Century C2 vs Free spirit Hi's 200

Lansete, mulinete, fire, carlige, camping, accesorii, etc. Comentati, criticati sau recomandati.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Avatar utilizator
grasile
Mesaje: 184
Membru din: Sâm Dec 26, 2009 11:46
Puncte: 0
Localitate: Baia Mare

Century C2 vs Free spirit Hi's 200

Mesaj de grasile »

Stimați colegi pescari,
Va Rog sa postați păreri legate de aceste 2 modele, întrucât as dori sa cumpăr un model pe parcursul anului viitor. Free spirit ul am avut in mâna , deci am o părere aprox. dar C2 ul, deloc.
multumesc.

Avatar utilizator
ionut72
pescar de competitie
Mesaje: 2784
Membru din: Mar Oct 09, 2012 15:52

Re: Century C2 vs Free spirit Hi's 200

Mesaj de ionut72 »

C2-ul e cu inel de plecare de 40, deci nu e la moda, "nu e o lanseta construita pentru distanta" (dupa cum glasuieste intelepciunea populara in lumea pescarilor). Iar cei de la Free Spirit oricum sunt niste idioti cata vreme si ei construiesc lansete cu inel de plecare de 40 pe care le declara "de distanta". Deci orice, numa sa aiba inel de plecare de 50 :D

P.S. Daiwa Basiair!
Zilele petrecute la pescuit nu se scad din totalul zilelor vietii tale!

Avatar utilizator
alin_f
Mesaje: 198
Membru din: Mie Ian 13, 2010 17:02
Puncte: 0
Localitate: Viena - Turda
Contact:

Re: Century C2 vs Free spirit Hi's 200

Mesaj de alin_f »

Salutare,

detin 3 bucati Century C2 de 3,65 3,5lbs facute de Erich Unger personalizate , 5+1 cu inel de 40. parerea mea dupa un sezon e ca nu sunt bete de casting ci de drill mai mult, desi cu plumb de 110g am reusit sa lansez 157m pe uscat, clar fara montura!

Avatar utilizator
gabi1
Veteran
Mesaje: 4787
Membru din: Joi Sep 16, 2010 19:23
Puncte: 0
Localitate: Gura Oborului

Re: Century C2 vs Free spirit Hi's 200

Mesaj de gabi1 »

Hi's 200 este o lanseta rapida, de distanta.
C2 nu este o lanseta rapida insa este o lanseta "mai placuta in dril"...
desi asta e relativ, pentru ca perceptia/notiunea de "lanseta placuta" difera de la pescar la pescar.
"Azi oamenii cunosc preţul fiecărui obiect si valoarea nici unuia."
"Nu refuza ajutorul imbecililor; pentru a rămâne sus iți trebuie unanimitate". :-)

Avatar utilizator
grasile
Mesaje: 184
Membru din: Sâm Dec 26, 2009 11:46
Puncte: 0
Localitate: Baia Mare

Re: Century C2 vs Free spirit Hi's 200

Mesaj de grasile »

Inteleg pana in acest moment ca la capitolul distanta de aruncare + pentru Free Spirit.

Avatar utilizator
gabi1
Veteran
Mesaje: 4787
Membru din: Joi Sep 16, 2010 19:23
Puncte: 0
Localitate: Gura Oborului

Re: Century C2 vs Free spirit Hi's 200

Mesaj de gabi1 »

grasile scrie:Inteleg pana in acest moment ca la capitolul distanta de aruncare + pentru Free Spirit.
Cu o singura conditie/amendament: nu oricine o poate "incarca" un Hi's 200 !
"Azi oamenii cunosc preţul fiecărui obiect si valoarea nici unuia."
"Nu refuza ajutorul imbecililor; pentru a rămâne sus iți trebuie unanimitate". :-)

Avatar utilizator
Dan Serban
Pescar de competitie
Mesaje: 1537
Membru din: Joi Iul 10, 2008 15:25
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Century C2 vs Free spirit Hi's 200

Mesaj de Dan Serban »

grasile scrie:Inteleg pana in acest moment ca la capitolul distanta de aruncare + pentru Free Spirit.
Cand ai in mana un bat ca Hi-s 200 fara o tehnica bine pusa la punct cel mai probabil o sa arunci la distanta pe care o atingi si cu actualele bete.
Trecerea la astfel de bete nu este atat de usoara precum pare, asta daca vrei sa scoti cei mai bun din ele.

C2-urile in comparatie cu Hi-s 200 sunt ceva mai blande si mai grele.
Pescar de rând

Avatar utilizator
grasile
Mesaje: 184
Membru din: Sâm Dec 26, 2009 11:46
Puncte: 0
Localitate: Baia Mare

Re: Century C2 vs Free spirit Hi's 200

Mesaj de grasile »

Ma impac cu lansetele rapide, totusi specificatiile despre c2 spun ca este model de distanta, practic imbina distanta extrema cu drilul placut (!?) Adica sa inteleg ca sunt niste bete semirapide? Intreb, intrucat am acum Shimano Xs1 Intensity, niste lansete cu actiune semirapida.

Avatar utilizator
Dan Serban
Pescar de competitie
Mesaje: 1537
Membru din: Joi Iul 10, 2008 15:25
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Century C2 vs Free spirit Hi's 200

Mesaj de Dan Serban »

grasile scrie:Ma impac cu lansetele rapide, totusi specificatiile despre c2 spun ca este model de distanta, practic imbina distanta extrema cu drilul placut (!?) Adica sa inteleg ca sunt niste bete semirapide? Intreb, intrucat am acum Shimano Xs1 Intensity, niste lansete cu actiune semirapida.
Daca te iei dupa specificatii...

Cel mai bine este sa incerci ambele variante si vezi care ti se potrivesc.. intrebarea mea este de ce vrei sa iti schimbi actualele lansete? :D
Pescar de rând

nicuB
Mesaje: 375
Membru din: Lun Mai 16, 2011 20:57
Puncte: 0
Localitate: Timisoara

Re: Century C2 vs Free spirit Hi's 200

Mesaj de nicuB »

C2 nu este un bat long range, daca la asta te referi cand spui "un bat de distanta"
FMA, SP si FS sunt betele long range fabricate de catre Century. C2 este un bat all round. urmareste clipul de mai jos si ai sa vezi toate betele fabricate de century, care in ce clasa e inclus

https://www.youtube.com/watch?v=mD-_tRe_gvs

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Comentarii Echipament Crap”