Free Spirit HI-S200 vs Free Spirit Hi-Sive

Lansete, mulinete, fire, carlige, camping, accesorii, etc. Comentati, criticati sau recomandati.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Scrie răspuns
Avatar utilizator
carpio diem
Mesaje: 755
Membru din: Lun Oct 26, 2009 21:15
Puncte: 0
Localitate: iasi

Free Spirit HI-S200 vs Free Spirit Hi-Sive

Mesaj de carpio diem »

Ce diferente sunt intre ele.Cum se comporta in drill.

Avatar utilizator
Marinarul
Mesaje: 919
Membru din: Mie Oct 05, 2005 10:06
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Free Spirit HI-S200 vs Free Spirit Hi-Sive

Mesaj de Marinarul »

Cu Hi-S 200 nu am pescuit , doar le-am incercat la rece cum se spune dar chiar si asa nu e greu sa-ti faci o parere. Daca urmeresti concursurile de casting nu vei gasi decat doua modele care se razboiesc , respectiv Hi-S 200 de la Free Spirit si FMJ de la Century , cand castiga una , cand cealalta. Deci Hi-S 200 devine o lanseta "placuta" in drill numai daca animalul de la capatul firului este sarit de 10 - 12 kg. Este o lanseta extrem de rigida , facuta ptr un scop precis , lansatul la distante extreme , deci nu poate fi vorba de placere in drill aici. Dar te scoate din situatii extreme, face ce multe alte lansete nu pot, insa asemenea situatii nu le intalnesti des.
Modelul Hi-S'ive l-am avut si am pescuit cu el de cateva ori. Este spectaculos in drill dar lansezi si foarte bine cu el , e o lanseta puternica , ferma dar si o lanseta de care te bucuri in drill si cu un crap de 6 kg dar si cu unul de 15 kg. Este intradevar o lanseta de exceptie cu extraordinar de multe calitati si nu exagerez cred. Nu are nicio legatura cu modelul Hi-S 200 in afara materialelor de calitate pe care le contin amandoua si a tehnologiei de fabricatie de top (autoclava).
Cum spunea un clasic si fin cunoscator al modelelor de lansete de top , sunt f. putini pescari care au nevoie de Hi-S 200 ptr ca nu e comod sa pescuiesti cu asa ceva. Insa la Hi-S'ive situatia se schimba la 180 de grade si ai si placerea drilului fara emotii.

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Comentarii Echipament Crap”