Cum pot salva 3 lansete de carbon ?

Lansete, mulinete, fire, carlige, camping, accesorii, etc. Comentati, criticati sau recomandati.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Avatar utilizator
GeorgeB
Mesaje: 127
Membru din: Dum Aug 01, 2010 16:13
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Cum pot salva 3 lansete de carbon ?

Mesaj de GeorgeB »

Le faci araci si le-ai salvat de aruncat la gunoi. Din pacate la dunare nu poti sa dai cu bete de 3.0lbs si probabil niste no - nameuri. Cauta un pic pe la magazinile online de pescuit si vei gasi bete de 200-400-600g (in functie de pestele vizat) la preturi decente.

e ca si cum te duci cu ferrariul la arat sau cu tractorul pe circuit. acelasi lucru.

WKT
Mesaje: 13
Membru din: Vin Iul 29, 2011 0:14

Re: Cum pot salva 3 lansete de carbon ?

Mesaj de WKT »

...mda, mi-a plăcut sfatul tău George.
De felul meu, nu-mi fac araci de 260 ron / bucata.

La caterincă suntem campioni mondiali ! :oops:

WKT
Mesaje: 13
Membru din: Vin Iul 29, 2011 0:14

Re: Cum pot salva 3 lansete de carbon ?

Mesaj de WKT »

WKT scrie: Lansetele sunt de 3.0 lbs, pescuiesc pe Dunăre şi am nevoie de plumb ceva mai greu si mai plat, altfel curentul imi scoate plumbul pe mal...şi râde de mine. :mrgreen:
Nu că s-ar mai schimba ceva, dar am greşit cu puţin :)

Lansetele sunt de 3,5 lbs :D

Avatar utilizator
stress
pescar de competitie
Mesaje: 1056
Membru din: Lun Aug 24, 2009 8:50
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Cum pot salva 3 lansete de carbon ?

Mesaj de stress »

daca ai 3.5lbs si ai dat cu plumb de 125-130 gr atunci e grav, cred ca au trecut pe ele de fantezie acel 3.5lbs. cu 125gr ar trebui sa dai fara probleme...
daca chiar vrei sa le faci vorbeste la carpdiscount cu Coco, poate le face.
stefan avram

WKT
Mesaje: 13
Membru din: Vin Iul 29, 2011 0:14

Re: Cum pot salva 3 lansete de carbon ?

Mesaj de WKT »

stress scrie:daca ai 3.5lbs si ai dat cu plumb de 125-130 gr atunci e grav, cred ca au trecut pe ele de fantezie acel 3.5lbs. cu 125gr ar trebui sa dai fara probleme...
daca chiar vrei sa le faci vorbeste la carpdiscount cu Coco, poate le face.
Am inţeles doar chestia cu Coco.Când voi da de el...il voi ruga.
In rest nu prea am inţeles ce ai vrut să spui...poţi să repeţi ?

norisss
Mesaje: 229
Membru din: Dum Mai 25, 2008 10:19
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Cum pot salva 3 lansete de carbon ?

Mesaj de norisss »

omul vrea sa spuna ca acele lansete ar fi trebuit sa arunce cu plumbi de 125 de grame.Cam la limita, dar ar fi trebuit sa reziste la aruncari nu foarte violente.

WKT
Mesaje: 13
Membru din: Vin Iul 29, 2011 0:14

Re: Cum pot salva 3 lansete de carbon ?

Mesaj de WKT »

norisss scrie:omul vrea sa spuna ca acele lansete ar fi trebuit sa arunce cu plumbi de 125 de grame.Cam la limita, dar ar fi trebuit sa reziste la aruncari nu foarte violente.
Da, chiar la asta m-am gândit şi eu.Probabil m-am repezit cam tare in ele din dorinţa de a ajunge pe un prag din şenalul navigabil.

Ce nu mi-a plăcut...cuiul respectiv era gol pe interior şi nu avea niciun fel de intăritură.Le-am scos deja, aşa cum mi-a explicat cineva, cu bormaşina la turaţie mică.Am folosit 3 dimensiuni de burghie, in trepte : de 10, 10,5 şi 11.
Acum sunt pregătite pentru a băga noul cui...să văd ce material voi folosi.Fibră plină, ţeavă de inox sau bară plină de inox(deşi mi-e frică că voi ingreuna lanseta).Iniţial cuiul avea 13 cm, probabil voi face la aceeaşi dimensiune.

Curând, sper că voi veni cu ceva rezultate.

Avatar utilizator
mirel petcu
Mesaje: 110
Membru din: Sâm Feb 09, 2008 0:32

Re: Cum pot salva 3 lansete de carbon ?

Mesaj de mirel petcu »

:D

Avatar utilizator
gor965
Moderator
Mesaje: 14706
Membru din: Vin Mai 25, 2007 17:04
Puncte: 0
Localitate: Calarasi

Re: Cum pot salva 3 lansete de carbon ?

Mesaj de gor965 »

WKT scrie:
norisss scrie:omul vrea sa spuna ca acele lansete ar fi trebuit sa arunce cu plumbi de 125 de grame.Cam la limita, dar ar fi trebuit sa reziste la aruncari nu foarte violente.
Da, chiar la asta m-am gândit şi eu.Probabil m-am repezit cam tare in ele din dorinţa de a ajunge pe un prag din şenalul navigabil.

Ce nu mi-a plăcut...cuiul respectiv era gol pe interior şi nu avea niciun fel de intăritură.Le-am scos deja, aşa cum mi-a explicat cineva, cu bormaşina la turaţie mică.Am folosit 3 dimensiuni de burghie, in trepte : de 10, 10,5 şi 11.
Acum sunt pregătite pentru a băga noul cui...să văd ce material voi folosi.Fibră plină, ţeavă de inox sau bară plină de inox(deşi mi-e frică că voi ingreuna lanseta).Iniţial cuiul avea 13 cm, probabil voi face la aceeaşi dimensiune.

Curând, sper că voi veni cu ceva rezultate.
Folosind materiale metalice (rigide) pe post de spigot s-ar putea sa spargi in tensiune peretii de carbon ai tronsoanelor chiar la imbinare ! Materialul din care-i facut spigotul trebuie sa permita cilculatia tensiunii create in aruncare sau in drill ! Fibra de sticla plina sau segmente de teava de carbon pe care le poti umple c spuma , sun mai indicate decat teava metalica !
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!
George Iorga
Imagine

norisss
Mesaje: 229
Membru din: Dum Mai 25, 2008 10:19
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Cum pot salva 3 lansete de carbon ?

Mesaj de norisss »

Teoretic George are dreptate.In cazul cuiului de inox torsiunea aplicata va fi mai mare la extremitatile lui.Deci zona cuiului de inox va fi aproape moarta in aruncare.Ar fi mai indicat sa pui spigot dintr-un material flexibil.Si era si mai bine daca mergeai la un strungar sa iti scoata cuiele rupte.Un strung are bataie axiala minima, iar riscul sa alezezi si din peretii blancului era mia mic.Daca tot o tii pe directia recuperarii vergilor iti urez succesuri :) ...

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Comentarii Echipament Crap”