil.
La lansetele obișnuite, inelele cu doua picioare, chiar daca îngreunează blancul, îl și face mai rigid

Mirajul asta cu o revenire mai rapida a blancului daca pui inele cu prindere pe un singur picior i-a făcut pe unii să își reineleze lansete (unele chiar scumpe)...și să constate că au obținut o lanseta puțin mai ușoară, dar sensibil mai moale în lanseu
In cazul de față, mai mulțumit as fi pe spod sa am inele cu prindere dubla

La unele lansete e ok, la altele e vrăjeală de bazar
Inelele cu doua prinderi intaresc blank-ul, dar in acelasi timp il supun riscurilor de a se rupe, datorita fragmentarilor. Este nevoie de o ingrosare a blank-ului.
Pe MTX14 daca pui inele cu doua picioare il rupi. Daca pe Class pui inele cu doua picioare il rupi. ( nu neaparat, dar riscurile cresc mult ). "intarirea blank-ului" nu avantajeaza cu nimic in aruncare, ba din contra, chiar daca blank-ul este "mai tare".
O lanseta calculata la limita ruperii pentru a obtine o greutate cat mai mica, nu accepta o asa zisa intarire a blank-ului zonala. ( sau o accepta cu riscuri )
Acesta este si motivul pentru care nu se pot repara tronsoane. Batul se va rupe in imediata apropiere a reparatiei, datorita "intaririi" locale.
Daca pe un varf pui inele cu doua picioare, atunci trebuie si mai mult material in blank. Revenirea mai slaba data NUMAI de greutatea suplimentara a blank-ului, scade valoarea lansetei fata de acelasi model , cu varf mai usor si cu o revenire mai buna, chiar daca prima este mai tare.

Deci inelele cu doua picioare nu neaparat prin greutatea proprie ingreuneaza ansamblul de varf si implicit dau o revenire mai slaba.
Inelele cu doua picioare implica un blank mai gros si acesta ingreuneaza ansamblul si da revenirea mai slaba.

Pe o lanseta ce are inele cu doua picioare se pot pune inele cu un picior.
Se obtine o lanseta mai buna.
Totusi, pe aceasta noua lanseta, se poate scadea cantitatea de material de pe varf , pentru ca acum lanseta rezista la asa ceva si astfel se obtine o lanseta cu raport optim intre greutate, putere si revenire. Adica o lanseta gandita. :wink:
velocity are inele cu 2 picioare...si nicidecum nu are un blank gros...ba dincontra
A bad days fishing is better than a good day at work...

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Alegere Spod

Mesaj de Dan Mitranescu »

florinalin scrie:
velocity are inele cu 2 picioare...si nicidecum nu are un blank gros...ba dincontra
Bun exemplul. MTX14 , la aceeasi greutate a blank-ului, prin faptul ca are inele cu un picior arunca mai departe si se rupe mai spre deloc.

In general, modelele inferioare de la fiecare brand sunt echipate asa, cu inele cu doua prinderi.
Pana anul trecut asa a fost si la MTX-uri . Nu ne permiteam nici noi, iar pe MTX6 si MTX8 aveam inele cu doua picioare.
Acum, daca am trecut pe betele mai bune pe SLIM K, am lasat pe MTX6 ce mai erau resturi prin fabrica, cu un singur picior model simplu, vechi, facut acum 10 ani pentru MTX14 . De alea cu doua picioare am reusit sa scapam.

P.S. imi este dor de "meciul" de acum doi ani , dar tare imi este ca nu mai am cu cine sa vorbesc. Se mai aude numai ecoul: ...city, ......ity, ..........ity............y ............... :)

Avatar utilizator
DumiD
Pescar de competitie
Mesaje: 1650
Membru din: Joi Oct 21, 2010 1:52

Re: Alegere Spod

Mesaj de DumiD »

Dane daca tot ai dat din casa reteta de dip si aroma de stropeala recomanda si tu un spot mai deosebit, ca e satula lumea de mtx-uri :lol:

marian_popescu
pescar de competitie
Mesaje: 1080
Membru din: Lun Iul 20, 2009 23:28
Puncte: 0
Localitate: Ploiesti

Re: Alegere Spod

Mesaj de marian_popescu »

Recunosc că nu am stat vreodată să calculez o lansetă, au făcut-o alții pt mine (aia cu ochii mici)

Dar ori eu nu mai înțeleg nimic, ori va cam contraziceți singur...
Pai mtx 12 și mtx 14 nu aveau același blanc?
Iar mtx 12 era indestructibil cu inele cu doua picioare...

