Bobinare tambur Biomaster 8000 XTB

Lansete, mulinete, fire, carlige, camping, accesorii, etc. Comentati, criticati sau recomandati.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Avatar utilizator
mircead
Veteran
Mesaje: 3076
Membru din: Dum Dec 12, 2010 15:29
Puncte: 0
Localitate: Popesti-Leordeni

Bobinare tambur Biomaster 8000 XTB

Mesaj de mircead »

Va salut cu respect ,
Am rugamintea sa ma povatuiti cum bobinati dvs aceste mulinete ,sau cum credeti dvs ca se pot bobina in mod corect aceste mulinete in comparatie cu Ultegra 5500 XTB.
Iata si motivele:
- ambele au un sanfren la capatul din fata al tamburului ,snfrenele difera ca marime corespunzator cu dimensiunile tamburilor;
- pe schita si garantia sosita odata cu mulinetele scrie intr-o engleza mai " stramba" ca tamburul se mulineaza pana la marginea inclinata(sanfren) ,in caz contrar monofilamentul va face "coils"=peruci;
- eu in neghiobia mea bobinam Ultegra 5500 XTB pana la rasul buzei exterioare (ma rog 0,5 mm mai jos) a tamburului ,am aruncat de ceva ori cu fire de 0.25 si 0.22 si nu am facut peruci (INCA!);
- dupa bobinaj ramanea un perete de monofilament ,intrucat cursa tamburului este pana la buza inferioara a sanfrenului si un pic de spatiu liber intre monofolament si buza tamburului - dar asta nu a cauzat niciodata peruci sau desfasurari nedorite de pe tambur;
- m-am chiombit pana mi-au cazut pleoapele pe youtube si am vazut la M. Hutchinson modul de bobinare al mulinetelor folosite de el ,printre care si un Navi 8000 XTA ( nu tine smecheria ca ala are un tambur cu un sanfren numai de 1 max 1,5 mm daca imi aduc bine aminte ) si o Ultegra 5500 XTB bobinata in acelasi mod cum o bobinam eu pe a mea.
Avand in vedere cele de mai sus credeti ca ar trebui sa bobinez si Biomasterul tot la fel la rasul buzei tamburului (din cauza dimensiunii spatiul dintre peretele de monofilament si buza exterioara a tamburuluieste considerabil mai mare decat la 5500 XTB) ???? :-?
Rog ajutor.
Nu sunt un pescar grozav , dar ma simt grozav pe balta !

GREENFISH
Mesaje: 189
Membru din: Sâm Ian 29, 2011 13:45

Re: Bobinare tambur Biomaster 8000 XTB

Mesaj de GREENFISH »

buna intrebarea....
si pe mine ma intereseaza...mi-am cumparat si eu o mulineta acum 2 zile si urmeaza sa pun fir pe ea...
acum ca tot ai deschis subiectul biomaster.....cateva sfaturi in legatura cu ea...?

Avatar utilizator
mircead
Veteran
Mesaje: 3076
Membru din: Dum Dec 12, 2010 15:29
Puncte: 0
Localitate: Popesti-Leordeni

Re: Bobinare tambur Biomaster 8000 XTB

Mesaj de mircead »

GREENFISH scrie:buna intrebarea....
si pe mine ma intereseaza...mi-am cumparat si eu o mulineta acum 2 zile si urmeaza sa pun fir pe ea...
acum ca tot ai deschis subiectul biomaster.....cateva sfaturi in legatura cu ea...?

Eu stiu sa dau sfaturi numai despre varianta XTA pentru ca am avut Navi care este identica cu Biomaster ,difera numai nr de rulmenti si culoarea.
Pot sa-ti spun despre XTA ca este o mulineta care face toti banii ,nu se strica ,te ajuta sa arunci departe ,frana se regleaza foarte fin si nu pierzi pestii ,are baitrunner spool ,nu este chiar foarte grea ,nu sare pick-upul in aruncare ,bobineaza firul excelent.
Despre cele noi vorbim sezonul urmator ,acum nu stiu nici cum sa bobinez firul pe ele.
Fire intinse. :D
Nu sunt un pescar grozav , dar ma simt grozav pe balta !

