Care sunt avantajele nadirii cu catapulta pentru lanseta?

Lansete, mulinete, fire, carlige, camping, accesorii, etc. Comentati, criticati sau recomandati.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Scrie răspuns
Avatar utilizator
SENZOR PLANET
CS SENZOR
Mesaje: 784
Membru din: Lun Feb 14, 2011 14:23

Care sunt avantajele nadirii cu catapulta pentru lanseta?

Mesaj de SENZOR PLANET »

Care sunt avantajele nădirii cu catapulta pentru lansetă? Cum folosesc catapulta pentru lansetă? De ce catapultă și nu rachetă de nădire? Vom afla răspunsurile în cele ce urmează.

Imagine

Cum funcționează catapulta pentru lansetă?
Avantajele catapultei pentru lansetă
Cum folosim catapulta pentru lansetă?
Cum pregătim bulgării pentru catapultă?
Cum funcționează catapulta pentru lansetă?


Catapulta pentru lansetă (sau cupa de nădire) este cea mai bună opțiune pentru nădirea cu bulgări. Spun asta pentru că ne permite să aruncăm bulgări mari, la distanțe considerabile, reușind astfel să practicăm o nădire extinsă.

Citeste tot articolul aici - https://www.crapmania.ro/articole/tehni ... seta-56441

eugen dragnea
pescar de competitie
Mesaje: 1090
Membru din: Lun Ian 30, 2012 21:58

Re: Care sunt avantajele nadirii cu catapulta pentru lanseta?

Mesaj de eugen dragnea »

WOW ... ce interesant...vad ca nu vorbiti si de dezavantajele acestei metode...zgomot...supranadire...ca dupa 20 de bulgari bei 5 beri pe nerasuflate...ca nadesti foarte dezordonat si risti sa te uit la ele 2 zile daca nu este peste cu gramada in balta...
Aaaaa...si sa nu uit...poate fi confectionata usor din gatul unui PET...
Dacă vreodată voi ţine capul jos, o voi face doar ca să-mi admir pantofii.

gelu bar
Mesaje: 126
Membru din: Joi Noi 05, 2009 8:29
Puncte: 0
Localitate: baia mare

Re: Care sunt avantajele nadirii cu catapulta pentru lanseta?

Mesaj de gelu bar »

eugen dragnea scrie:
Joi Oct 08, 2020 21:08
WOW ... ce interesant...vad ca nu vorbiti si de dezavantajele acestei metode...zgomot...supranadire...ca dupa 20 de bulgari bei 5 beri pe nerasuflate...ca nadesti foarte dezordonat si risti sa te uit la ele 2 zile daca nu este peste cu gramada in balta...
Aaaaa...si sa nu uit...poate fi confectionata usor din gatul unui PET...
Cata rautate d-le Eugen.O nadire putina si mai des cum ar fi?Cam la o ora?10-15 bulgari cu aproximatie? :wink: Dar parerile sant inpartite,nu???? :wink:

Szilveszter
Mesaje: 172
Membru din: Joi Noi 01, 2018 17:16
Puncte: 0
Localitate: Timișoara

Re: Care sunt avantajele nadirii cu catapulta pentru lanseta?

Mesaj de Szilveszter »

Metoda de nădire diferă de la baltă la baltă.dacă peștele nu e obișnuit cu bulgări,cu zece bulgări sănătoși ai bulit o partidă scurtă de pescuit.adică de o zi.am trecut prin asta.inclusiv racheta e pe listă....ca să nu mai zic de baltă plină cu pește mic,selecția devine legendă.tocmai te pricopsești cu o frenezie de hrănit.vine și cel mare la scandal,da nu are loc de nepoți :mrgreen:

eugen dragnea
pescar de competitie
Mesaje: 1090
Membru din: Lun Ian 30, 2012 21:58

Re: Care sunt avantajele nadirii cu catapulta pentru lanseta?

Mesaj de eugen dragnea »

gelu bar scrie:
Dum Oct 11, 2020 19:14
Cata rautate d-le Eugen.O nadire putina si mai des cum ar fi?Cam la o ora?10-15 bulgari cu aproximatie? :wink: Dar parerile sant inpartite,nu???? :wink:
Daaaa, ce rau sunt eu ca nu las pescarul in prostia lui...
Cum spuneati domnule? cam la o ora? cam fix atunci cand baboii isi fac curaj sa intre pe pat incepe bombardamentul?
Nu zic sa nu nadesti cu bulgari in anumite momente dar alege cu grija momentul...cum spunea si Szilveszter...am ..... partida de cateva ori cu bulgarii de nada...
aaaaa , si mare grija sa nu nadesti mai departe decat poti sa pescuiesti...
Dacă vreodată voi ţine capul jos, o voi face doar ca să-mi admir pantofii.

gelu bar
Mesaje: 126
Membru din: Joi Noi 05, 2009 8:29
Puncte: 0
Localitate: baia mare

Re: Care sunt avantajele nadirii cu catapulta pentru lanseta?

