Elite D Select Baits

Lansete, mulinete, fire, carlige, camping, accesorii, etc. Comentati, criticati sau recomandati.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Scrie răspuns
Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Elite D Select Baits

Mesaj de Dan Mitranescu »

carpdiem scrie:
Florin Pata scrie:La distanta , nu ma bate nimeni :lol: ! Navomodelul meu planteaza si peste 500 de metri :lol: !
Cele mai bune lansete pe care le am si cele care imi plac cel mai mult din toate lansetele cu care am pescuit eu sunt Century Focal System varianta 2 !
Hai ca i-am facut varza topicul omului .
Elit D...sunt cele mai bune din lume ! Gata !
Nu va "formolizati", scrieti, scrieti, dezbaterile sunt cele mai bune, mai ales dupa ultimul viscol. :)

Si daca tot s-a vorbit si despre MTX, am in traista si un Class. Lansetele principale sunt Daiwa Emblem. Intrebarea si dezbaterea venea de la faptul ca Daiwele par a se fi inmuiat dupa cei 3 ani de cand le pescuiesc, iar Class ul, pt mine este usor cam greu de incarcat, dar o lanseta f buna pt distanta.
Dorinta mea pt schimbare venea de la a gasi ceva intermediar intre cele 2, de aici intrebarea Elite D versus Shimano TX 7. :)
In primul rand, ca sa nu ti se mai inmoaie alte lansete, oricare sunt astea, trebuie sa dai Class-ul.
Cu cat dai mai mult cu asta, cu atat TI SE PARE ca celelalte bete se inmoaie.
Faptul ca lansetele se inmoaie este ori o nascocire din piata, ori o impresie gresita. Carbonul nu se inmoaie.

Si in sens invers este la fel. Atat timp cat o sa folosesti lansete moi, una tare ti se va parea "greu de incarcat".
Real, folosire unei lansete tari se resimte ca o "inmuiere" a lansetelor moi, iar folosirea unei lansete moi se traduce ca "greu de incarcat" atunci cand se trece pe una mai tare.

Eu am un caz similar chiar in familie. Am doua masini, una cu 90cp motorina si una cu 200cp benzina. Consoarta, cand se urca pe aia de 200cp, spune ca ii este greu sa o conduca, ca o ia ameteala daca apasa pedala prea busc, ca nu vede botul masinii si ca nu aude motorul. :)
I-am spus intodeauna ca nu trebuie sa se streseze si sa conduca ce i se potriveste mai bine. :D
Totul e sa nu ajunga sa o foloseasca pe aia de 200cp mai mult, ca o sa incep sa merg mult mai des cu consum redus, ...vazand botul masinii. :D

Daca nu vindeam lansete bune, va lasam si eu cu ce "vi se potriveste cel mai bine", ca oricum e concurenta mare pe garle, dar asa nu pot. :)

Asta este si motivul pentru care copii si juniorii din orice sport folosesc fix aceleasi scule ( minge, paleta, tac, ... ) ca cele de la seniori. Obisnuinta cu ceva mai usor sau mai mic ( pentru copii ) creeaza mari probleme de adaptabilitate la trecerea pe sculele din sportul de baza.

La fel si cu lansetele. Nu mai aruncati cu floscaituri si orice lanseta adevarata o sa fie usor de incarcat. :wink:

Cunosc persoane de sub 70kg, altele de peste 60 ani, altele sub un 165cm, care arunca cel mai bine cu Class-ul si au invartit multe lansete la viata lor.

Asa si cu Elite D-ul vs. TX7 . La fel cu oricare lanseta de pe lumea asta. Mai buna pentru aruncat si pentru pescuit o sa fie intotdeauna aia mai tare, cand ambele au greutati similare.

De multe ori se limiteaza o lanseta buna la notiunea de distanta si lumea se gandeste numai la fire subtiri si pescuit pe distanta mare cu o bila. Este gresit sa ne limitam la asta.
Pescuitul inseamna si pescuit cu fire de 40 in agatatura, cu momitoare mari, cu saci solubili, cu nevoia de a forta pestii din agataturi sau de a-i controla mai bine la mal.
In toate cazurile astea, o lanseta tare si usoara o sa isi faca treaba mult mai bine.
Nu mai pun ca o lanseta tare nu este atat de expusa riscurilor de a se rupe cum este una moale. De asta nu prea tine cont nimeni, totusi este o problema importanta.

