Lansete folosite exclusiv la plantat.

Lansete, mulinete, fire, carlige, camping, accesorii, etc. Comentati, criticati sau recomandati.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Avatar utilizator
mircead
Veteran
Mesaje: 3076
Membru din: Dum Dec 12, 2010 15:29
Puncte: 0
Localitate: Popesti-Leordeni

Lansete folosite exclusiv la plantat.

Mesaj de mircead »

Va salut,
as vrea sa va rog sa-mi impartasiti opinia dumneavoastra cu privire la un set complet de pescuit folosit numai la plantat in urmatoarele situatii:
a) lanseta ,mulineta,fir,plumb pentru plantatul din barca la distante extreme > 400 m;
b) lanseta ,mulineta,fir,plumb pentru plantatul la distante medii spre mari 200- 400 m;
c) lanseta ,mulineta,fir,plumb pentru plantatul la distante mici spre medii < 200 m;
d) lanseta ,mulineta,fir,plumb pentru plantatul in ape grele cu agatatura;

Cam ce folositi voi colegi pescari pasionati in situatiile mai sus descrise sau mai bine spus cam ce caracteristici ale componentelor ar trebuie sa fie obligatorii in conditiile date de pescuit.Sincer sa fiu sunt cel mai mult interesat de caracteristicile batului si ale firului ,dar in conjunctura unui ansamblu complet descris de voi ma intereseaza si mulineta si Pb.
Va multumesc anticipat pentru interes si fire intinse.
Nu sunt un pescar grozav , dar ma simt grozav pe balta !

Avatar utilizator
Danio
Mesaje: 173
Membru din: Lun Apr 17, 2006 12:22
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Lansete folosite exclusiv la plantat.

Mesaj de Danio »

Salut Mircea

FS-urile tale se descurca foarte bine la plantat...totul este sa ai o montura care sa functioneze impecabil si un plumb greu( minim 150g )...bineinteles, o mulineta cu tambur mare sa iti incapa fir suficient...si un fir cu elongatie redusa...

Parerea mea este, totusi, sa incerci sa reduci distantele astea pe cat se poate...
400m este foarte mult...ca sa mai vorbim de o tzeapa eficienta...parerea mea este ca doar autointeparea cu un plumb greu si o montura buna face legea...

Fir intins!

Avatar utilizator
mircead
Veteran
Mesaje: 3076
Membru din: Dum Dec 12, 2010 15:29
Puncte: 0
Localitate: Popesti-Leordeni

Re: Lansete folosite exclusiv la plantat.

Mesaj de mircead »

Multumesc pentru parere. Cu autointeparea sunt in totalitate de acord si functie de distanta cresc greutatea plumbului .Stiu ca FS -urile se descurca bine la plantat dar as vrea sa-mi fac un set de scule folosit numai pentru plantat in conditiile pescuitului exclusiv de pe mal ,fapt pentru care imi permit urmatoarele intrebari :
- este oare chiar necesara o lanseta de 3,5 lbs ca sa "tragi tare " ,sau una de 3,0 lbs ar
fi suficienta ? ;
- lungimea de 3,0 m ar fi OK ? ;
- pe baltile unde este permis nu ar fi mai bine utilizarea unui fir textil ? ;
- monofilamentul de 0,35 mm sau mai gros este mai bine sa fie matasos sau mai "sarmos
" ,la aceeasi elongatie ? ;


Multumesc anticipat si fire intinse.
Nu sunt un pescar grozav , dar ma simt grozav pe balta !

Avatar utilizator
Razvan Paunoiu
Mesaje: 135
Membru din: Mar Noi 27, 2007 20:52

Re: Lansete folosite exclusiv la plantat.

Mesaj de Razvan Paunoiu »

Pescuiesc exclusiv plantat de vreo 6-7 ani de cand eu si prietenul meu ne-am luat o barcuta (navomodel)...
Eu folosesc Century NCS de 3,5 lbs (fir sufix tritanium de 0,31 ...are o elongatie mai redusa , dar am folosit si alte fire ex...kristonite 0,36..mult mai matasos dar invizibil noaptea) iar prietenul meu Shimano Beast Master de 3 lbs respectiv 3,5 lbs (fir daiwa tournament de 0,35 ...care este foarte elastic).
Ce am constatat la plantat ....100% autointepare si plumbi grei peste 120 grame (eu folosesc 120-130 grame), in rest poti sa pescuiesti cu o gama mare de lansete (nu trebuie sa arunci departe.....barcuta lucreaza pentru tine) . Este adevarat ca o lanseta mai puternica este mai OK, dar eu nu as spune ca este un "must" ...pe cand un plumb de peste 100 grame si o montura care sa lucreze impecabil este absolut obligatoriu... Eu aproape ca nu fac altceva decat sa ridic lanseta de pe rodpod....si altceva iarasi important...astept de fiecare data pana pleaca serios pe baitruner..si apoi "intep"..
Despre fir ...probabil nu as folosi unul cu elongatie prea mare in agatatura...in rest este binevenit si el.

Lucurile se schimba in pescuitul in agatatura...pentru ca ai situatii cand daca ti-a luat 1-2 m de fir..nu-l mai scoti...Acolo da... o lanseta mai tare si un fir cu elongatie mai mica, obligatoriu monofilament, te poate ajuta mai mult...
Nume utilizator schimbat din Friday

Avatar utilizator
mircead
Veteran
Mesaje: 3076
Membru din: Dum Dec 12, 2010 15:29
Puncte: 0
Localitate: Popesti-Leordeni

Re: Lansete folosite exclusiv la plantat.