Avatar utilizator
mariusangler
Mesaje: 533
Membru din: Mar Oct 23, 2007 11:24
Puncte: 0
Localitate: timisoara

Re: Bobinare tambur Biomaster 8000 XTB

Mesaj de mariusangler »

mircead scrie:Va salut cu respect ,
Am rugamintea sa ma povatuiti cum bobinati dvs aceste mulinete ,sau cum credeti dvs ca se pot bobina in mod corect aceste mulinete in comparatie cu Ultegra 5500 XTB.
Iata si motivele:
- ambele au un sanfren la capatul din fata al tamburului ,snfrenele difera ca marime corespunzator cu dimensiunile tamburilor;
- pe schita si garantia sosita odata cu mulinetele scrie intr-o engleza mai " stramba" ca tamburul se mulineaza pana la marginea inclinata(sanfren) ,in caz contrar monofilamentul va face "coils"=peruci;
- eu in neghiobia mea bobinam Ultegra 5500 XTB pana la rasul buzei exterioare (ma rog 0,5 mm mai jos) a tamburului ,am aruncat de ceva ori cu fire de 0.25 si 0.22 si nu am facut peruci (INCA!);
- dupa bobinaj ramanea un perete de monofilament ,intrucat cursa tamburului este pana la buza inferioara a sanfrenului si un pic de spatiu liber intre monofolament si buza tamburului - dar asta nu a cauzat niciodata peruci sau desfasurari nedorite de pe tambur;
- m-am chiombit pana mi-au cazut pleoapele pe youtube si am vazut la M. Hutchinson modul de bobinare al mulinetelor folosite de el ,printre care si un Navi 8000 XTA ( nu tine smecheria ca ala are un tambur cu un sanfren numai de 1 max 1,5 mm daca imi aduc bine aminte ) si o Ultegra 5500 XTB bobinata in acelasi mod cum o bobinam eu pe a mea.
Avand in vedere cele de mai sus credeti ca ar trebui sa bobinez si Biomasterul tot la fel la rasul buzei tamburului (din cauza dimensiunii spatiul dintre peretele de monofilament si buza exterioara a tamburuluieste considerabil mai mare decat la 5500 XTB) ???? :-?
Rog ajutor.
Trebuie sa faci probe,pentru ca Biomasterul nou este un pas peste Ultegra la asezarea firului,din cauza ca are slow oscilation sistem.de genere mulinetele dotate cu asa ceva aseaza firul impecabil.Asa ca fa o proba inainte de a te apuca sa scoti sau sa pui saibele de reglaj,pe care le-ai primit in cutie odata cu mulineta.
Mad carp Team

Avatar utilizator
mircead
Veteran
Mesaje: 3076
Membru din: Dum Dec 12, 2010 15:29
Puncte: 0
Localitate: Popesti-Leordeni

Re: Bobinare tambur Biomaster 8000 XTB

Mesaj de mircead »

mariusangler scrie:
mircead scrie:Va salut cu respect ,
.
Trebuie sa faci probe,pentru ca Biomasterul nou este un pas peste Ultegra la asezarea firului,din cauza ca are slow oscilation sistem.de genere mulinetele dotate cu asa ceva aseaza firul impecabil.Asa ca fa o proba inainte de a te apuca sa scoti sau sa pui saibele de reglaj,pe care le-ai primit in cutie odata cu mulineta.
Asa voi face multumesc pentru raspuns.
Fire intinse.
Nu sunt un pescar grozav , dar ma simt grozav pe balta !

Avatar utilizator
mircead
Veteran
Mesaje: 3076
Membru din: Dum Dec 12, 2010 15:29
Puncte: 0
Localitate: Popesti-Leordeni

Re: Bobinare tambur Biomaster 8000 XTB

Mesaj de mircead »

Pare ca Biomaster 8000 XTB se bobineaza la fel cu Ultegra 14000 XTB

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=m5pB5ohS ... re=related[/youtube]
Nu sunt un pescar grozav , dar ma simt grozav pe balta !

