Inaintas conic.

Lansete, mulinete, fire, carlige, camping, accesorii, etc. Comentati, criticati sau recomandati.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Scrie răspuns
soryn
Mesaje: 106
Membru din: Mar Ian 21, 2020 15:51
Puncte: 0
Localitate: cluj

Inaintas conic.

Mesaj de soryn »

Domnilor , va rog recomandari referitoare la inaintas conic . Sunt balti unde inaintasul textil este interzis si urmeaza sa vizitez cateva sezonul acesta . Multe multumiri .

eugen dragnea
pescar de competitie
Mesaje: 1090
Membru din: Lun Ian 30, 2012 21:58

Re: Inaintas conic.

Mesaj de eugen dragnea »

7 metri de monofilament bun de 0,35 si un nod bun te scuteste de ceva banuti...
Dacă vreodată voi ţine capul jos, o voi face doar ca să-mi admir pantofii.

ilar
Mesaje: 220
Membru din: Vin Feb 08, 2019 21:12
Puncte: 0
Localitate: Oradea

Re: Inaintas conic.

Mesaj de ilar »

Depinde unde pescuesti si distanta propusa a fi atinsa. Eu personal ma bazez mai mult pe un conic de 50 la o lansare cu montura aprox130-145 gr. Cand vreau sa trec de 130 m lansati. Personal am incercat trabucco, nevis, fl, si inca vreo doua mai scumpe, dar nu m-a dat pe spate nici unul. Ori pastreaza forma tamburului ori devin sarmoase, asa ca nu pot recomanda, dar sunt si eu curios de alte recomandari. Pt moment merg pe fl de la mitranescu, cu mentiunea ca le schimb la fiecare partida. Asa ca din cand in cand mai cumpar ce recomanda alti pt test si tot o data astept si eu recomandarile colegilor

Szilveszter
Mesaje: 172
Membru din: Joi Noi 01, 2018 17:16
Puncte: 0
Localitate: Timișoara

Re: Inaintas conic.

Mesaj de Szilveszter »

Oricum o întorci înaintasul conic e cacacios. Toti trecem prin asta. Trece nodul ala prin inele de-ti vine sa plangi. La fiecare lansare te uiti daca mai ai inelu întreg.

soryn
Mesaje: 106
Membru din: Mar Ian 21, 2020 15:51
Puncte: 0
Localitate: cluj

Re: Inaintas conic.

Mesaj de soryn »

Revin cu mentiunea ca am folosit inaintas mono - Velocity 0,5mm si este foarte sarmos , iar nodul iasa imens . Se intampla sa pescuiesc cu bag-uri de peste 150 g . Ideea este sa gasesc un inaintas conic moale si evident rezistent ....

ilar
Mesaje: 220
Membru din: Vin Feb 08, 2019 21:12
Puncte: 0
Localitate: Oradea

Re: Inaintas conic.

Mesaj de ilar »

Pt moale am ramas la inaintasul de la fl, dar cu mentiunea ca il schimb la fiecare partida sau chiar mai des, depinde de activitate. Pe sacos la trei zile l-am schimbat cam pe la jumatatea partidei, am avut si multi si frumosi

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Comentarii Echipament Crap”