Daiwa Infinity 5000/5500 BR

Lansete, mulinete, fire, carlige, camping, accesorii, etc. Comentati, criticati sau recomandati.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Avatar utilizator
freespirit
pescar de competitie
Mesaje: 2059
Membru din: Mie Feb 17, 2010 2:36
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Daiwa Infinity 5000/5500 BR

Mesaj de freespirit »

mihai florescu scrie:
cornelserbu scrie:da !
Si ceva detalii?
Ai aflat ceva detalii intre timp? Se pot impartasi? :)
Mai bine sa taci, sa fii considerat prost, decat sa vorbesti, ca sa inlaturi orice dubiu!
Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

fredd
Mesaje: 113
Membru din: Mie Aug 17, 2011 14:02

Re: Daiwa Infinity 5000/5500 BR

Mesaj de fredd »

Eu am inlocuit 2 clipsuri cu unele luate de la alte modele de tamburi , am bricolat ceva la ele dar au iesit super. Deasemenea am reusit sa modific si frana de atac.
Campeon del Mondo at Titirobil 2010/ 2012/2013
Campeon Olimpico /2012/2016/2020

Avatar utilizator
freespirit
pescar de competitie
Mesaje: 2059
Membru din: Mie Feb 17, 2010 2:36
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Daiwa Infinity 5000/5500 BR

Mesaj de freespirit »

fredd scrie:Eu am inlocuit 2 clipsuri cu unele luate de la alte modele de tamburi , am bricolat ceva la ele dar au iesit super. Deasemenea am reusit sa modific si frana de atac.
Poti sa postezi si cateva imagini?
La frana de atac(nu bait-runner) ce modificare ai facut?
Mai bine sa taci, sa fii considerat prost, decat sa vorbesti, ca sa inlaturi orice dubiu!
Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

fredd
Mesaje: 113
Membru din: Mie Aug 17, 2011 14:02

Re: Daiwa Infinity 5000/5500 BR

Mesaj de fredd »

La frana de atak am reusit sa reduc cursa de la cateva ture la 5-6 clickuri, am sa incerc sa urc cateva poze cat mai curand, daca vrei mai multe detalii ma poti suna
Campeon del Mondo at Titirobil 2010/ 2012/2013
Campeon Olimpico /2012/2016/2020

Avatar utilizator
freespirit
pescar de competitie
Mesaje: 2059
Membru din: Mie Feb 17, 2010 2:36
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Daiwa Infinity 5000/5500 BR

Mesaj de freespirit »

Nu am apucat sa compar, tamburii de 5000 si 5500 au acelasi diametru exterior si diametrul interior, diferit, sau au acelasi diametru interior si diametrul exterior, diferit?
Mai bine sa taci, sa fii considerat prost, decat sa vorbesti, ca sa inlaturi orice dubiu!
Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

Avatar utilizator
freespirit
pescar de competitie
Mesaje: 2059
Membru din: Mie Feb 17, 2010 2:36
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Daiwa Infinity 5000/5500 BR

Mesaj de freespirit »

Daca se pot folosi de la una la cealalta, presupun ca difera diametrul interior...
Mai bine sa taci, sa fii considerat prost, decat sa vorbesti, ca sa inlaturi orice dubiu!
Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

ejas
Mesaje: 156
Membru din: Joi Dec 18, 2014 11:41
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Daiwa Infinity 5000/5500 BR

Mesaj de ejas »

freespirit scrie:A incercat pana acum cineva sa modifice tamburul de la aceasta mulineta prin a schimba clipsul/clema din plastic de prindere a firului cu o clema metalica(eventual, luata de la al tambur de la alte mulinete care au clema metalica, sau, confectionate din aluminiu, inox...etc, de catre cineva priceput?
Salut,

Cei de la Weston Developments fac clipsuri pentru Infinity, https://westondevelopments.com/product/ ... 0t-spools/

Mai fac si tamburi la fata pentru Infinity cu super clipsuri (high impact), fac si discuri de carbon pentru frina principala, dar si pentru frina de la bait runner.
Ceea ce mi s-a parut extraordinar era ca faceau si mecanismul pentru Slow Oscilation la Infinity, dar trebuia sa trimiti mulineta la ei si costa mult... Ai datele de contact pe site pentru detalii.

Cauta la Coco, poate are niste clipsuri pentru tine de la alti tamburi.

Avatar utilizator
freespirit
pescar de competitie
Mesaje: 2059
Membru din: Mie Feb 17, 2010 2:36
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Daiwa Infinity 5000/5500 BR

Mesaj de freespirit »

ejas scrie:
freespirit scrie:A incercat pana acum cineva sa modifice tamburul de la aceasta mulineta prin a schimba clipsul/clema din plastic de prindere a firului cu o clema metalica(eventual, luata de la al tambur de la alte mulinete care au clema metalica, sau, confectionate din aluminiu, inox...etc, de catre cineva priceput?
Salut,

Cei de la Weston Developments fac clipsuri pentru Infinity, https://westondevelopments.com/product/ ... 0t-spools/

Mai fac si tamburi la fata pentru Infinity cu super clipsuri (high impact), fac si discuri de carbon pentru frina principala, dar si pentru frina de la bait runner.
Ceea ce mi s-a parut extraordinar era ca faceau si mecanismul pentru Slow Oscilation la Infinity, dar trebuia sa trimiti mulineta la ei si costa mult... Ai datele de contact pe site pentru detalii.

Cauta la Coco, poate are niste clipsuri pentru tine de la alti tamburi.
Salut! Multumesc! Tocmai am fost vineri pe la Coco, nu m-am gandit sa-l intreb!
P.S. Iar despre.dimensiunile tamburilor de 5000 si 5500? Au acelasi diametru exterior(la buza), sau acelasi diametru interior(unde se infasoara firul)? Ca vreau sa-mi iau si al treilea si al patrulea set de taburi de rezerva, insa, unul dintre seturi va fi pentru mono de 0,50-0,55, pentru Varlaam si altele de acest gen, iar celalalt set, pentru mono de 0,25 mm, pentru aruncare la distanta. Deocamdata, am mono de 0,35 cu inaintas, pe un set, si textil de 0,32, pe celalalt set.
Daca 5000 are acelasi diametru exterior ca 5500, un set il voinlua de 5000, pentru aruncare la distanta, cu 0,25 mm.
Mai bine sa taci, sa fii considerat prost, decat sa vorbesti, ca sa inlaturi orice dubiu!
Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

Avatar utilizator
freespirit
pescar de competitie
Mesaje: 2059
Membru din: Mie Feb 17, 2010 2:36
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Daiwa Infinity 5000/5500 BR

Mesaj de freespirit »

Au acelasi diametru exterior, difera doar diametrul interior al tamburilor!
Mai bine sa taci, sa fii considerat prost, decat sa vorbesti, ca sa inlaturi orice dubiu!
Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

Avatar utilizator
freespirit
pescar de competitie
Mesaje: 2059
Membru din: Mie Feb 17, 2010 2:36
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Daiwa Infinity 5000/5500 BR

Mesaj de freespirit »

A incercat cineva sa vada daca exista reductii compatibile cu tamburii de Infinity 5000 si 5500?
Mai bine sa taci, sa fii considerat prost, decat sa vorbesti, ca sa inlaturi orice dubiu!
Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Comentarii Echipament Crap”