Fire crap 2018

Lansete, mulinete, fire, carlige, camping, accesorii, etc. Comentati, criticati sau recomandati.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Scrie răspuns
viorel doloc
pescar de competitie
Mesaje: 1327
Membru din: Mar Iun 26, 2007 20:59
Puncte: 0
Localitate: SIBIU

Re: Fire crap 2018

Mesaj de viorel doloc »

Vladuț, o să scriu mâine despre firele Katran pe care le-am folosit și pe care le recomand...multe dintre ele nu le-am folosit încă...
Nu pot să spun dacă sunt ieftine sau scumpe...ei îmi trimit tot ce vreau și când vreau, gratis!
Carp Passion

Avatar utilizator
florinalin
pescar de competitie
Mesaje: 1024
Membru din: Dum Dec 09, 2012 13:21
Puncte: 0
Localitate: Craiova

Re: Fire crap 2018

Mesaj de florinalin »

jugarucristian scrie:
Dan Mitranescu scrie:
florinio2006 scrie:Am pierdut etapa CN-lui si din cauza acestui fir
Imi pare rau pentru neplaceri. Totusi raportezi calitatea unui fir de 0,20 la o singura partida, pescuind in zone cu agatatura.
Si eu am pescuit mult cu firele de la Dan, nu mai stiu daca erau 0.18mm sau 0.20mm, Dan poate sa confirme ca el ne-a dat si la CN acele fire M-line, dar nu mai stiu exact grosimea.
Culmea este ca am pescuit 2 etape de CN cu aceleasi fire, am scos ceva pesti si nu am avut vreo problema cu ele.
Am avut si fire senzor de 0.18 si aceasi treaba, nu am avut probleme cu ele, au rezistat fara probleme 2 etape...
Ideea este ca la Corbu este si joaca cu cu firul textil mai lung, te prinzi tu de ce...
Firul M-line mi se pare peste trabucco ala rosu, care este supradimensionat, la contactul cu mizeria de deasupra apei, devine foarte "batos" si plesneste imediat,am mai auzit si de la altii aceasi chestie in legatura cu firul asta rosu, ceea ce nu pot spune si despre M-line, iar la banii aia aveam ceva pretentii de la el, dar se pare ca treaba cu dai un ban si stai in fata nu se aplica la ei si la multi altii...
De vreo 2 ani mai cumpar un fir, care costa undeva in jurul a 20 de lei 1200-1500m, 0.18mm, 0.20 si 0,22mm si am pescuit cu el fara probleme, l-am folosit si la Rig-ul pe calitate, deci am pescuit cu un fir de 0.18mm, care costa 20 de lei 1500m, la un concurs cu taxa de 4000 lei...
Iar pentru plantat, orice fir de 0.40mm este super bun si rezista fara probleme, parerea mea, doar este 0.40mm da-l in masa...
Folosesc senzor de 0.40mm si il am de ceva timp pe tamburi, l-am pescuit si plantat si aruncat fara inaintas si a rezistat fara probleme si culmea este ca la cat de gros este, este foarte moale.
Doar pe C4 la Corbu a trebuit sa intoarcem firele de 0.40mm, pentru ca le tocisem deja de cati pesti am tras prin toate agataturile,nu stiam cat mai rezistau si nu am vrut sa riscam.
Eu aveam senzor 0.40mm si cred ca colegul meu de la acel concurs a mai avut la el P-line tot de 0.40,tot concursul l-am dus cu firele care erau pe 4 tamburi si a trebuit cu acele fire sa mai umplem inca 6 tamburi, sa avem 10 lansete in total...am stat si am masurat cu exactitate cat fir sa punem si pe celelalte mulinete, pentru a ne ajunge firul, acel loc ne-a prins fara sa avem ce trebuie la noi.
Dan cred ca isi aduce aminte ca il si sunasem sa il intreb cum sa fac sa scot pestii de pe C4 ala, pentru ca aproape cedam, nu stiam cum sa scoatem pestii din agataturile alea,iar la finalul concursului am scos 118 pesti si am lasat priponiti in jurul a 40-50 pesti.
Asa ca solutia a fost sa renuntam la firele subtiri si textile si sa pescuim doar cu 0.40mm sa nu mai lasam textile in apa si sa pierdem pe ruptura doar plumbul si forfacul.
Acum trageti voi concluzii in legatura cu firele de 0.18mm, care costa 20 de lei si cu cele care costa 120 de lei, sau chiar 170 :mrgreen:
si cum se numeste firul ala ieftin la 20 de lei?
A bad days fishing is better than a good day at work...

