Fire crap 2018

Lansete, mulinete, fire, carlige, camping, accesorii, etc. Comentati, criticati sau recomandati.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Scrie răspuns
Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Fire crap 2018

Mesaj de Dan Mitranescu »

florinio2006 scrie:Am pierdut etapa CN-lui si din cauza acestui fir care se rupea de cate ori pestele atingea ceva pe drum... sau cand îl înțepam dupa ce se oprea din cursa lui de la intepare.... Nu am talentul lui Mitranescu sa folosesc fire așa subtiri....mi-am zis...M-am jurat ca nu mai folosesc niciodată acel fir....fiind dezamăgit de toate firele testate, la recomandarea altui coleg de lot, am încercat trabuco, 20 mm, cel de culoare roșie, care este un pic supradimensionat....
Imi pare rau pentru neplaceri. Totusi raportezi calitatea unui fir de 0,20 la o singura partida, pescuind in zone cu agatatura. Nu este vorba de talent, este numai o realitate. Pescuitul cu fir de 0,20 in astfel de situatii este cu risc maxim. O comparatie corecta era daca foloseai si alt fir in aceleasi conditii.

Un fir de 0,22- 0,23 ( firul ales ) este cu aproximativ 25-30% mai rezistent ca unul de 0,20. ( din calcule fizice ). Asa ca etapa putea sa fie pierduta si daca nu tragea pestele. Cu un 0,23 cateodata stai foarte linistit pe Corbu, atat ca rezistenta a firului, cat si ca trasaturi. :)
Mai sus am pus semnul exclamarii dupa ce am precizat ca firele trebuiesc masurate inainte sa le comparam.
Totodata cu un fir de 0,22-0,23 se arunca cu aprox. 20m mai putin decat cu unul de 0,20. Si asta este un aspect de luat in calcul.
Poate pe Corbu, cel putin din experienta mea, aia 20m fac diferenta. Asa ca riscurile si ... "mana" fac diferenta.

Firele propuse pot sa fie testate "la rece", prin legarea directa unul de altul. Raportand un fir, o nada, o metoda de pescuit, ..., la un anumit stand sau o anumita partida, eu consider ca nu este atat de edificator. In cazul firelor testul este atat de simplu de facut acasa, incat este pacat sa nu il facem.
Singurul lucru pe care trebuie sa il respectam este ca firele comparate sa aiba aceeasi dimensiune.

P.S. nu de alta, dar pun si eu 0,25-ul real cu eticheta de 0,23 si fac pariu pe oricat ca este mai rezistent decat 0,20-ul propus, care real are 0,22-0,23. :wink: ( diferenta intre 0,23 si 0,25 este de 20% la rezistenta si aprox. 15m in aruncare ). Te rog sa ai incredere: sutimile la fire fac diferenta in rezistenta, ... dar si in pescuit. :wink:

Avatar utilizator
Albert
pescar de competitie
Mesaje: 2296
Membru din: Lun Aug 23, 2010 17:56
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Fire crap 2018

Mesaj de Albert »

Salutare.
Numa' zic: pentru recomandari de fire cudiametrul de 0,18-0,23 intrebati pe forumurile de feeder sau rapitori sigur gasiti recomandari bune si pertinente:)
On-topic: Shimano Technium- ala negru sau Trabucco ala rosu. De la 0,25 in sus eu pe astea le folosesc de multi ani si sunt multumit de ele.

Avatar utilizator
osc1or
Veteran
Mesaje: 3888
Membru din: Lun Aug 13, 2012 14:35
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Fire crap 2018

Mesaj de osc1or »

Eu folosesc de cativa ani ultraknot de 0.235, o.275 si 0.355. Toate verzi fluo.

Am avut multe genuri de fire de care nu am fost multumit din gama low cost: hakuyo, senzor, gamakatsu, pline... fire ce nu rezistau la nod, sau se deteriorau mult mai repede, sau erau prea sarmoase.

Eu prefer fire mai ieftine pt ca le schimb destul de des. Firul de 0.235 chiar dupa o partida daca il simt ciupit.

