Cum pot salva 3 lansete de carbon ?

Lansete, mulinete, fire, carlige, camping, accesorii, etc. Comentati, criticati sau recomandati.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

WKT
Mesaje: 13
Membru din: Vin Iul 29, 2011 0:14

Re: Cum pot salva 3 lansete de carbon ?

Mesaj de WKT »

gor965 scrie: Folosind materiale metalice (rigide) pe post de spigot s-ar putea sa spargi in tensiune peretii de carbon ai tronsoanelor chiar la imbinare ! Materialul din care-i facut spigotul trebuie sa permita cilculatia tensiunii create in aruncare sau in drill ! Fibra de sticla plina sau segmente de teava de carbon pe care le poti umple c spuma , sun mai indicate decat teava metalica !
Merci Gor & Noriss, cu ajutorul vostru deja m-am decis.Voi folosi fibra plină ; are elasticitate suficientă.

PS Noriss, dacă lansetele aveau ceva vechime, poate le făceeam araci, cum mă sfătuia un şmecher :lol: pe aici.Dar aşa...la 260 ron/bucata şi cu 3-4 lansări fiecare :( nu prea mi-a convenit să le arunc.
Le fac 99,99 % :D

Salve !

PS2 Mirel ....?

Avatar utilizator
Robert22
Mesaje: 111
Membru din: Lun Noi 08, 2010 13:45
Puncte: 0
Localitate: Zalau

Re: Cum pot salva 3 lansete de carbon ?

Mesaj de Robert22 »

baga fibra de sticla plina
cea mai buna solutie posibila (spigot de carbon nu stiu daca poti sa faci tu rost de asa ceva)
oricum nu ai nimic de pierdut ori va fii ok ori nu deci....
sa ne comunici rezultatele :D

Avatar utilizator
Razvan Paunoiu
Mesaje: 135
Membru din: Mar Noi 27, 2007 20:52

Re: Cum pot salva 3 lansete de carbon ?

Mesaj de Razvan Paunoiu »

Nu vreau sa fiu carcotas...dar cum ai reusit sa le rupi pe toate trei....pe rand :?
Nu ti-ai dat seama ca este plumbul prea greu pentru ele...inteleg una...hai doua...dar toate trei..... :shock:

Scuze...daca am sarit calul dar nu m-am putut abtine..
Nume utilizator schimbat din Friday

WKT
Mesaje: 13
Membru din: Vin Iul 29, 2011 0:14

Re: Cum pot salva 3 lansete de carbon ?

Mesaj de WKT »

Friday scrie:Nu vreau sa fiu carcotas...dar cum ai reusit sa le rupi pe toate trei....pe rand :?
Nu ti-ai dat seama ca este plumbul prea greu pentru ele...inteleg una...hai doua...dar toate trei..... :shock:

Scuze...daca am sarit calul dar nu m-am putut abtine..
:lol: hai că eşti tare ! nu ai sărit deloc calul şi chiar dacă ai fi făcut-o...e strict treaba ta.

De felul meu sunt rău, muşc din lanţ.Pe prima am biciuit-o şi am simţit că am greşit.Cu a doua am vrut să demonstrez că prima a fost din greşeală, iar la cea de-a treia am zis ori la bal ori la spital.Eu totuşi rămân la părerea că acel spigot a fost făcut dintr-un material de proastă calitate.

3,5 lbs > 120 grame plumbul

După cum bine mi-a spus un amic, dacă plumbul ar fi fost mult prea greu pentru 3,5lbs ar fi trebuit să cedeze vârful lansetei - măcar la una din trei !

PS Acum caut o fibră plină(bună) :D.

Avatar utilizator
gor965
Moderator
Mesaje: 14706
Membru din: Vin Mai 25, 2007 17:04
Puncte: 0
Localitate: Calarasi

Re: Cum pot salva 3 lansete de carbon ?

Mesaj de gor965 »

De curiozitate ...ce lanseta este ? :?
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!
George Iorga
Imagine

Avatar utilizator
Razvan Paunoiu
Mesaje: 135
Membru din: Mar Noi 27, 2007 20:52

Re: Cum pot salva 3 lansete de carbon ?

Mesaj de Razvan Paunoiu »

Ai reusit sa faci ceva cu lansetele..... :?:
Nume utilizator schimbat din Friday

WKT
Mesaje: 13
Membru din: Vin Iul 29, 2011 0:14

Re: Cum pot salva 3 lansete de carbon ?

Mesaj de WKT »

@ gor 965

De la GIPO :

Imagine







@ Friday

Imagine


Au ieşit de nota 10, elasticitate + siguranţă.Pe cea de-a treia am greşit-o...dar o rezolv in câteva zile.
Am aruncat 120m fără prea mare efort.

PS Le recomand celor ce au lansete rupte(la spigot), să nu le arunce sau să le facă araci (după cum mă sfătuia un "şmecher" pe aici), se pot repara fără niciun fel de problemă.

PS2 Multumesc celor ce au susţinut ideea recondiţionării.Fire intinse la maxim :D !

Avatar utilizator
gor965
Moderator
Mesaje: 14706
Membru din: Vin Mai 25, 2007 17:04
Puncte: 0
Localitate: Calarasi

Re: Cum pot salva 3 lansete de carbon ?

Mesaj de gor965 »

WKT scrie:@ gor 965

De la GIPO :
Mda...Titan Carp ...alea cu inelele titanizate (galbene) ... nu cred ca a ramas nici una intreaga din tot stocul care a existat in Romania ! :evil: Toate s-au rupt la spigot ! Eu am rupt una simuland o aruncare peste cap...n-aveam plumb, n-aveam mulineta pusa pe ea ! Spigotul era dintr-un carbon f. casant ! S-au mai plans si altii de aceiasi problema, deci e vorba de un defect de fabricatie, nu de o greseala de manipulare !
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!
George Iorga
Imagine

Avatar utilizator
GeorgeB
Mesaje: 127
Membru din: Dum Aug 01, 2010 16:13
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Cum pot salva 3 lansete de carbon ?

Mesaj de GeorgeB »

fara suparare dar poti face poze focalizate pe subiect :) ?
iar 3.5lbs nu garanteaza plumb de 120gr. iar unele lansete se incarca bine cu 90g chit ca pe ele zice ca sunt cu actiune de 3.5lbs.

WKT
Mesaje: 13
Membru din: Vin Iul 29, 2011 0:14

Re: Cum pot salva 3 lansete de carbon ?

Mesaj de WKT »

gor965 scrie:
WKT scrie:@ gor 965

De la GIPO :
Mda...Titan Carp ...alea cu inelele titanizate (galbene) ... nu cred ca a ramas nici una intreaga din tot stocul care a existat in Romania ! :evil: Toate s-au rupt la spigot ! Eu am rupt una simuland o aruncare peste cap...n-aveam plumb, n-aveam mulineta pusa pe ea ! Spigotul era dintr-un carbon f. casant ! S-au mai plans si altii de aceiasi problema, deci e vorba de un defect de fabricatie, nu de o greseala de manipulare !
Aşa este.Chiar m-am mirat că au cedat aşa uşor...acu' am inţeles de ce.
Defect de fabricaţie a spigotului.Probabil a intregului lot.
Se mai intâmplă :)
Următoarele lansete vor fi MTX 12, când voi avea caşcaval :mrgreen: .Sper că primăvara viitoare.

PS georgeB, voi incerca zilele viitoare să refac pozele.Pentru tine, special.

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Comentarii Echipament Crap”