Cum pot salva 3 lansete de carbon ?

Lansete, mulinete, fire, carlige, camping, accesorii, etc. Comentati, criticati sau recomandati.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

WKT
Mesaje: 13
Membru din: Vin Iul 29, 2011 0:14

Cum pot salva 3 lansete de carbon ?

Mesaj de WKT »

Salutăm pescarii.
Am şi eu nevoie de un sfat...două, dacă se poate.
Din cauza greutăţii plumbului(125-130 gr), sau poate din lipsă de experienţă, am rupt pe rând :mrgreen: 3 lansete de carbon.
-3,90 m, din 2 tronsoane...punctul sensibil fiind "mufarea(îmbinarea)" dintre tronsoane.Mi-a părut destul de moale ca şi material.
Intrebarea ar fi dacă se mai pot repara şi dacă da...ce material ar trebui să folosesc.


PS As mai avea o problemă, ceva mai mică.Am mai scris pe un alt topic dar nu am primit niciun răspuns.Am primit ca :mrgreen: cadou o mulinetă Mitchell dar are un defect...nu mulinează pe toată suprafaţa tamburului ; am descoperit abia la prima lansare-recuperare.Acoperă doar 80 % din tambur să zicem...am scos una din şaibele de pe ax...dar nicio schimbare.

Fir intins la toată lumea...dar mai cu seamă celor ce vin cu un sfat bun :wink:
Multumesc anticipat !

Avatar utilizator
robyvan
pescar de competitie
Mesaje: 1842
Membru din: Lun Aug 16, 2010 12:51
Puncte: 0
Localitate: Timisoara

Re: Cum pot salva 3 lansete de carbon ?

Mesaj de robyvan »

sfatul meu este sa schimbi lansetele cu unele noi....si mai de calitate...daca ai reusit sa le rupi pe toate trei cand erau ok, cum crezi ca se vor comporta in caz ca reusesti sa le repari, lipesti, peticesti......nu stiu ce marca sunt, dar ia-ti altele.....mai bune....ai o gramada de optiuni, branduri, ieftine, scumpe, noi, second.......schimba-le, sfatul meu! :wink:
slowly we rot- by Obituary

Avatar utilizator
robyvan
pescar de competitie
Mesaje: 1842
Membru din: Lun Aug 16, 2010 12:51
Puncte: 0
Localitate: Timisoara

Re: Cum pot salva 3 lansete de carbon ?

Mesaj de robyvan »

la mulineta nu ma pricep, cred ca te poate ajuta Coco, de la carpdiscount.....incearca sa iei legatura cu el...il gasesti p-aci.... :wink:
slowly we rot- by Obituary

Avatar utilizator
gor965
Moderator
Mesaje: 14706
Membru din: Vin Mai 25, 2007 17:04
Puncte: 0
Localitate: Calarasi

Re: Cum pot salva 3 lansete de carbon ?

Mesaj de gor965 »

1. N-am priceput cum s-a rupt la imbinare ?...adica, ce tronson s-a rupt ?
2. Mulineta bobineaza firul prea sus...prea jos ?...tamburul e original al mulinetei ?
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!
George Iorga
Imagine

Avatar utilizator
Ionut Zamfir
Mesaje: 163
Membru din: Mar Aug 31, 2010 22:17

Re: Cum pot salva 3 lansete de carbon ?

Mesaj de Ionut Zamfir »

decat sa repari lansetele mai bine mai pui ceva si iti iei altele iar data viitoare cand mai incarci lanseta cu plumbi de 125-130 verifica si daca tine greutatea asta. la mulineta trebuie sa spui unde pune firul pe tambur ca poate nu trebuia scoasa o saiba ci adaugata una sau mai multe.

WKT
Mesaje: 13
Membru din: Vin Iul 29, 2011 0:14

Re: Cum pot salva 3 lansete de carbon ?

Mesaj de WKT »

Multumesc de sfaturi...totuşi, in acest moment, sincer nu prea aş avea bani pentru a-mi schimba lansetele cu altele noi(chestia este că si astea sunt relativ noi :) ).Probleme multe.Aş prefera să le repar.

Deci, pe tronsonul cu mandrina, exista in capăt o mufare cu diamentru mai mic decât tronsonul in sine, care intră in interiorul celuilalt tronson.Aşa se imbină cele două tronsoane...eh, acea parte mai subţire s-a rupt, nu tronsonul in sine.Am vorbit cu cineva şi mi-a recomandat să scot partea ruptă din interior(cu o bormaşină - la o viteză mică), apoi să bag o bucată de fibră plină...la acelaşi diamentru cu cel rupt si să-l lipesc cu poxipol.Altcineva mi-a spus să folosesc ţeavă de inox...

Lansetele sunt de 3.0 lbs, pescuiesc pe Dunăre şi am nevoie de plumb ceva mai greu si mai plat, altfel curentul imi scoate plumbul pe mal...şi râde de mine. :mrgreen:

Cât despre mulinetă, da, tamburul este original.
Mulinează mai mult in partea de jos a tamburului, cum spuneam...imi acoperă cam 80% din suprafaţa lui.

O zi bună.

Avatar utilizator
Stef 12
Mesaje: 353
Membru din: Joi Noi 04, 2010 23:55
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Cum pot salva 3 lansete de carbon ?

Mesaj de Stef 12 »

Nu mai da cu plumbi asa grei la lansete de 3.0 lbs. La lansetele de 4 lbs iti poti permite sa arunci cu plumbi de 120 de grame.
Singura metoda de a folosi plumbi asa grei la lansete de 3.0 lbs este sa plantezi...alta nu ai.
Banii, interesele, gloria...pot oricand schimba istoria.

WKT
Mesaje: 13
Membru din: Vin Iul 29, 2011 0:14

Re: Cum pot salva 3 lansete de carbon ?

Mesaj de WKT »

ok, pe asta o pot regla...voi incerca să dau cu 100gr - dar după ce le repar :mrgreen:

Avatar utilizator
Robert22
Mesaje: 111
Membru din: Lun Noi 08, 2010 13:45
Puncte: 0
Localitate: Zalau

Re: Cum pot salva 3 lansete de carbon ?

Mesaj de Robert22 »

plumb de 130 la 3lbs :shock:
Cred ca este vorba de ''cuiul ala de carbon'' spigotu'
Oricum a fost vina ta :oops:
hmmm

WKT
Mesaje: 13
Membru din: Vin Iul 29, 2011 0:14

Re: Cum pot salva 3 lansete de carbon ?

Mesaj de WKT »

Aşa este Robert, "cuiul" ăla s-a rupt.Era foarte slab.Eu m-aş fi aşteptat să cedeze vârful...nicidecum de la mijloc.

Vina mea...vina mea, corect ; dar vreau să le salvez(pe ele, implicit buzunarul meu :mrgreen: ) !

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Comentarii Echipament Crap”