Avatar utilizator
jugarucristian
CS SENZOR
Mesaje: 1216
Membru din: Vin Feb 15, 2013 10:18
Puncte: 0
Localitate: Corbeanca
Contact:

Re: Fire crap 2018

Mesaj de jugarucristian »

florinalin scrie:si cum se numeste firul ala ieftin la 20 de lei?
Nu vreau sa fie cu suparare, dar nu spun :)))
Am ramas anul trecut de mai multe ori fara acest fir, nu l-am mai gasit nici in mgazine si nici la cel care le importa in Romania,pentru ca l-am mai recomandat la prieteni sau la baietii cu care ieseam la casting si.....
Si am ajuns sa imi cumpar cate 5-6 role, sa fie acolo,sa stiu ca nu mai raman fara.
Asa am mai facut si cu alt fir si am ramas si fara ala...si sa stau sa imi fac stocuri, nu prea este genul meu.
Ideea era ca sunt si fire, produse mult, mult mai ieftine care fac fata cu brio sau chiar peste fire mult mai scumpe :mrgreen:
C.S SENZOR TEAM

marian_popescu
pescar de competitie
Mesaje: 1080
Membru din: Lun Iul 20, 2009 23:28
Puncte: 0
Localitate: Ploiesti

Re: Fire crap 2018

Mesaj de marian_popescu »

Să fie oare diferența de 20 de metri sau mai mult intre 0,20 și 0,22/0,23?
Recunosc că nu am probat niciodată, dar ninse pare cam mult. Chiar tu, D. Mitranescu, spuneai cu totul altceva într-o postare, că între 0,25 și 0,30 ar fi diferența de 5 metri...

gimi_mures
pescar de competitie
Mesaje: 1319
Membru din: Vin Apr 03, 2009 23:24
Puncte: 0
Localitate: Tg Mures

Re: Fire crap 2018

Mesaj de gimi_mures »

Se discuta de fire cu diametrul de 0.20-0.23 de parca am pescui la feeder. Unii se mai mira ca li se rup firele cu pestele (MARE) la mal, slab fir, nu-i bun :D .
Cati dintre pescarii din Romania pescuiesc la crap cu fire de asa diametre?
Personal, nu as permite pescuitul la crap cu fire sub 0.30 atat pentru siguranta pestilor cat si pentru linistea pescarilor. :D
C&R

Avatar utilizator
Florin Pata
Mesaje: 902
Membru din: Mie Iun 15, 2011 16:12
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Fire crap 2018

Mesaj de Florin Pata »

Ca si in orice aspect al vietii , totul depinde de buget ! Ai bani ...cumperi Shimano Technium din prima si te doare in basca , nu ai bani incerci altceva...pana intelegi ca tot Shimano Technium vrei .Problema e cand incercarile costa mai mult decat daca din primul moment ai fi ales corect . Punct !

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Fire crap 2018

Mesaj de Dan Mitranescu »

marian_popescu scrie:Să fie oare diferența de 20 de metri sau mai mult intre 0,20 și 0,22/0,23?
Recunosc că nu am probat niciodată, dar ninse pare cam mult. Chiar tu, D. Mitranescu, spuneai cu totul altceva într-o postare, că între 0,25 și 0,30 ar fi diferența de 5 metri...
Diferentele in aruncare intre 0,25 si 0,30 pot sa fie intre 5 si 15m, in functie de montura si cine arunca. Nu tin minte sa fi spus ca sunt numai 5m intre 0,25 si 0,30 . Poate intre 0,35 si 0,40.

Cu cat diametrul firelor creste, cu atat diferenta de "o sutime" reprezinta mai putin in rapoartele dintre aceste fire. Spre exemplu, intre 0,40 si 0,42 nu sunt nici pe departe diferentele ce se regasesc intre
0,20 si 0,22 in aruncare.
Diferentele sunt scazute de monturi voluminoase ( ex. saci solubili mari ) si cresc in situatia monturilor numai cu boilies.