Iar dacă punem mai mult material în blank, iese și ceva mai greu...dar și mai rigid și, implicit, mai puternic. Că doar așa a luat naștere mtx spod, nu?

Domnu' Dan, nu prea se leaga calculele astea...

Aaaa...și velocity. Bun exemplu. Astea au blanc subțirel tare. Și culmea, fix de acolo nu se rup, ci exact pe dos, de unde nu e niciun inel, adică de la cotor :))

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Alegere Spod

Mesaj de Dan Mitranescu »

marian_popescu scrie:Recunosc că nu am stat vreodată să calculez o lansetă, au făcut-o alții pt mine (aia cu ochii mici)

Dar ori eu nu mai înțeleg nimic, ori va cam contraziceți singur...
Pai mtx 12 și mtx 14 nu aveau același blanc?
Iar mtx 12 era indestructibil cu inele cu doua picioare...

Iar dacă punem mai mult material în blank, iese și ceva mai greu...dar și mai rigid și, implicit, mai puternic. Că doar așa a luat naștere mtx spod, nu?

Domnu' Dan, nu prea se leaga calculele astea...

Aaaa...și velocity. Bun exemplu. Astea au blanc subțirel tare. Și culmea, fix de acolo nu se rup, ci exact pe dos, de unde nu e niciun inel, adică de la cotor :))
Le legam domnul Marian.
Sa spunem toata istoria :
Acum 10 ani am gasit MTX12. Blank-ul era bun ( greutate raportata la putere ). Avea inele cu doua picioare. O lanseta care nu prezenta nimic deosebit in utilizare.
Am curatat blank-ul si am pus inele Kigan cu un picior. A iesit o cu totul alta lanseta.
Am trimis prototipul in fabrica. Am cerut ceva identic , de serie, daca se poate mai tare si mai usor.
1. Mi-au schimbat pozitia inelelor. Erau calculate de mine de a se inscrie cu diametrul in acelasi con imaginar. O gresala. Inelele se pun in funcie de cum se indoaie blank-ul pentru a distribui fortele in mod egal pe toata lungimea lui. Asta a fost prima "palma" inginereasca pe care mi-am luat-o.
2. Datorita faptului ca am pus inele cu un picior, au reusit sa usureze varful scazand si greutatea lui. ( conform cerintelor mele ).
Asa a iesit MTX14 de serie, care era mai bun ca prototipul meu, care la randul lui era mai bun ca MTX12 .
Deci lanseta de serie nu a fost chiar 100% identica cu modelul trimis, ca o fabrica ce gandeste face modificarile necesare.

MTX12 costa 250 lei . Cand au pus inele cu un singur picior si mandrina Fuji pretul a crescut la 320 lei.
Mandrina costa cu un 20 lei mai mult decat cea de pe MTX12, iar restul venea de la inele.

Inelele cu un picior sunt mai scumpe pentru ca pastila subtire costa, iar partea metalica trebuie facuta din otel inox. Nu mai merge sa le faci din aliaje de alama banale, ca se plange lumea pe urma ca se turtesc. :wink:

Anul asta am pus SLIM K . Pe MTX14 diferenta a fost de 20 lei. ( avea inainte tot inele bunicele )
Pe MTX 8 punand SLIM K , pretul a crescut cu 60 lei fata de cele cu doua picioare pe care le avea inainte, inele ieftine.

Lansetele care nu sunt gandite bine, se rup. Cele amintite se rup de peste tot, nu numai cotorul. Sunt mai multe greseli ce se pot face la o lanseta. Una este sa intaresti varful sa reziste la inele cu doua picioare si sa uiti ca lanseta are si cotor. Hai sa nu ducem discutia aici, ca nu asta ma interesa.
A fost numai o refulare la adresa celor care imi tineau discursuri acum doi ani , cei care au influentat multi oameni si acum schimba blana ca si cum nu s-a intamplat nimic. Eu unul am suferit in urma dialogurilor respective.

"Constructorii" dorm in ghete si acum, nu vreau sa ii destept. Vorbim peste doi ani . :)

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Alegere Spod

Mesaj de Dan Mitranescu »

DumiD scrie:Dane daca tot ai dat din casa reteta de dip si aroma de stropeala recomanda si tu un spot mai deosebit, ca e satula lumea de mtx-uri :lol:
Nu este asa usor sa gasesti un spot deosebit.
Eu sunt multumit ca inca il caut .
Plus ca merg pe lanseuri lungi, deci greu de gasit pe acolo.
Intreaba-l si tu pe Alber, ca el da mai aproape si sigur stie mai multe.