Mesaj de mircead »

Multumesc ,sunt de acord cu observatiile tale dar poti sa detaliezi te rog urmatoarea afirmatie :
Friday scrie: Este adevarat ca o lanseta mai puternica este mai OK, dar eu nu as spune ca este un "must" ...
Fire intinse
Nu sunt un pescar grozav , dar ma simt grozav pe balta !

Avatar utilizator
Danio
Mesaje: 173
Membru din: Lun Apr 17, 2006 12:22
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Lansete folosite exclusiv la plantat.

Mesaj de Danio »

Punct de vedere:

Fie ca pescuiesti plantat, la mare distanta, fie ca pescuiesti aruncat, pestele tot la mal il aduci...si aici o lanseta rigida...mai ales dupa un drill indelungat...este clar un dezavantaj... In aceeasi masura cat ar fi de ineficient un FBS la controlul unui crap de doua cifre autointepat la 400m de mal...

Cat despre fir...cred ca cel mai mult conteaza elongatia mica si rezistenta la abraziune...la plantat la distante mari...si apoi restul...diametru, suplete...etc...

Avatar utilizator
cipica
Partener Crapmania.ro
Mesaje: 1044
Membru din: Dum Ian 16, 2005 12:29
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Lansete folosite exclusiv la plantat.

Mesaj de cipica »

Salutare!
Din punctul meu de vedere nu conteaza la ce distanta pescuiesti, ansamblul ar trebui sa fie acelasi:
Lanseta: 3.60m, 3 sau 3,5 lbs, eu folosesc Harrison Torix de 3,25 lbs Bruce Ashby

Mulineta: ceva cu tambur incapator, eu folosesc Shimano Ultegra XSA 12000

Fir: daca regulamentul baltii permite incearca textil, este net superior monofilamentului si poti sa il folosesti fara pb cel putin 3 sezoane, deci isi amortizeaza costul, daca nu un mono de minim 0,35, dar vezi ca la mai mult de 350 m o sa sesizezi trasatura cu o mare intarziere datorita elongatiei de aprox 10% si a unghiurilor firului.
Plumb: folosesc intotdeauna cel mai mare plumb pe care mi-l permite situatia, in mod normal 220 g daca nu plantez extraordinar de departe (300 m) sau daca nu bate vantul. in cazuri exceptionale- distanta mai mare si vant puternic folosesc 300 sau 320 g.

Despre pescuitul in agatatura...incearca sa ai la tine inaintas mono gros- 0,60, bile de ping-pong si clipsuri care sa piarda plumbul la cea mai fina trasatura.

Avatar utilizator
mircead
Veteran
Mesaje: 3076
Membru din: Dum Dec 12, 2010 15:29
Puncte: 0
Localitate: Popesti-Leordeni

Re: Lansete folosite exclusiv la plantat.

Mesaj de mircead »

Danio scrie:Punct de vedere:

Fie ca pescuiesti plantat, la mare distanta, fie ca pescuiesti aruncat, pestele tot la mal il aduci...si aici o lanseta rigida...mai ales dupa un drill indelungat...este clar un dezavantaj... In aceeasi masura cat ar fi de ineficient un FBS la controlul unui crap de doua cifre autointepat la 400m de mal...
Nu stiu daca este chiar asa pentru ca numai o data am prins la distanta de 400 m un crap la vreo 13 kg si cand l-am adus la mal era si el obosit ,dar si eu :P ,astfel incat nu i-a mai ars de plecari intepestive in mal. Ceilalti pesti erau in jurul greutatii de 5 kg si erau foarte obositi la mal asa s-ar putea ca din punctul acesta de vedere sa fie tot una daca lanseta are 3 ,3,25 sau 3,5 lbs. Sigur nu sunt de afirmatia mea din lipsa de experienta.
Nu sunt un pescar grozav , dar ma simt grozav pe balta !

Avatar utilizator
mircead
Veteran
Mesaje: 3076
Membru din: Dum Dec 12, 2010 15:29
Puncte: 0
Localitate: Popesti-Leordeni

Re: Lansete folosite exclusiv la plantat.

Mesaj de mircead »

cipica scrie:Salutare!
Din punctul meu de vedere nu conteaza la ce distanta pescuiesti, ansamblul ar trebui sa fie acelasi:
Lanseta: 3.60m, 3 sau 3,5 lbs..........
Respectele mele si multumesc mult pentru info

Nu conteaza daca lanseta este de 3,0 lbs sau 3,5 lbs? De ce ?
Fire intinse
Nu sunt un pescar grozav , dar ma simt grozav pe balta !

Avatar utilizator
cipica
Partener Crapmania.ro
Mesaje: 1044
Membru din: Dum Ian 16, 2005 12:29
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Lansete folosite exclusiv la plantat.

Mesaj de cipica »

cred ca depinde de gusturi si de modalitatea in care faci drilul. daca il faci de pe mal, va fi mai usor sa aduci pestele de la 250 m cu o lanseta mai puternica, daca il faci din barca poti folosi linistit si lansete de 3 lbs.

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Comentarii Echipament Crap”