Cort Caperlan Tanker PANORAMAX, pareri.

Lansete, mulinete, fire, carlige, camping, accesorii, etc. Comentati, criticati sau recomandati.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Avatar utilizator
Andreicocos
Mesaje: 125
Membru din: Mar Mar 14, 2017 17:21
Puncte: 0
Localitate: Constanta

Cort Caperlan Tanker PANORAMAX, pareri.

Mesaj de Andreicocos »

Salutare.
Pentu cei care detin acest model de cort, ce puteti spune despre el. Ce va multumeste si ce nu. Calitatea materialelor etc etc etc. Intentionez sa achizitionez acest model, ma incanta faptul ca ground sheet-ul se ataseaza cu fermoar, se poate curata usor separat si nu iti intra toate lighioanele prin cort, plasele pentru insecte aflate in numar mare care pe timp de vara ofera o aerisire maxima, plasa de insecte frontala pe sistem de inchidere magnetic care iti permite sa iesi foarte repede din cort, inaltimea de 1.70 a cortului care ofera un avantaj. Asteptam si alte pare pro / contra. Tin sa mentionez ca nu am ocazia sa-l vad intins sa-mi pot face o parere, in Decathlon-ul din Constanta nu am vazut sa-l aiba expus.

pescarusull
Mesaje: 593
Membru din: Joi Sep 10, 2015 1:06
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Cort Caperlan Tanker PANORAMAX, pareri.

Mesaj de pescarusull »

Ca si avantaje, in afara de ceea ce ai mentionat, groundsheet-ul este dintr-un material cauciucat gros, incap 3 paturi (2 pe laterale si 1 transversal ) dar pt asta trebuie sa renunti la sa inchizi fermoarele de la plasa cu inchidere magnetica. Ramane un loc de peste 50 de cm intre paturi.
Un alt avantaj cred eu e ca winterskin-ul, (pe care inca nu l-am achizitionat), are ferestre similare cu ale cortului oferind lumina si vizibilitate crescuta in zilele mohorate in care e nevoie sa-l folosesti.
Nu pot spune cum se comporta pe vreme rea, vant puternic si ploaie torentiala, dar calitatea materialelor si modul cum sta cand e montat ma face sa cred ca nu o sa am probleme.
Ca dezavantaje.
Fermoarul de la groundsheet putea fi mai simplu. E impartit in 3 parti. Plus inca 3 la plasa magnetica. Dupa cateva montari devine mai simplu de utilizat.
E greu. Numai groundsheet-ul cred ca are vreo 7.. 8 kg.
Si nu se strange singur cand trebuie sa pleci acasa.
"Ma antrenez intens la capatul berii
Trag burta nu piept, mai am sapte serii"

Avatar utilizator
Alin Galbenu
Moderator
Mesaje: 2778
Membru din: Lun Aug 08, 2011 11:38
Puncte: 0
Localitate: Craiova
Contact:

Re: Cort Caperlan Tanker PANORAMAX, pareri.

Mesaj de Alin Galbenu »

Salut. La Constanta daca nu este montat, se poate aduce acolo si poti sa-l montezi si sa-l vezi.
Rezista bine pe vant , daca-l ancorezi bine. Groundsheet-ul este dintr-un super material, gros. Poti sa simti asta cand il iei in brate, separat, e "serios".
Ai cam zis tot ce era de zis. Per total, este un super cort.
Imagine

Avatar utilizator
William Joyce
Mesaje: 84
Membru din: Mie Mar 06, 2013 8:52

Re: Cort Caperlan Tanker PANORAMAX, pareri.

Mesaj de William Joyce »

Salutare,

Am cortul asta de un an de zile si pot spune ca am facut cea mai buna alegere. Pretul din punctul meu de vedere este impatabil. Nu cred ca are o problema sa fie comparat cu FOX sau Trakker; si crede-ma stiu ce spun.

Eu am si winter skin-ul care il face cortul perfect; nu am stat cu el in ploaie fara winter skin dar pot sa zic ca pe Moara in vara am stat 3 zile in ploaie serioasa si nici cea mai mica picatura de apa sau condens nu a patruns in cort. (avem winter skin-ul pe el)

E greu dar e serios si poti sa stii ca o sa reziste. Apreciez groundsheet-ul si faptul ca ofera protectie la insecte, pe timp de vara chiar se ventileaza impecabil.

Sa stii ca eu mereu l-am ridicat si strans singur si nu mi se pare asa de greu...

Recomand cu mare incredere corul asta. Merita fiecare banut!

Will

Avatar utilizator
Andreicocos
Mesaje: 125
Membru din: Mar Mar 14, 2017 17:21
Puncte: 0
Localitate: Constanta

Re: Cort Caperlan Tanker PANORAMAX, pareri.