:D

pescarusull
Mesaje: 593
Membru din: Joi Sep 10, 2015 1:06
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Alegere Spod

Mesaj de pescarusull »

Deci astia de la shimano erau mahmuri cand au calculat velocity ?
Bine ca exista "chinezu" care stie sa faca calcule in asa fel incat sa produca cea mai lanseta din lume.
"Ma antrenez intens la capatul berii
Trag burta nu piept, mai am sapte serii"

Avatar utilizator
florinalin
pescar de competitie
Mesaje: 1024
Membru din: Dum Dec 09, 2012 13:21
Puncte: 0
Localitate: Craiova

Re: Alegere Spod

Mesaj de florinalin »

Dan Mitranescu scrie:
florinalin scrie:
velocity are inele cu 2 picioare...si nicidecum nu are un blank gros...ba dincontra
Bun exemplul. MTX14 , la aceeasi greutate a blank-ului, prin faptul ca are inele cu un picior arunca mai departe si se rupe mai spre deloc.

In general, modelele inferioare de la fiecare brand sunt echipate asa, cu inele cu doua prinderi.
Pana anul trecut asa a fost si la MTX-uri . Nu ne permiteam nici noi, iar pe MTX6 si MTX8 aveam inele cu doua picioare.
Acum, daca am trecut pe betele mai bune pe SLIM K, am lasat pe MTX6 ce mai erau resturi prin fabrica, cu un singur picior model simplu, vechi, facut acum 10 ani pentru MTX14 . De alea cu doua picioare am reusit sa scapam.

P.S. imi este dor de "meciul" de acum doi ani , dar tare imi este ca nu mai am cu cine sa vorbesc. Se mai aude numai ecoul: ...city, ......ity, ..........ity............y ............... :)

Dane...tu esti comerciant si e normal sa gasesti fel si fel de explicatii care mai de care mai SF sa iti lauzi produsele. Si asta este foarte bine, reclama este sufletul comertului...si te admir pentru asta. Lansete MTX sunt niste produse foarte bune, cu un raport calitate/pret foarte bun. Dar nu sunt cele mai bune, oricat ai incerca tu sa ne vrajesti. Am pescuit multi ani cu mtx14, am fost multumit de ele, dar am trecut la velocity si consider ca am facut un upgrade important. Arunc mai departe, lanseta e mai placuta, arata mai bine etc. Nu m-as mai intoarce niciodata la mtx, mai ales acum ca shimano are in gama o serie de lansete TX2,4,5,7,9 foarte bune. Continua sa scoti mereu aceleasi produse bune si cred ca vei reusii candva sa-i egalezi.
Numai bine,
A bad days fishing is better than a good day at work...

marian_popescu
pescar de competitie
Mesaje: 1080
Membru din: Lun Iul 20, 2009 23:28
Puncte: 0
Localitate: Ploiesti

Re: Alegere Spod

Mesaj de marian_popescu »

Domnu' Dan...
Dincolo de faptul că același blanc a dus bine atât cu inele cu un picior, cat și cu prindere dubla (e evident asta dincolo de toate "calculele"), rămân la ideea că mtx-urile (toate) sunt niste lansete foarte bune in banii lor. Pentru unii prea ieftine, pt unii prea scumpe, atâta timp cât găsim și variante mai ieftine care fac cam același lucru. Eu, sincer, desi mi-ar placea un set de class-uri sau macar top, nu mi-am permis nici macar un set de mtx 14...dar as lua oricând top in detrimentul lui velocity

Atâta timp cât lumea e mulțumită cu produsul mtx, nu cred că are rost sa ne pierdem in chestii inginerești, că uneori va cam dă cu virgulă

Revenind la subiectul spod, aștept cu interes uni spod
Nu e exclus că bănuții pe care ii am.stransi pt spod sa ii dau până atunci pe doua top-uri second. Sau alte două lansete mai dure, pt distanțe extreme

Am găsit și două spoduri baracuda Mustang second, dar cere omul pe ele mai mult decât erau noi, in magazin
Le-aș lua, că tare-s curios

Avatar utilizator
DumiD
Pescar de competitie
Mesaje: 1650
Membru din: Joi Oct 21, 2010 1:52

Re: Alegere Spod

Mesaj de DumiD »

Daca ai bugetul "subtire" nu te incurca cu second, mai ales in regim de bisnita!

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Comentarii Echipament Crap”