Lanseta struto/cămilă

Lansete, mulinete, fire, carlige, camping, accesorii, etc. Comentati, criticati sau recomandati.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Zmeul2014
Mesaje: 127
Membru din: Lun Mai 18, 2015 19:38
Puncte: 0
Localitate: Craiova

Lanseta struto/cămilă

Mesaj de Zmeul2014 »

Salutare!
Am nevoie de o lanseta BUNĂ pt următorul stil de pescuit: La crap pe Dunăre se pescuieste de pe mal cu plumb între 200 și 300g, maxim 40 m distanță lansare, barca cu electricul sub lansete, tambur slab, drilul în larg din barcă.
Am f multe lansete , și scumpe și ieftine și din ce am eu, 2 chinezarii corespund : Baracuda Storm de 3m 250-300 acțiune și Diamant Alb de aceiași acțiune și lungime. Lansetele lungi mă incomodeaza când urc în barcă la dril.
Mă tot uit la filmul din Delta al lui Visoianu cu Calibrele de 2.7 și nu sunt împăcat... deoarece pare că lucrează doar vârful ( prima treime).
Așa că vă întreb: o lanseta din gama de vârf care să lucreze precum Storm și D Alb , adică foarte elastică, cu acțiune parabolica, dar mult mai plăcută în utilizare?
Am văzut la cineva și am avut în mână acum 10 ani un Prowes Kamrod ( era o lanseta în culori de camuflaj de 3m) , care se apropia de ce vreau eu, dar nu se mai găsește. La fel...era Daiwa Apollo telescopica
Merci!
Ps: am impresia că Colmic Calibra este prea rigidă pt crap, lăsând deoparte vârful de 20cm f flexibil, asta doar după ce am văzut pe filmare. Cu lansete rigide, gen lansete de somn, se ratează mult...în drilurile violente
.....

raduleonard
Mesaje: 202
Membru din: Sâm Dec 17, 2016 1:31
Puncte: 0
Localitate: Constanta

Re: Lanseta struto/cămilă

Mesaj de raduleonard »

Mai bune decat colmic calibra...nu cred ca vei gasi. Mai e colmic dentice...cu greutati de aruncare 70-350...mandrina fuji...niste inele mai “fancy”...spor la cautat


Sent from my iPhone using Tapatalk

Avatar utilizator
Claudiu Garlea
pescar de competitie
Mesaje: 2007
Membru din: Vin Iun 03, 2011 17:27
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Lanseta struto/cămilă

Mesaj de Claudiu Garlea »

Salut,

Colmic Calibra este una din cele mai vandute lansete pentru pescuitul la crap pe ape curgatoare.
Bineinteles, te poti uita si in gama Achab si de acolo poti gasi lansete mai blande:

https://www.totalfishing.ro/lanseta-tra ... 87615.html
https://www.totalfishing.ro/lanseta-tra ... 75531.html

Zmeul2014
Mesaje: 127
Membru din: Lun Mai 18, 2015 19:38
Puncte: 0
Localitate: Craiova

Re: Lanseta struto/cămilă

Mesaj de Zmeul2014 »

Imagine
.....

Zmeul2014
Mesaje: 127
Membru din: Lun Mai 18, 2015 19:38
Puncte: 0
Localitate: Craiova

Re: Lanseta struto/cămilă

Mesaj de Zmeul2014 »

Am luat 4 Calibre second și 4 Dentice noi, fără să le văd fizic la lucru. Dacă Diamantul care stă în frunte la propriu va fi fruntaș și în weekend pe Dunăre, le voi băga la vânzare de îndată și voi reveni la Baracuda Storm și Diamant Alb.
Din observațiile personale de.a lungul timpului, peștele trage la cea mai josnica lansetă, la cel mai nașpa carlig și la cel mai uzat fir
.....

raduleonard
Mesaje: 202
Membru din: Sâm Dec 17, 2016 1:31
Puncte: 0
Localitate: Constanta

Re: Lanseta struto/cămilă

Mesaj de raduleonard »

Unde ai gasit calibra sh?


Sent from my iPhone using Tapatalk

Zmeul2014
Mesaje: 127
Membru din: Lun Mai 18, 2015 19:38
Puncte: 0
Localitate: Craiova

Re: Lanseta struto/cămilă

Mesaj de Zmeul2014 »

raduleonard scrie:
Vin Oct 16, 2020 23:41
Unde ai gasit calibra sh?


Sent from my iPhone using Tapatalk
Salut! A fost un anunț de cumpărare în bazar:
Imagine
.....

raduleonard
Mesaje: 202
Membru din: Sâm Dec 17, 2016 1:31
Puncte: 0
Localitate: Constanta

Re: Lanseta struto/cămilă

Mesaj de raduleonard »

Super. Bravo


Sent from my iPhone using Tapatalk

raduleonard
Mesaje: 202
Membru din: Sâm Dec 17, 2016 1:31
Puncte: 0
Localitate: Constanta

Re: Lanseta struto/cămilă

Mesaj de raduleonard »

Salut. As dori si eu pareri despre calibra si dentice. Le’ai folosit? Ai fost incantat?


Sent from my iPhone using Tapatalk

Zmeul2014
Mesaje: 127
Membru din: Lun Mai 18, 2015 19:38
Puncte: 0
Localitate: Craiova

Re: Lanseta struto/cămilă

Mesaj de Zmeul2014 »

Salut! Din păcate nu le.am folosit pentru că acum apa s.a răcit iar eu le.am luat pe final de sezon. In ultima vreme am ieșit la salau.
La prima vedere lansetele sunt foarte bine lucrate, ușoare; un plus pentru aspect la Colmic și un plus pentru acțiune parabolica crap la Dentice.
...și că să fac o paralelă cu un topic deschis de un cunoscut pescar, despre pescuitul "de plăcere" exemplific :
Ultimele 2 ciocane de salau pe care le.am avut sâmbătă, nu le.as fi ratat nici dacă pescuiam cu băț de crap de 4lb și Shimano BBLC, dar să ții o rangă de 1,5 kg în mână toată ziua și să dai după salau, nu cred că mai are treabă cu plăcerea de a pescui...
.....

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Comentarii Echipament Crap”