Cort - recomandari

Lansete, mulinete, fire, carlige, camping, accesorii, etc. Comentati, criticati sau recomandati.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Avatar utilizator
Cristian88
Mesaje: 599
Membru din: Sâm Iul 16, 2016 0:00
Puncte: 0
Localitate: Constanta

Cort - recomandari

Mesaj de Cristian88 »

Buna ziua,
De aproximativ 4-5 ani detin un cort Anaconda MST pe care l-am folosit tot de atatea ori, cortul este ok dar mi se pare mic acesta fiind si motivul pentru care doresc sa-l schimb, baltile pe care le frecventez in Dobrogea au casute, de aceea apelez la voi pentru niste recomandari pentru un cort pe care il voi folosi ocazional in partide de 48-72 ore poate de 2 ori pe an.
Criterile dupa care as vrea sa aleg urmatorul cort sunt:
- inaltimea de 150- 180;
- spatiul generos pentru doua paturi plus ceva bagaje;
- nu urmaresc sa aiba winterskin, daca are e un plus, in perioadele de sfarsit de toamna cam inchid sezonul;
- sa aibe capsula sau un groundsheet cu fermoar, doresc sa nu ma trezesc cu vreo naparca prin sacul meu de dormit;
- renunt la Anaconda pentru spatiu si pentru ca groundsheet-ul se prinde doar cu arici.
Bugetul meu 1500 Ron, am vazut ceva de entry - level de la Fox, Mivardi, Chub, Delphin..nu stiu ce sa aleg. Multumesc
C&R

Driscu Radu
Mesaje: 306
Membru din: Mar Ian 24, 2012 8:10
Puncte: 0
Localitate: Iasi

Re: Cort - recomandari

Mesaj de Driscu Radu »

Eu am pelzer bunker are capsula si podea suplimentara incap 2 paturi mari plus bagajerie depaseste bugetul tau ,dar merita.Inaltime undeva la 1,60 e greu 21 kg dar destul de copact 1,2m,singur imi ia cam 10 min montaju.Vreau si winterskinu anu asta.

Avatar utilizator
Zagrai Emilian
Mesaje: 270
Membru din: Vin Feb 01, 2013 18:04
Puncte: 0
Localitate: Miercurea Ciuc

Re: Cort - recomandari

Mesaj de Zagrai Emilian »

Salut, dețin un Chub cyfish2 Dome, este un cort ușor de montat,are capsula interioară, cam voluminos la transport, eu am făcut proba și am încaput 3 persoane cu paturi și ceva bagaje. Eu unul sunt foarte mulțumit de el.
Nume utilizator schimbat din znemilian
"Pescuim din pasiune"

Avatar utilizator
Cristian88
Mesaje: 599
Membru din: Sâm Iul 16, 2016 0:00
Puncte: 0
Localitate: Constanta

Re: Cort - recomandari

Mesaj de Cristian88 »

Driscu Radu scrie:
Lun Apr 12, 2021 10:46
Eu am pelzer bunker are capsula si podea suplimentara incap 2 paturi mari plus bagajerie depaseste bugetul tau ,dar merita.Inaltime undeva la 1,60 e greu 21 kg dar destul de copact 1,2m,singur imi ia cam 10 min montaju.Vreau si winterskinu anu asta.
Arata foarte bine!
C&R

Avatar utilizator
Cristian88
Mesaje: 599
Membru din: Sâm Iul 16, 2016 0:00
Puncte: 0
Localitate: Constanta

Re: Cort - recomandari

Mesaj de Cristian88 »

Zagrai Emilian scrie:
Lun Apr 12, 2021 13:00
Salut, dețin un Chub cyfish2 Dome, este un cort ușor de montat,are capsula interioară, cam voluminos la transport, eu am făcut proba și am încaput 3 persoane cu paturi și ceva bagaje. Eu unul sunt foarte mulțumit de el.
Chub-ul am vazut ca este laudat de multa lume.
C&R

Avatar utilizator
Cristian88
Mesaje: 599
Membru din: Sâm Iul 16, 2016 0:00
Puncte: 0
Localitate: Constanta

Re: Cort - recomandari

Mesaj de Cristian88 »

De cortul Delphin C3 LUX Clima Control Carpath stie cineva ceva? Merci
C&R

Avatar utilizator
Claudiu Garlea
pescar de competitie
Mesaje: 2007
Membru din: Vin Iun 03, 2011 17:27
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Cort - recomandari

Mesaj de Claudiu Garlea »

Salut,

Chub Cyfish, este o varianta de luat in calcul. Ca si fapt difers, este ultima bucata (numai vine!) si este la lichidare de stoc - https://www.totalfishing.ro/cort-chub-c ... 68572.html

Claudiu

Avatar utilizator
Cristian88
Mesaje: 599
Membru din: Sâm Iul 16, 2016 0:00
Puncte: 0
Localitate: Constanta

Re: Cort - recomandari

Mesaj de Cristian88 »

Claudiu Garlea scrie:
Mar Apr 13, 2021 9:59
Salut,

Chub Cyfish, este o varianta de luat in calcul. Ca si fapt difers, este ultima bucata (numai vine!) si este la lichidare de stoc - https://www.totalfishing.ro/cort-chub-c ... 68572.html

Claudiu
Salut Claudiu, merci de recomandare, imi poti spune te rog ce inseamna mai exact groundsheet cu sistem de prindere elastic?
C&R

marius25
Mesaje: 97
Membru din: Mar Dec 18, 2018 14:24
Puncte: 0
Localitate: Ploiesti

Re: Cort - recomandari

Mesaj de marius25 »

Salut, eu am Mivardi new dynasty ,materialul cortului si al groundshetului f gros ,bari solide ,ventilatie f buna ,prinderea este pe arici ,dar nu ma deranjeaza, ,uita-te la mivardi professional este aproape de bugetul tau si are acelasi material M-TEC410D/ coloana de apa 10.000mm/cm2.

Spor

Avatar utilizator
owner
Mesaje: 183
Membru din: Mie Apr 15, 2020 16:40
Puncte: 0
Localitate: Gherla

Re: Cort - recomandari

Mesaj de owner »

Salut, recomand cortul de la Fox retreat XL. Ii un model scos din fabricație dar poate îl mai găsești la cineva. Are cam aceleași specificații ca și retreat 2 MAN, iar prețul ii la jumate. Spor!


Sent from my iPhone using Tapatalk

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Comentarii Echipament Crap”