GREENFISH
Mesaje: 189
Membru din: Sâm Ian 29, 2011 13:45

Re: Bobinare tambur Biomaster 8000 XTB

Mesaj de GREENFISH »

care este "diferenta" intre biomaster - bblc.......sa imi para rau ca nu am cumparat bblc-ul????

Avatar utilizator
mircead
Veteran
Mesaje: 3076
Membru din: Dum Dec 12, 2010 15:29
Puncte: 0
Localitate: Popesti-Leordeni

Re: Bobinare tambur Biomaster 8000 XTB

Mesaj de mircead »

GREENFISH scrie:care este "diferenta" intre biomaster - bblc.......sa imi para rau ca nu am cumparat bblc-ul????
Pai de ce sa iti para?
Da macar cu ea si vezi cum te intelegi ,nu uita ca BBLC-ul are state vechi in pescuit ,multa lume inca mai apreciaza robustetea ,calitatea bobinajului, usurinta de manevrare a baitrunner-ului,raportul caltate/pret.
Bucura-te de ele si sa-ti aduca numai pesti frumosi.
Nu sunt un pescar grozav , dar ma simt grozav pe balta !

Avatar utilizator
Alex Coclet
Mesaje: 241
Membru din: Lun Noi 08, 2010 15:31
Puncte: 0
Localitate: 1 Decembrie Green City

Re: Bobinare tambur Biomaster 8000 XTB

Mesaj de Alex Coclet »

Eu am 5500 xtb si dupa ce am vaz filmuletul de mai sus am ajuns la concluzia ca am pus prea mult fir pe tambur. Faza e ca la 5500 xtb tamburul are buza la un unghi de 45 de grade , nu e ca la celelalte mulinete aproapre de 90 de grade. Si asta te deruteaza putin . La celelalte mulinete puneam fir pana se mai vedea 1mm din buza si nu am avut niciodata peruci. In schimb la 5500 xtb vad ca trebuie sa pui fir pana la baza buzei tamburilui. Sunt curios cum se vor comporta la prima iesire.
Am sa atasez niste poze sa vedeti tamburii incarcati.
Fişiere ataşate
Fir Korda Andrenaline 0.30mm<br />Aceeasi conicitate insa fiind putin mai gros l-a asezat mai conic.
Fir Korda Andrenaline 0.30mm
Aceeasi conicitate insa fiind putin mai gros l-a asezat mai conic.
P1090108.JPG (214.21 KiB) Vizualizat de 1449 ori
P1090107.JPG
P1090107.JPG (173.86 KiB) Vizualizat de 1449 ori
Fir Gamakatsu G-line 0.26mm <br />+ 1 saiba pentru conicitate normala (standard mi s-a parut ca are conicicate inversa).
Fir Gamakatsu G-line 0.26mm
+ 1 saiba pentru conicitate normala (standard mi s-a parut ca are conicicate inversa).
P1090106.JPG (146.76 KiB) Vizualizat de 1449 ori

ionutpopescu24
Mesaje: 651
Membru din: Vin Aug 13, 2010 14:30
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Bobinare tambur Biomaster 8000 XTB

Mesaj de ionutpopescu24 »

Galante scrie:Eu am 5500 xtb si dupa ce am vaz filmuletul de mai sus am ajuns la concluzia ca am pus prea mult fir pe tambur. Faza e ca la 5500 xtb tamburul are buza la un unghi de 45 de grade , nu e ca la celelalte mulinete aproapre de 90 de grade. Si asta te deruteaza putin . La celelalte mulinete puneam fir pana se mai vedea 1mm din buza si nu am avut niciodata peruci. In schimb la 5500 xtb vad ca trebuie sa pui fir pana la baza buzei tamburilui. Sunt curios cum se vor comporta la prima iesire.
Am sa atasez niste poze sa vedeti tamburii incarcati.
Salut,
Cum te-ai descurcat cu ele, a trebuit sa mai dai din fir jos?
Multumesc

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Comentarii Echipament Crap”