Pentru aruncari numai cu un boilies de 20mm , eu imi aproximez aruncarile astfel:
0,18 -175m
0,20 - 165m
0,23 - 150m
0,25 - 140m
0,30 - 125m
0,35 -115m
0,40 - 110m


Cifrele sunt aproximative si rotunjite. Pot fluctua in functie de lanseta, montura, ...
Proportiile se pastreaza, in aceleasi conditii.

viorel doloc
pescar de competitie
Mesaje: 1327
Membru din: Mar Iun 26, 2007 20:59
Puncte: 0
Localitate: SIBIU

Re: Fire crap 2018

Mesaj de viorel doloc »

Vladuț...iată ce produse Katran  recomand,  în urma folosirii lor în cel puțin zece partide de teste( concursul "Sibiu Casting Cup" 2016, concursul de casting de la Cluj - 2017, concursuri  pe:  Moara Vlasiei-Cupa Primaverii, Hermes Peris -Turneul celor șase cluburi,  Doripesco -  KKarp și  Dovit, Sărulești - 3 Carp Classic și Cupa CPK, concurs Brăteni Bistrita, plus, partide de plăcere la plantat pe Tâncăbeşti - Vaci 1 în 2016 și Pilhan + Avicola 1 în 2017 dar și pe două lacuri din Sibiu(plantat și "din mână ):

MONOFILAMENT:
1. Synapse Neon - 0,234mm, 0,251mm;
2. Synapse Eclipse - 0,234mm, 0,251mm;
3. Synapse Wild Carp - 0,365mm;
4. Synapse Camo - 0,41mm;

ÎNAINTAȘ MONOFILAMENT:
1. Galaxy Cast - clear - 0,26mm...0,47mm;
2. Galaxy Cristal - 0,26mm...0,47mm;
3. Galaxy Camo - 0,26mm. ..0,47mm;
4. Brutal - 150m - 0,55mm  și 0,67mm;

ÎNAINTAȘ TEXTIL:
1. Record - 80m / 45lb și 60lb;

LEADCORE :
1. Piton - 10m / 45lb;

COMODO
"Leadcore" ecologic ( fără miez de plumb!)...5m / 80lb;

FIRE MONTURI FĂRĂ CĂMAȘĂ :
1. Manta - 10m / 25lb;
2. Flex - 20m / 15lb;
3. Amur - 20m / 15lb și 25 lb;
4. Termit - 20m /  20lb și 35lb;

FIRE MONTURI CU CĂMAȘĂ :
1. Karakurt - 20m / 15lb și 25lb;
2. Tarantul - 20m / 15lb;

FLUOROCARBON MONTURI :
1. Fantom - 30m / 0,40 mm

Firele pe care nu le-am folosit încă, nu pot să le recomand...
- Zig Rig Ultra Clear 0,30mm / 100m;
- Aspid - pentru monturi(cu cămașă) 10m / 25lb
- Steels - înaintaș textil / 24mm / 45lb
Carp Passion

bogdanpesc
Pescar de competitie
Mesaje: 396
Membru din: Sâm Iun 23, 2007 18:57

Re: Fire crap 2018

Mesaj de bogdanpesc »

O sa fii surprins cat de multi pescari pescuiesc cu fire de 0.20 pe bete de crap si dau dupa pesti +10 kg
Eu sunt unul dintre ei.
Cand vrei sa dai cu momitor+pop-up si sa o lipesti de mal la 140 m cum faci ?...cu fir mai gros nu ajungi in veci si daca o pui la 5 metrii mai aproampe ,numeri pasarile dupa cer sau pestii vecinilor care dau bine unde trebuie.
Sa nu crezi ca-i face cuiva placere sa dea cu fire asa subtiri,dar comportamentul pestilor te obliga sa faci si compromisuri de genul asta.

asta se vroia un raspuns la un comentariu de mai sus...dar nu am marcat citatul
Daca imi pare rau de ceva in viata asta,este ca nu am pescuit cat a vrut sufletul meu

bogdan constantinescu

marian_popescu
pescar de competitie
Mesaje: 1080
Membru din: Lun Iul 20, 2009 23:28
Puncte: 0
Localitate: Ploiesti

Re: Fire crap 2018

Mesaj de marian_popescu »

@ Dan Mitranescu
Eu așa îmi aduc aminte, te citesc cu consecvență

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Comentarii Echipament Crap”