Dilema Mulinete

Lansete, mulinete, fire, carlige, camping, accesorii, etc. Comentati, criticati sau recomandati.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Avatar utilizator
zfcristian
Pescar de competitie
Mesaje: 1881
Membru din: Mar Noi 24, 2009 17:56
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Dilema Mulinete

Mesaj de zfcristian »

Pe tamburul de 5000 intra 750 m de fir 0,25 :mrgreen:

zander
Mesaje: 449
Membru din: Mar Oct 05, 2010 19:20
Puncte: 0
Localitate: Dej
Contact:

Re: Dilema Mulinete

Mesaj de zander »

Azi am fost la o partida de casting si am avut ocazia sa lansez cu Daiwa Windcast si Tournament Entoh, amnadoua par foarte inchegate si usoare , am lansat aproximativ la fel de mult max 140 m cu firul escat si plumb de 100 g, mie unul imi place foarte mult windcastul cum se comporta si nu stiu daca merita difernta de pret dintre cele doua..... mai asteptam pareri.....

Avatar utilizator
viorel dulamita
pescar de competitie
Mesaje: 1087
Membru din: Joi Noi 20, 2008 20:00
Puncte: 0
Localitate: dej

Re: Dilema Mulinete

Mesaj de viorel dulamita »

zander scrie:Azi am fost la o partida de casting si am avut ocazia sa lansez cu Daiwa Windcast si Tournament Entoh, amnadoua par foarte inchegate si usoare , am lansat aproximativ la fel de mult max 140 m cu firul escat si plumb de 100 g, mie unul imi place foarte mult windcastul cum se comporta si nu stiu daca merita difernta de pret dintre cele doua..... mai asteptam pareri.....
...pe ambele a fost fir p-line fluo de 0,25mm, dar important a fost si cum a fost "asezat" firul pe tamburi; conteaza la wincast x ce saiba alegi pt ca firul sa se aseze conic...mie imi plac ambele, ca le am :wink: :D si conteaza ca se cumpara cu tamburi de rezerva...
Cred ca dupa urmatorul casting...sigur nu mai sti ce sa alegi :lol: .

Avatar utilizator
zfcristian
Pescar de competitie
Mesaje: 1881
Membru din: Mar Noi 24, 2009 17:56
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Dilema Mulinete

Mesaj de zfcristian »

Nu am ajuns astazi sa le testez.
Am echipat tamburii si la Windcast si la Navi cu fir de 0,25 si sa vedem ce va iesi :mrgreen:
Vedem saptamana viitoare .

zander
Mesaje: 449
Membru din: Mar Oct 05, 2010 19:20
Puncte: 0
Localitate: Dej
Contact:

Re: Dilema Mulinete

Mesaj de zander »

Sper ca la urmatorul casting sa nu cumva sa apara si o daiwa basia ca chear as fi in ceata cu toate ca aia pentru mine nu este decat un vis frumos :shock:

Avatar utilizator
zfcristian
Pescar de competitie
Mesaje: 1881
Membru din: Mar Noi 24, 2009 17:56
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Dilema Mulinete

Mesaj de zfcristian »

zander scrie:Azi am fost la o partida de casting si am avut ocazia sa lansez cu Daiwa Windcast si Tournament Entoh, amnadoua par foarte inchegate si usoare , am lansat aproximativ la fel de mult max 140 m cu firul escat si plumb de 100 g, mie unul imi place foarte mult windcastul cum se comporta si nu stiu daca merita difernta de pret dintre cele doua..... mai asteptam pareri.....


Ce bete ai folosit la aruncari ?

Avatar utilizator
viorel dulamita
pescar de competitie
Mesaje: 1087
Membru din: Joi Noi 20, 2008 20:00
Puncte: 0
Localitate: dej

Re: Dilema Mulinete

Mesaj de viorel dulamita »

zander scrie:Sper ca la urmatorul casting sa nu cumva sa apara si o daiwa basia...
...sigur va aparea :wink: , pe un hi-s 200, dar :roll: , tot cu betele tale o sa lansezi mai mult :wink: :lol: ...

zander
Mesaje: 449
Membru din: Mar Oct 05, 2010 19:20
Puncte: 0
Localitate: Dej
Contact:

Re: Dilema Mulinete

Mesaj de zander »

Cel mai bine am aruncat cu lansetele mele , Wychwood Solace Carp 12 FT si TC 3LB , altfel lansete au fost multe , sonik SK3 (daca nu ma insel, un corum 2,75TC, maver genesis 13' si TC3lb; shimano speedmaster, carpexpert longcast), iar casi mulinete am mai aruncat binisor cu BBLC-ul dar mie unul imi pare super grea.....

Avatar utilizator
zfcristian
Pescar de competitie
Mesaje: 1881
Membru din: Mar Noi 24, 2009 17:56
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Dilema Mulinete

Mesaj de zfcristian »

Am fost la casting atat sambata dupa amiaza cat si duminica.
Cele mai bune rezultate le-am avut cu Navi :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Windcastul mi s-a parut greoi in manevrare (desi mulineta e noua) , manerul pe recuperare are un ticait sau nu stiu ce dracu destul de enervant , iar QD-ul destul de greu manevrabil comparativ cu sistemul de la Navi care in max juma de tura ai eliberat sau blocat tamburul , la Windcast trebuie sa invarti cam 1 tura.....
Navi in schimb..... impresionant , am lansat constant cam cu 10 m peste Windcast

O sa mai merg si weekendul viitor

zander
Mesaje: 449
Membru din: Mar Oct 05, 2010 19:20
Puncte: 0
Localitate: Dej
Contact:

Re: Dilema Mulinete

Mesaj de zander »

Schimano navi este o mulineta forte grea , decat navi atunci mai bine BBLC.......... Ca si idee , intodeauna shimano va functiona mai silentios ca si o daiwa, dar din cunctul meu de vedere pentru 10 m la aruncare prefer daiwa care este cu 200 g mai usoara.....

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Comentarii Echipament Crap”