Cort - recomandari

Lansete, mulinete, fire, carlige, camping, accesorii, etc. Comentati, criticati sau recomandati.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Cristian88
Mesaje: 599
Membru din: Sâm Iul 16, 2016 0:00
Puncte: 0
Localitate: Constanta

Cort - recomandari

Mesaj de Cristian88 »

Buna ziua,
De aproximativ 4-5 ani detin un cort Anaconda MST pe care l-am folosit tot de atatea ori, cortul este ok dar mi se pare mic acesta fiind si motivul pentru care doresc sa-l schimb, baltile pe care le frecventez in Dobrogea au casute, de aceea apelez la voi pentru niste recomandari pentru un cort pe care il voi folosi ocazional in partide de 48-72 ore poate de 2 ori pe an.
Criterile dupa care as vrea sa aleg urmatorul cort sunt:
- inaltimea de 150- 180;
- spatiul generos pentru doua paturi plus ceva bagaje;
- nu urmaresc sa aiba winterskin, daca are e un plus, in perioadele de sfarsit de toamna cam inchid sezonul;
- sa aibe capsula sau un groundsheet cu fermoar, doresc sa nu ma trezesc cu vreo naparca prin sacul meu de dormit;
- renunt la Anaconda pentru spatiu si pentru ca groundsheet-ul se prinde doar cu arici.
Bugetul meu 1500 Ron, am vazut ceva de entry - level de la Fox, Mivardi, Chub, Delphin..nu stiu ce sa aleg. Multumesc
C&R

happah1
Mesaje: 35
Membru din: Dum Feb 24, 2019 12:57

Re: Cort - recomandari

Mesaj de happah1 »

Nu stiu sincer ce fac corturile astea de atatia bani, mi se pare destul de mult, mai ales pentru ceva care va fi folosit de 2 ori pe an.

Eu detin unul de la decathlon, Quechua Arpenaz Fresh&Black 4.1, costa 800 lei. In capsula incap bine 3 indivizi (noi am pus saltele gonflabile inauntru, si am stat foarte comod). Inaltimea in camera de la intrare e 1.90, si acolo poti depozita linistit cate bagaje vrei.

Ce-i drept am folosit cortul asta doar de 2 ori, deci nu pot sa vorbesc de fiabilitate in timp, sau conditii extreme. Ne-a prins o ploaie si nu am avut probleme, dar nu a fost o ploaie torentiala. Asa ca o prima impresie, sunt multumit de investitie pentru banii pe care i-am dat, mai ales ca nu facem mai mult de 2 iesiri pe an, deci nu am cautat ceva din gama de supertop.

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Comentarii Echipament Crap”