intrebare putere lanseta

Lansete, mulinete, fire, carlige, camping, accesorii, etc. Comentati, criticati sau recomandati.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Scrie răspuns
suspectu
Mesaje: 48
Membru din: Sâm Oct 29, 2011 16:25

intrebare putere lanseta

Mesaj de suspectu »

am achizitionat 3 bucati lansete energoteam carp blade de 3.60 din 2 tronsoane, cu puterea de aruncare de 3 lbs, o lanseta destul de moale , cu actiune progresiva,si din ce am citit pot arunca cu ea maxim 90 de grame, greutatea ideala fiind undeva la 85 de grame, si as vrea sa intreb pana la urma cu ce greutate pot arunca maxim in conditii de siguranta, avand in vedere ca folosesc inaintas textil, multumesc!

Avatar utilizator
zfcristian
Pescar de competitie
Mesaje: 1881
Membru din: Mar Noi 24, 2009 17:56
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: intrebare putere lanseta

Mesaj de zfcristian »

suspectu scrie:am achizitionat 3 bucati lansete energoteam carp blade de 3.60 din 2 tronsoane, cu puterea de aruncare de 3 lbs, o lanseta destul de moale , cu actiune progresiva,si din ce am citit pot arunca cu ea maxim 90 de grame, greutatea ideala fiind undeva la 85 de grame, si as vrea sa intreb pana la urma cu ce greutate pot arunca maxim in conditii de siguranta, avand in vedere ca folosesc inaintas textil, multumesc!
O sa iti faci o idee numai pe balta.
Iti iei mai multi plumbi cu tine de greutati diferite si vezi exact cu care se incarca mai bine avand in vedere si stilul si tehnica ta de aruncare .

suspectu
Mesaje: 48
Membru din: Sâm Oct 29, 2011 16:25

Re: intrebare putere lanseta

Mesaj de suspectu »

am inteles ce vrei sa spui, multumesc de raspuns , sunt noi, abia astept sa le testez:)

Remus Drobota
Mesaje: 555
Membru din: Vin Feb 11, 2011 13:52
Puncte: 0
Localitate: Galati

Re: intrebare putere lanseta

Mesaj de Remus Drobota »

Depinde mult si de stilul de aruncare. Daca vrei sa atingi o distanta mare, aruncand cu forta maxima, eu zic ca 90 gr este limita maxima, sau poate chiar si 85 gr depinde si de lanseta.
Daca te duci la apa curgatoare si iti trebuie un plumb mai greu, il poti folosi, dar fara sa fortezi lanseta si folosesti o putere moderata.
Drobota Remus-Mihai
EnjoyFishingClub

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Comentarii Echipament Crap”