P.S. cele precizate sunt pentru cei care placerea pescuitului este atunci cand prind peste, nu cand bataie lansetele la rece prin magazine si le verifica lacul in lumina soarelui. :)

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Elite D Select Baits

Mesaj de Dan Mitranescu »

... deci Elite D , ca am uitat. :D

Avatar utilizator
Florin Pata
Mesaje: 902
Membru din: Mie Iun 15, 2011 16:12
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Elite D Select Baits

Mesaj de Florin Pata »

Vad ca multa lume sesizeaza aspecte importante , dar nimeni nu sintetizeaza situatia .
Multi sunt artizani ai vrajelilor si prezinta situatia ca in manualul de "Cum sa dezinformam la nivel de maestri" ! Adica se introduc in discutii jumatati de adevar , se cauta aprobarea colectiva si...pe langa se baga si informatia "otravita" :D !
De genul , daca lanseta e un par care arunca cel mai departe...e cea mai buna pentru pescuit ...wow ! Daca nu se incarca "ghioaga"...nu esti tu in stare sa o incarci . Atunci de ce o cumperi ?
Pai atunci de ce nu luam direct bete de long-cast surfing marine de 18 ft ...aproape de 5 metri ??? De ce nu pescuim cu spodurile ?
De cativa ani , pescuitul s-a transformat in...care o are mai lunga si mai groasa . Nu mai poti sa te...de unii care exerseaza cate "sute de pasi" trebuie la lansare , de termenii "nu prea te impingi in ea" :lol: (lanseta , nu va ganditi la prostii) .
Maximul a devenit..."cat arunci"..."300 de metri :lol: " , iar raspunsurile "eu doar 299 de metri...esti mai bun :lol: " sau "eu 500 :lol: de metri...sunt mai bun" .
Producatorii romani speculeaza cu succes aceste asteptari si o spun in sensul bun , pentru ca asta e baza marketingului...produci...ce se cere . In plus organizeaza concursuri de casting .
De cate ori pescuim pe balti mai late de 150 de metri ?
Cine pescuieste la mijlocul Dunarii , fara barca ?
De ce sa sacrific la maxim grosimea firului pentru lansari extrem de lungi daca pestele prins rupe firul ?
De cate ori poti duce nada consistenta la peste 100 de metri fara barca sau navomodel ? Iar daca ai barca sau navomodel de ce sa folosesti o ghioaga care iti ucide placerea drilului ?
Din acest motiv , de exemplu Shimano produce lansete DEDICATE fiecarui tip de pescuit in parte .

Intreb si eu , nu dau cu "parul" :lol: !

PS - Elite D e cea mai tare !

Avatar utilizator
pharaoh
pescar de competitie
Mesaje: 1174
Membru din: Mar Aug 03, 2010 16:12
Puncte: 0
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Elite D Select Baits

Mesaj de pharaoh »

carpdiem scrie: Daiwele par a se fi inmuiat
Nu s-au inmuiat, doar te-ai obisnuit tu cu ele.

PS: Se poate face un topic dedicat "placerea drilului"? Pare un subiect de actualitate si nu s-a aprofundat niciodata. Mai invatam si noi ceva :roll:

LE: Elite-D rules!
Marius Sârbu

Avatar utilizator
Florin Pata
Mesaje: 902
Membru din: Mie Iun 15, 2011 16:12
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Elite D Select Baits

Mesaj de Florin Pata »

Vad ca sunt destul de multi care merg pe ideea bat tare = aruncare lunga . Pe acest subiect sunt "1 milion" de discutii , la fel cu "arunc mai bine cu 3,90 fata de 3,60" ! E in functie de preferinte .
Problema e putin mai complicata si nu depinde doar de taria lansetei ca altfel pescuiam cu coada de la lopata :lol: !
Lanseta desi impropriu ar insemna doar "batul" e formata dintr-un ansamblu..."bat" , inele , mulineta , fir si montura . Fiecare "subansamblu" poate fi reglat...pentru aruncari de la distanta , in dauna grosimii firului si a cantitatii de nada sau invers . Valabil si pentru diametrul tamburului mulinetei , mai mic inseamna forta...mai mare inseamna ...distanta .
"Inmuierea" lansetelor nu exista . Exista o frica de inceput...sa le fortezi , sa le incarci mai tare...apoi te obisnuiesti cu ele si iti desavarsesti si tehnica de aruncare aferenta . Atunci "te impingi mai tare" si PAR mai moi . Si in tabla de la masina daca "te impingi tare"...pare moale :lol: !
Intrebarea ar fi daca esti multumit de bete si NU daca par mai tari sau mai moi...ca nu discutam despre erectii :lol: !
Despre placerea drilului e simplu , vrei sa simti orice miscare a pestelui sau vrei sa il "tractezi" . In cazul 2 e buna si coada de la lopata si sufa de la masina :lol: !

marius25
Mesaje: 97
Membru din: Mar Dec 18, 2018 14:24
Puncte: 0
Localitate: Ploiesti

Re: Elite D Select Baits

Mesaj de marius25 »

Ce facem in sitiuatia cand administratorii baltilor interzic folosirea navomodelelor ?......stam si ne uitam cum sare pestele in malul de vizavi unde este hranit :) , La Dunare "ghioga "mai scurta ma ajuta sa arunc monturi grele in pragurile 2 sau 3 unde de multe ori circula pestele.
Fiecare cu stilul lui de pescuit.
Pro EliteD.