Si eu am observat din ce in ce mai multe review uri pozitive despre trabuco ala rosu urat ca dracu, cred ca o sa imi iau si eu 2 3 role de 20

Trimis de pe al meu SM-G925F folosind Tapatalk
Critic echilibrat

Avatar utilizator
marussik
Mesaje: 130
Membru din: Dum Mai 16, 2010 20:40

Re: Fire crap 2018

Mesaj de marussik »

Ca fir subtire foarte bun este Axial de la Colmic.Ceva mai scump dar se merita la unele concursuri importante.
Ionut Cosmescu
Clubul sportiv GREEN LAKE
0768 109 340

viorel doloc
pescar de competitie
Mesaje: 1327
Membru din: Mar Iun 26, 2007 20:59
Puncte: 0
Localitate: SIBIU

Re: Fire crap 2018

Mesaj de viorel doloc »

[quote="Vladut Mateianu"]Fire de la Katran a folosit cineva ?[/quote]

Da, eu folosesc toată gama Katran...din păcate, nu-mi pot exprima o părere deoarece lumea va crede ca sunt subiecțiv, din moment ce sunt sponsorizat de ei.
Sincer, vă pot spune, că aș fi renunțat imediat la gama lor dacă nu erau de calitate!
Katran Synapse Neon este firul folosit de concurenti la "Sibiu Casting Cup " în 2016 și 2018.
PS. Sunt mulți băieți aici care au folosit produsele lor și le cer în continuare dar firma Katran nu a găsit deocamdată un distribuitor in România, din păcate. ..
Carp Passion

Avatar utilizator
Simu Alexandru
Mesaje: 699
Membru din: Vin Oct 03, 2014 8:59
Puncte: 0
Localitate: Bragadiru

Re: Fire crap 2018

Mesaj de Simu Alexandru »

Vladut Mateianu scrie:Fire de la Katran a folosit cineva ?
salut vladut.
de ce nu mai aduceti firele voastre snz competition erau foarte bune
Nu este atat de grav daca vorbesti singur...Mai nasol este daca vorbesti singur si afli noutati!!!
Imagine
CarpBait Fishing Club
Nume utilizator schimbat din SEPY31

Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18915
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: Fire crap 2018

Mesaj de Vladut Mateianu »

viorel doloc scrie:
Vladut Mateianu scrie:Fire de la Katran a folosit cineva ?
Da, eu folosesc toată gama Katran...din păcate, nu-mi pot exprima o părere deoarece lumea va crede ca sunt subiecțiv, din moment ce sunt sponsorizat de ei.
Sincer, vă pot spune, că aș fi renunțat imediat la gama lor dacă nu erau de calitate!
Katran Synapse Neon este firul folosit de concurenti la "Sibiu Casting Cup " în 2016 și 2018.
PS. Sunt mulți băieți aici care au folosit produsele lor și le cer în continuare dar firma Katran nu a găsit deocamdată un distribuitor in România, din păcate. ..
De aceea si intreb. Exista varianta sa fim noi distribuitorul lor pe Romania, dar nu le stiu produsele.Ca mi se par cam scumpe.... mai ales firele textile pentru legat carligele ! Poti sa-mi recomanzi cateva produse de la ei de care esti f multumit si sunt si ok raport calitate-pret ?
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18915
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: Fire crap 2018

Mesaj de Vladut Mateianu »

SEPY31 scrie:
Vladut Mateianu scrie:Fire de la Katran a folosit cineva ?
salut vladut.
de ce nu mai aduceti firele voastre snz competition erau foarte bune
Lucram la asta. Dar mai dureaza.... :oops:
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

Avatar utilizator
andrei22
Mesaje: 385
Membru din: Lun Feb 08, 2010 21:28
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI

Re: Fire crap 2018

Mesaj de andrei22 »

Vladut Mateianu scrie:
SEPY31 scrie:
Vladut Mateianu scrie:Fire de la Katran a folosit cineva ?
salut vladut.
de ce nu mai aduceti firele voastre snz competition erau foarte bune
Lucram la asta. Dar mai dureaza.... :oops:
Apasa putin pedala sa ajunga mai repede :D si eu am fost super multumit de firele snz long cast...
Mi-a parut rau ca nu am mai gasit pe piata...
In momentul de fata folosesc P-line, sunt niste fire bune si care nu trebuiesc schimbate dupa prima pescuiala.
DACIC CARP CLUB