Mesaj de Andreicocos »

Multumesc tuturor pentru raspunsuri si imi cer scuze pentru intarziere. Am achizitionat intre timp acest cort, dar nu am avut posibilitatea sa il intind, avand in vedere vremea de afara, chiar daca ma roade curiozitatea groaznic sa il vad intins :D . As mai avea totusi ceva nelamuriri legat de acest cort:
1. In descrierea magazinului materialul ar fi 200D, ceea ce pe mine nu prea ma lamureste legat de impermeabilitate, am cautat pe internet legat de acest sistem "denier" si nu am gasit un sistem de conversie catre mm coloana de apa, ceea ce m-ar lamuri foarte clar (ex: 5000 , 8000, 10000) Aici poate ne ajuta Alin Galbenu cu un raspuns.

2. Daca cineva l-a folosit pe timp de ploaie fara winter skin si ma poate lamuri legat de ferestrele de deasupra. Avand acoperirea lor cu material pe interior, intrebarea mea este: Nu intra apa prin acea plasa? (Am atasat o poza chiar daca probabil toate lumea stie despre ce este vorba)

Multumesc anticipat tuturor.
Fişiere ataşate
hqdefault.jpg
hqdefault.jpg (49.67 KiB) Vizualizat de 3379 ori

Avatar utilizator
Alin Galbenu
Moderator
Mesaje: 2778
Membru din: Lun Aug 08, 2011 11:38
Puncte: 0
Localitate: Craiova
Contact:

Re: Cort Caperlan Tanker PANORAMAX, pareri.

Mesaj de Alin Galbenu »

Nu intra apa pe acolo, eu am prins o ploaie usoara si nu a trecut, cu conditia sa fie inchise pe interior, altfel trece... e logic.
Legat de impermeabilitate, iti dau un raspuns asap.
Imagine

Avatar utilizator
Cristian Dumitrescu
Mesaje: 282
Membru din: Dum Iun 30, 2013 13:29
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti / Militariud

Re: Cort Caperlan Tanker PANORAMAX, pareri.

Mesaj de Cristian Dumitrescu »

Daca Alin a prins ploaie usoara, eu pot sa-ti confirm ca am prins furtuna pe cenusaru, si cand zic furtuna, zic ca am tras masina cu roata pe un cui, ieseam din 20 in 20 min sa le calc cu piciorul, atunci n-am avut winterskinul si nu a intrat apa, in schimb pot sa-ti spun ca peste noapte a facut un condens de mama focului :).

Per total sunt multumit de el, incap 3 paturi + bagaje nu prea ai ce sa-i reprosezi.

Avatar utilizator
Alin Galbenu
Moderator
Mesaje: 2778
Membru din: Lun Aug 08, 2011 11:38
Puncte: 0
Localitate: Craiova
Contact:

Re: Cort Caperlan Tanker PANORAMAX, pareri.

Mesaj de Alin Galbenu »

Am primit raspuns de la Caperlan

"All our paintings (as well as their seams) are controlled in the laboratory Water Resistance is given using the 2000 mm Index. Specifically, this means that the canvas resists 200 litres of water per m2 per hour "
Imagine

Avatar utilizator
Andreicocos
Mesaje: 125
Membru din: Mar Mar 14, 2017 17:21
Puncte: 0
Localitate: Constanta

Re: Cort Caperlan Tanker PANORAMAX, pareri.

Mesaj de Andreicocos »

Alin Galbenu scrie:Am primit raspuns de la Caperlan

"All our paintings (as well as their seams) are controlled in the laboratory Water Resistance is given using the 2000 mm Index. Specifically, this means that the canvas resists 200 litres of water per m2 per hour "

Multumesc Alin pentru raspuns.

Avatar utilizator
Andreicocos
Mesaje: 125
Membru din: Mar Mar 14, 2017 17:21
Puncte: 0
Localitate: Constanta

Re: Cort Caperlan Tanker PANORAMAX, pareri.

Mesaj de Andreicocos »

Cristian Dumitrescu scrie:Daca Alin a prins ploaie usoara, eu pot sa-ti confirm ca am prins furtuna pe cenusaru, si cand zic furtuna, zic ca am tras masina cu roata pe un cui, ieseam din 20 in 20 min sa le calc cu piciorul, atunci n-am avut winterskinul si nu a intrat apa, in schimb pot sa-ti spun ca peste noapte a facut un condens de mama focului :).

Per total sunt multumit de el, incap 3 paturi + bagaje nu prea ai ce sa-i reprosezi.

Interesant ce spui legat de ploaie, si asta intr-un fel ma bucura. Avand in vedere raspunsul lui Alin, cu rezistenta materialului de doar 2000 mm. Din cate stiam pentru ploi mai serioase, mai de lunga durata, nu doar o ploaie de vara de 30-60 min, un material ar trebui sa aiba minim 5000 mm.

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Comentarii Echipament Crap”