Avatar utilizator
Florin Pata
Mesaje: 902
Membru din: Mie Iun 15, 2011 16:12
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Elite D Select Baits

Mesaj de Florin Pata »

Despre ce balta discutam ? Stiu ca la concursuri se arunca doar cu plumbul . Cat se poate arunca REAL cu un saculet de PVA sau cu momitor ?

marius25
Mesaje: 97
Membru din: Mar Dec 18, 2018 14:24
Puncte: 0
Localitate: Ploiesti

Re: Elite D Select Baits

Mesaj de marius25 »

Daca discutam de concursuri ,va rog sa ma iertati .
Eu vorbesc de pescuit real de placere, exemplu balta Boldesti -Gradistea.unde se pescuieste in conditii normale ,nu de concurs.

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Elite D Select Baits

Mesaj de Dan Mitranescu »

Florin Pata scrie:Vad ca multa lume sesizeaza aspecte importante , dar nimeni nu sintetizeaza situatia .
Multi sunt artizani ai vrajelilor si prezinta situatia ca in manualul de "Cum sa dezinformam la nivel de maestri" ! Adica se introduc in discutii jumatati de adevar , se cauta aprobarea colectiva si...pe langa se baga si informatia "otravita" :D !
De genul , daca lanseta e un par care arunca cel mai departe...e cea mai buna pentru pescuit ...wow ! Daca nu se incarca "ghioaga"...nu esti tu in stare sa o incarci . Atunci de ce o cumperi ?
Pai atunci de ce nu luam direct bete de long-cast surfing marine de 18 ft ...aproape de 5 metri ??? De ce nu pescuim cu spodurile ?
De cativa ani , pescuitul s-a transformat in...care o are mai lunga si mai groasa . Nu mai poti sa te...de unii care exerseaza cate "sute de pasi" trebuie la lansare , de termenii "nu prea te impingi in ea" :lol: (lanseta , nu va ganditi la prostii) .
Maximul a devenit..."cat arunci"..."300 de metri :lol: " , iar raspunsurile "eu doar 299 de metri...esti mai bun :lol: " sau "eu 500 :lol: de metri...sunt mai bun" .
Producatorii romani speculeaza cu succes aceste asteptari si o spun in sensul bun , pentru ca asta e baza marketingului...produci...ce se cere . In plus organizeaza concursuri de casting .
De cate ori pescuim pe balti mai late de 150 de metri ?
Cine pescuieste la mijlocul Dunarii , fara barca ?
De ce sa sacrific la maxim grosimea firului pentru lansari extrem de lungi daca pestele prins rupe firul ?
De cate ori poti duce nada consistenta la peste 100 de metri fara barca sau navomodel ? Iar daca ai barca sau navomodel de ce sa folosesti o ghioaga care iti ucide placerea drilului ?
Din acest motiv , de exemplu Shimano produce lansete DEDICATE fiecarui tip de pescuit in parte .

Intreb si eu , nu dau cu "parul" :lol: !

PS - Elite D e cea mai tare !
Florine, fii atent.
Nu vorbim de pari, asa cum tot spui tu. Vorbim de pari de numai 400g pe care, inca, brandul tau favorit :) nu a reusit sa ii faca.

Nu producatorii romani speculeaza pescuitul la distanta. Eu l-am speculat acum mai bine de 10 ani, cand am inceput sa folosesc fire de 0,20 si sa castig concursuri pe banda. Lumea zicea ca e de la mamaliga... :D ( era vremea cand firul Technium pentru crap se facea de minimum 0,25mm . Nici nu stiu daca intre timp au aflat ca exista si pescuitul la distanta si din punct de vedere al firelor ... :D )
Incet , incet, au inceput sa "speculeze" distanta si alti pescari. Unii au cautat lansete pentru asa ceva, iar altii si-au luat ... vaporase. :D De ce si-au luat vaporase daca distanta nu face legea, numai ei stiu. :D

Legat de faptul ca producatorul tau favorit face lansete dedicate, aici chiar ai dreptate. :D
Noroc ca a uitat sa le dedice si celor care vor sa pescuiasca la distanta, sa pescuiasca cu momitoare mari, sa pescuiasca cu saci solubili mari, sa traga de lansete cand e nevoie, ..., ca ne-a mai ramas si noua o paine de mancat. :D

P.S. hai ca e frig si avem timp. :D

Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18915
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: Elite D Select Baits

Mesaj de Vladut Mateianu »

marius25 scrie:Daca discutam de concursuri ,va rog sa ma iertati .
Eu vorbesc de pescuit real de placere, exemplu balta Boldesti -Gradistea.unde se pescuieste in conditii normale ,nu de concurs.

Prea mult interes acordat tipului de lanseta, in defavoarea monturii ! La Gradistea prinzi si in 30 m uneori daca sti cum sa abordezi locul ! Montura-nadire-momeala.

Eu personal prefer Shimano. Dar nu cred ca sunt diferente mari intre lansete, de la un nivel in sus. Poate sa imi spuna si mie cineva o lanseta proasta ? :wink:
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Comentarii Echipament Crap”