Arma Point LSC

Lansete, mulinete, fire, carlige, camping, accesorii, etc. Comentati, criticati sau recomandati.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Avatar utilizator
mirceaef
Mesaje: 636
Membru din: Lun Ian 17, 2005 14:52
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de mirceaef »

lucreaza mai atent monturile, cu mult mai multa grija si atentie la detalii. si mult mai important, de fapt, cel mai important, incearca sa intelegi mecanica acestor monturi.

stiff-rig-ul e de-a dreptul hidos!!! uita de el.

fa nodul fara nod cum trebuie si scoate firul de par pe unde trebuie!

anoul trebuie sa culiseze cu foarte mare usurinta pe tija carligului. trebuie pozitionat in dreptul varfului carligului. a doua montura ar putea functiona.

de ce pui tub pe vartej? ce anume efect vrei sa obtii cu el?

incearca sa intelegei cu adevarat cum lucreaza montura pe care ti-o propui.

in general nu prea mai exista carlige proaste dar exista foarte multi pescari care nu stiu ce sa faca cu ele.
Epure-Fusu Mircea
Carping Club

Stefan Oancea
Mesaje: 29
Membru din: Mie Sep 19, 2007 20:50

Mesaj de Stefan Oancea »

Mersi pentru sfaturi.
Totusi am cateva de adaugat:

1.Nodul fara nod arata in felul acesta deoarece dupa matisarea in jos am matisat de 2 ori inapoi inspre ochet, am vazut acest lucru intr-un film. Motivul era ca uneori nodul fara nod daca nu este matisat o data de 2 ori si inapoi mai scapa cate o bucla de pe tija.

2.As scoate firul de par pe unde trebuie, daca as stii sigur pe unde. Pentru un ac normal stiam ca teoretic pe acolo se scoate, ca in poza. Pentru arma point este altfel? Adica sa las doar varnisul de langa ochet?

3.Despre anou nu stiam ca trebuie pozitionat in dreptul varfului, eu aveam impresia ca as putea sa il duc chiar mai sus. Voi modifica.

4.Tubul de pe vartej in momentul in care leg rigul de montura il trag pe kwick link, nu ramane pe vartej. Il tin acolo din comoditate in momentul in care desfac montura.

Si acum o noua intrebare: in afara de al doilea varnis si nodul fara nod, care am explicat de ce arata asa, pentru stiff rig ar trebui sa mai modific ceva?

Multumesc din nou pentru raspunsuri :) .

Avatar utilizator
cp
Mesaje: 270
Membru din: Joi Mar 10, 2005 21:51
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Mesaj de cp »

@ Stefan Oancea

Salut! Am cateva comentarii la observatiile/intrebarile tale:

1. Nodul fara nod la LSC , seria 5 sau C8 (Owner) incearca sa-l faci cu 12-13 spire plus 2 cand te intorci... de preferat este sa-l faci pe invers, vezi pe care parte se imbina ochetul... vezi sa se termine pe partea care nu se imbina..:) si poti sa-l faci cu o singura bucla la intoarcere... E de ajuns un singur varnish care trebuie sa fie ca lungime intre varful carligului si spinul carligului.. si il incadrezi aici... inainte vezi varnisul daca este mobil pe carlig (nici ingust dar nici larg)... il probezi inainte...:):)

2. Pune boiliesul si/ pop up-ul pe fir (dupa ce ai facut bucla) si apoi masoara, pune varnishul, leaga-l si inchide nodul fara nod... lasa intre boilies si CURBURA carligului cca 2-3 mm.... cand il atarni cu boliesul in jos sa atinga usor curbura carligului... montura merge cel mai bine cu un boilies scufundator mare (16-18-20mm) PLUS un boilies pop-up mic (10-12mm)... singura va fi critic echilibrata... fara alte adaugiri gen tungsten sau putty...

3. anoul la jumatatea distantei dintre varf si spin...

4. foloseste fir textil cu camasa (snake skin, sau stealth skin sau altele) si vartej normal.... nu te gandi la schimb rapid... dar leaga-l de vartej cu nod dublu cu bucla... e simplu... faci si o balama ce nu se incurca in aruncare... .... uita de kwick link :):)

5. La stiff rig folosesti amnesia.... lungime forfac maxim 10-12 cm... si folosesti exclusiv vartej cu inel (balama)... daca vrei sa folosesti seria 5, LSC sau C8.... la plumb inline plat este de ajuns...

Vis-a-vis de monturile cu seria5, C8 sau LSC facute de mine pe balta poti intreba cativa membri ai acestui forum cum le-au folosit... chiar si in concursuri...

A... si poti incerca variantele de mai sus si cu arma point ssc DAR cu varnish-ul mai scurt... montura e mai ecologica... nu coase... dar mai ai si rateuri...10-20%

URA... am scris mult... ma dor degetele...

Fir intins!

Avatar utilizator
andrei vladeanu
Veteran
Mesaje: 5808
Membru din: Lun Ian 10, 2005 11:10
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de andrei vladeanu »

cp scrie: (.....)

3. anoul la jumatatea distantei dintre varf si spin...

(.....)
exclus!
e f. bine in poza.
The One Team

Avatar utilizator
cp
Mesaje: 270
Membru din: Joi Mar 10, 2005 21:51
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Mesaj de cp »

@Andrei

...pai si in poza cum e?

Avatar utilizator
andrei vladeanu
Veteran
Mesaje: 5808
Membru din: Lun Ian 10, 2005 11:10
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de andrei vladeanu »

imi cer scuze, cp
am crezut ca ai spus la jumatatea tijei.
corect, in poza e bine
The One Team

Avatar utilizator
cp
Mesaje: 270
Membru din: Joi Mar 10, 2005 21:51
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Mesaj de cp »

OK Andrei!

Sper doar ca informatiile folosesc... :):)

Cristi

Stefan Oancea
Mesaje: 29
Membru din: Mie Sep 19, 2007 20:50

Mesaj de Stefan Oancea »

Multumesc pentru sfaturi, normal ca folosesc :) .

Avatar utilizator
cp
Mesaje: 270
Membru din: Joi Mar 10, 2005 21:51
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Mesaj de cp »

OK Stefan,

ce sa zic, daca mai ai si alte intrebari... tot pe aici...

Ma bucur ca-ti folosesc:)

Fir intins!

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Comentarii Echipament Crap”