Mesaj de gelu bar »

eugen dragnea scrie:
Mie Oct 14, 2020 1:10
gelu bar scrie:
Dum Oct 11, 2020 19:14
Cata rautate d-le Eugen.O nadire putina si mai des cum ar fi?Cam la o ora?10-15 bulgari cu aproximatie? :wink: Dar parerile sant inpartite,nu???? :wink:
Daaaa, ce rau sunt eu ca nu las pescarul in prostia lui...
Cum spuneati domnule? cam la o ora? cam fix atunci cand baboii isi fac curaj sa intre pe pat incepe bombardamentul?
Nu zic sa nu nadesti cu bulgari in anumite momente dar alege cu grija momentul...cum spunea si Szilveszter...am ..... partida de cateva ori cu bulgarii de nada...
aaaaa , si mare grija sa nu nadesti mai departe decat poti sa pescuiesti...
Foarte corect spus stimabile domn cu nadirea.Eu pescuiesc pe belti unde pestele cand aude ca cade ceva in apa este prezent imediat.Am avut prezentari cand nadeam cu bulgari intens...in ce priveste nadirea,la mine este foarte compacta si nu haotica.Numai bine.

gelu bar
Mesaje: 126
Membru din: Joi Noi 05, 2009 8:29
Puncte: 0
Localitate: baia mare

Re: Care sunt avantajele nadirii cu catapulta pentru lanseta?

Mesaj de gelu bar »

gelu bar scrie:
Mie Oct 14, 2020 21:06
eugen dragnea scrie:
Mie Oct 14, 2020 1:10
gelu bar scrie:
Dum Oct 11, 2020 19:14
Cata rautate d-le Eugen.O nadire putina si mai des cum ar fi?Cam la o ora?10-15 bulgari cu aproximatie? :wink: Dar parerile sant inpartite,nu???? :wink:
Daaaa, ce rau sunt eu ca nu las pescarul in prostia lui...
Cum spuneati domnule? cam la o ora? cam fix atunci cand baboii isi fac curaj sa intre pe pat incepe bombardamentul?
Nu zic sa nu nadesti cu bulgari in anumite momente dar alege cu grija momentul...cum spunea si Szilveszter...am ..... partida de cateva ori cu bulgarii de nada...
aaaaa , si mare grija sa nu nadesti mai departe decat poti sa pescuiesti...
Foarte corect spus stimabile domn cu nadirea.Eu pescuiesc pe belti unde pestele cand aude ca cade ceva in apa este prezent imediat.Am avut prezentari cand nadeam cu bulgari intens...in ce priveste nadirea,la mine este foarte compacta si nu haotica.Numai bine.
Si d-ul Szilveszter din moment ce este din Timisoara cunoaste foarte bine Sacosul Turcesc banuiesc...daca a pescuit pe aceasta balta.Poate este pescar de feeder.....Salutari.Cu bine.

eugen dragnea
pescar de competitie
Mesaje: 1090
Membru din: Lun Ian 30, 2012 21:58

Re: Care sunt avantajele nadirii cu catapulta pentru lanseta?

Mesaj de eugen dragnea »

gelu bar scrie:
Mie Oct 14, 2020 21:06
Foarte corect spus stimabile domn cu nadirea.Eu pescuiesc pe belti unde pestele cand aude ca cade ceva in apa este prezent imediat.Am avut prezentari cand nadeam cu bulgari intens...in ce priveste nadirea,la mine este foarte compacta si nu haotica.Numai bine.
Sa nu confundam "Efectul Pavlov" cu apetitul pentru hrana...aceasta comportare a pestelui este intalnita doar pe carpodroame unde pestele este foarte mult si concurenta pe hrana este foarte mare...se intampla pe toate baltile foarte bine populate unde hrana naturala este epuizata si orice miscare a apei transforma crapii in crocodili...bine mai sunt cateva elemente care denatureaza Efectul Pavlov dar asta este un subiect delicat si de fineturi :wink:
Dacă vreodată voi ţine capul jos, o voi face doar ca să-mi admir pantofii.

Szilveszter
Mesaje: 172
Membru din: Joi Noi 01, 2018 17:16
Puncte: 0
Localitate: Timișoara

Re: Care sunt avantajele nadirii cu catapulta pentru lanseta?

Mesaj de Szilveszter »

Înainte,acum câțiva ani ,dacă mergeai pe Sacoș la o partidă de 12 h(încă se mai putea)și bombardai bine ,partida era ca și pierdută.acum peștele sa învățat cu frenezia de nădire de care suferă pescarul modern.nu zic trebuie nădit,dar calculat.cei mai mulți pescari de Sacoș dau cu nadă în neștire că așa au auzit ei că e bine.poveste lungă,acum pescuitul e o modă,dă bine dacă ești pescar de crap.aia e.....ar fi prea multe de scris

gelu bar
Mesaje: 126
Membru din: Joi Noi 05, 2009 8:29
Puncte: 0
Localitate: baia mare

Re: Care sunt avantajele nadirii cu catapulta pentru lanseta?

Mesaj de gelu bar »

eugen dragnea scrie:
Mie Oct 14, 2020 21:23
gelu bar scrie:
Mie Oct 14, 2020 21:06
Foarte corect spus stimabile domn cu nadirea.Eu pescuiesc pe belti unde pestele cand aude ca cade ceva in apa este prezent imediat.Am avut prezentari cand nadeam cu bulgari intens...in ce priveste nadirea,la mine este foarte compacta si nu haotica.Numai bine.
Sa nu confundam "Efectul Pavlov" cu apetitul pentru hrana...aceasta comportare a pestelui este intalnita doar pe carpodroame unde pestele este foarte mult si concurenta pe hrana este foarte mare...se intampla pe toate baltile foarte bine populate unde hrana naturala este epuizata si orice miscare a apei transforma crapii in crocodili...bine mai sunt cateva elemente care denatureaza Efectul Pavlov dar asta este un subiect delicat si de fineturi :wink:
Adevarat. :wink:

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Comentarii Echipament Crap”