bobinare fir pe ultegra

Lansete, mulinete, fire, carlige, camping, accesorii, etc. Comentati, criticati sau recomandati.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

inferno
Mesaje: 886
Membru din: Lun Dec 13, 2010 15:25
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

bobinare fir pe ultegra

Mesaj de inferno »

salut, mi_am cumparat mulinete ultegra 14000 xtb ,si vreau sa aflu cum se pun saibele pt asezat firul . astept pareri ,,.multumesc :D

Avatar utilizator
Claudiu Garlea
pescar de competitie
Mesaje: 2007
Membru din: Vin Iun 03, 2011 17:27
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: bobinare fir pe ultegra

Mesaj de Claudiu Garlea »

E 0,50 de bani pe suta de metri la dl DanMitranescu sa-ti puna firul pe mulineta (daca vi cu firul tau) daca pui firul de la ei, te costa 5lei /100m (bobinat, au de la 0.20 pana la 0,35 parca, maro si fluo ) . Daca nu te descurci (ca mine asa) iti recomand sa te duci la un magazin care are masina de bobinat firul.


:mrgreen:

Avatar utilizator
zfcristian
Pescar de competitie
Mesaje: 1881
Membru din: Mar Noi 24, 2009 17:56
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: bobinare fir pe ultegra

Mesaj de zfcristian »

Intr-adevar astea sunt preturile la Dan dar din pacate firul lui se duce cam repede, eu am folosit fluo de 0,25 si .... :(

Avatar utilizator
Marian Cosereanu
pescar de competitie
Mesaje: 1177
Membru din: Sâm Noi 10, 2007 19:20
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: bobinare fir pe ultegra

Mesaj de Marian Cosereanu »

inferno scrie:salut, mi_am cumparat mulinete ultegra 14000 xtb ,si vreau sa aflu cum se pun saibele pt asezat firul . astept pareri ,,.multumesc :D
Intai verifca cum aseaza firul mulinetele si pe urma faci reglaje din saibe.
Tine cont ca fiecare tambur sa sa fie pe aceias mulineta(faci un semn pe tambur ce corespunde cu mulineta).
Daca aseaja firul pe fata tamburului pui saibele.
Spor la treaba.
Nume utilizator schimbat din gazaru

Avatar utilizator
Claudiu Garlea
pescar de competitie
Mesaje: 2007
Membru din: Vin Iun 03, 2011 17:27
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: bobinare fir pe ultegra

Mesaj de Claudiu Garlea »

zfcristian scrie:Intr-adevar astea sunt preturile la Dan dar din pacate firul lui se duce cam repede, eu am folosit fluo de 0,25 si .... :(
Vii cu el de acasa ,nu mi se pare mult 50 de bani pe 100m, cand acasa daca nu le ai , il pui naspa ,nu-l asezi calumea pe tambur si la prima lansare :D


Dar, i-a explicat Gazaru` cum trebuie sa faca,

Avatar utilizator
Marian Cosereanu
pescar de competitie
Mesaje: 1177
Membru din: Sâm Noi 10, 2007 19:20
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: bobinare fir pe ultegra

Mesaj de Marian Cosereanu »

Corect si cu bobinatul pe masina, dar la cateva lansari si obligat, recuperari observa ca firul se aseaza in fata tamburului.
Ce face in acel moment!?
Intrebarea era cum pune saibele pe axul mulinetei in functie de cum se aseaza firul pe tambur.
Nume utilizator schimbat din gazaru

inferno
Mesaje: 886
Membru din: Lun Dec 13, 2010 15:25
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: bobinare fir pe ultegra

Mesaj de inferno »

multumesc baieti pt parerile voastre ,.da pt pus saibele era vorba cum se pun una ,doua sau toate ca de fir il pun singur chiar ma descurc incodata va multumesc.

Avatar utilizator
Alex Coclet
Mesaje: 241
Membru din: Lun Noi 08, 2010 15:31
Puncte: 0
Localitate: 1 Decembrie Green City

Re: bobinare fir pe ultegra

Mesaj de Alex Coclet »

Eu am 5500xtb si iti spun ca nu toate aseaza firul la fel. Adica am adaugat la toate cate 3 saibe si unele au pus firul drept altele conic (standard venind cu conicitate usor inversa). Cel mai important este ce fir vrei sa pui pe ele , la fire groase
(>= 0.35mm) iti sugerez sa lasi saibele standard - parca cu 2 vin mulinetele pentru ca alfel iti aseaza firul in zig-zag. La fire mai subtiri poti sa adaugi chiar toate saibele pentru a fi sigur de conicitate si daca la una dintre ele ti se pare ca e prea conic mai scoti cate o saiba.
PS: Buna observatia de mai sus cu tamburii, eu am notat si pe ei si pe mulineta ca sa nu-i schimb de la una la alta.

Avatar utilizator
odoctee
Moderator
Mesaje: 3769
Membru din: Mie Noi 11, 2009 12:48
Puncte: 0
Localitate: Tulcea
Contact:

Re: bobinare fir pe ultegra

Mesaj de odoctee »

daca le-ai luat de noi, sistemul este setat pentru asezarea perfect plana, pentru o conicitate recomand adaugarea unei singure saibe (vezi ca sunt 2 dimensiuni), cea mai groasa, ce e peste, parerea mea, strica.
adi.
Adrian Pelmuş
CLUB TOMIS CARP
https://www.facebook.com/odoctee

inferno
Mesaje: 886
Membru din: Lun Dec 13, 2010 15:25
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: bobinare fir pe ultegra

Mesaj de inferno »

pai am 4 saibe in cutie

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Comentarii Echipament Crap”