Avatar utilizator
jugarucristian
CS SENZOR
Mesaje: 1216
Membru din: Vin Feb 15, 2013 10:18
Puncte: 0
Localitate: Corbeanca
Contact:

Re: Fire crap 2018

Mesaj de jugarucristian »

Dan Mitranescu scrie:
florinio2006 scrie:Am pierdut etapa CN-lui si din cauza acestui fir
Imi pare rau pentru neplaceri. Totusi raportezi calitatea unui fir de 0,20 la o singura partida, pescuind in zone cu agatatura.
Si eu am pescuit mult cu firele de la Dan, nu mai stiu daca erau 0.18mm sau 0.20mm, Dan poate sa confirme ca el ne-a dat si la CN acele fire M-line, dar nu mai stiu exact grosimea.
Culmea este ca am pescuit 2 etape de CN cu aceleasi fire, am scos ceva pesti si nu am avut vreo problema cu ele.
Am avut si fire senzor de 0.18 si aceasi treaba, nu am avut probleme cu ele, au rezistat fara probleme 2 etape...
Ideea este ca la Corbu este si joaca cu cu firul textil mai lung, te prinzi tu de ce...
Firul M-line mi se pare peste trabucco ala rosu, care este supradimensionat, la contactul cu mizeria de deasupra apei, devine foarte "batos" si plesneste imediat,am mai auzit si de la altii aceasi chestie in legatura cu firul asta rosu, ceea ce nu pot spune si despre M-line, iar la banii aia aveam ceva pretentii de la el, dar se pare ca treaba cu dai un ban si stai in fata nu se aplica la ei si la multi altii...
De vreo 2 ani mai cumpar un fir, care costa undeva in jurul a 20 de lei 1200-1500m, 0.18mm, 0.20 si 0,22mm si am pescuit cu el fara probleme, l-am folosit si la Rig-ul pe calitate, deci am pescuit cu un fir de 0.18mm, care costa 20 de lei 1500m, la un concurs cu taxa de 4000 lei...
Iar pentru plantat, orice fir de 0.40mm este super bun si rezista fara probleme, parerea mea, doar este 0.40mm da-l in masa...
Folosesc senzor de 0.40mm si il am de ceva timp pe tamburi, l-am pescuit si plantat si aruncat fara inaintas si a rezistat fara probleme si culmea este ca la cat de gros este, este foarte moale.
Doar pe C4 la Corbu a trebuit sa intoarcem firele de 0.40mm, pentru ca le tocisem deja de cati pesti am tras prin toate agataturile,nu stiam cat mai rezistau si nu am vrut sa riscam.
Eu aveam senzor 0.40mm si cred ca colegul meu de la acel concurs a mai avut la el P-line tot de 0.40,tot concursul l-am dus cu firele care erau pe 4 tamburi si a trebuit cu acele fire sa mai umplem inca 6 tamburi, sa avem 10 lansete in total...am stat si am masurat cu exactitate cat fir sa punem si pe celelalte mulinete, pentru a ne ajunge firul, acel loc ne-a prins fara sa avem ce trebuie la noi.
Dan cred ca isi aduce aminte ca il si sunasem sa il intreb cum sa fac sa scot pestii de pe C4 ala, pentru ca aproape cedam, nu stiam cum sa scoatem pestii din agataturile alea,iar la finalul concursului am scos 118 pesti si am lasat priponiti in jurul a 40-50 pesti.
Asa ca solutia a fost sa renuntam la firele subtiri si textile si sa pescuim doar cu 0.40mm sa nu mai lasam textile in apa si sa pierdem pe ruptura doar plumbul si forfacul.
Acum trageti voi concluzii in legatura cu firele de 0.18mm, care costa 20 de lei si cu cele care costa 120 de lei, sau chiar 170 :mrgreen:
C.S SENZOR TEAM

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Comentarii Echipament Crap”