Modificare frana tambur Emblem Pro

Lansete, mulinete, fire, carlige, camping, accesorii, etc. Comentati, criticati sau recomandati.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Avatar utilizator
mircead
Veteran
Mesaje: 3076
Membru din: Dum Dec 12, 2010 15:29
Puncte: 0
Localitate: Popesti-Leordeni

Modificare frana tambur Emblem Pro

Mesaj de mircead »

A reusit oare cineva sa faca QD modificand capacele tamburilor la mulinetele Daiwa Emblem Pro?
Spun asta deoarece la mulinetele noi capacele sunt protejate impotriva inlocuirii arculetelor prin lipsa suuburilor deci prin imposibilitatea scoaterii arculetului si inlocuirii lui cu o bucsa.
S-a riscat oare cineva sa dasfaca capacul interior ,si apoi sa-l puna la loc?
Daca da ,as fi recunoscator sa ne impartaseasca tehnologia ,in felul acesta as economisi ceva banuti nemaifiind nevoit a achizitiona convertorul.Se gasesc oare capace de schimb de cumparat sa incerc eu sa fac un experiment?
Multumesc si fire intinse
Nu sunt un pescar grozav , dar ma simt grozav pe balta !

Avatar utilizator
mariusangler
Mesaje: 533
Membru din: Mar Oct 23, 2007 11:24
Puncte: 0
Localitate: timisoara

Re: Modificare frana tambur Emblem Pro

Mesaj de mariusangler »

mircead scrie:A reusit oare cineva sa faca QD modificand capacele tamburilor la mulinetele Daiwa Emblem Pro?
Spun asta deoarece la mulinetele noi capacele sunt protejate impotriva inlocuirii arculetelor prin lipsa suuburilor deci prin imposibilitatea scoaterii arculetului si inlocuirii lui cu o bucsa.
S-a riscat oare cineva sa dasfaca capacul interior ,si apoi sa-l puna la loc?
Daca da ,as fi recunoscator sa ne impartaseasca tehnologia ,in felul acesta as economisi ceva banuti nemaifiind nevoit a achizitiona convertorul.Se gasesc oare capace de schimb de cumparat sa incerc eu sa fac un experiment?
Multumesc si fire intinse
Da,face cineva acest lucru la toate mulinetele Daiwa.Se numeste Adi Capata si este din Cluj,e un super cunoscator al mulinetelor Daiwa.
Mad carp Team

Avatar utilizator
mircead
Veteran
Mesaje: 3076
Membru din: Dum Dec 12, 2010 15:29
Puncte: 0
Localitate: Popesti-Leordeni

Re: Modificare frana tambur Emblem Pro

Mesaj de mircead »

mariusangler scrie: Da,face cineva acest lucru la toate mulinetele Daiwa.Se numeste Adi Capata si este din Cluj,e un super cunoscator al mulinetelor Daiwa.
Putin cam complicat avand in vedere ca eu sunt din Bucuresti.Am gasit totusi ceva pe net ,2 metode mai precis:
-se sfredeleste cu un burghiu manual toate prinderile ambutisate ale capacului de plastic ,nu de tot ci doar pana se desprinde piesa care tine arculetul;
- se topeste cu un mini pistol de lipit fiecare prindere ambutisata pana ce se desface capacul.
Apoi se inlocuieste arculetul cu o bucsa similara ca dimensiuni ,se remonteaza capacul si se lipeste cu adeziv.
Sincer nu prea am curaj sa ma apuc de chestia asta,daca as face rost de capace de rezerva nu m-as mai gandi a doua oara.
Multumesc si fire intinse.
Nu sunt un pescar grozav , dar ma simt grozav pe balta !

cristi_cj
Mesaje: 97
Membru din: Joi Apr 08, 2010 7:52

Re: Modificare frana tambur Emblem Pro

Mesaj de cristi_cj »

@mircead
Daca mai intri azi pe net,da-mi un tel 0748066541

Avatar utilizator
Ungureanu Bogdan
pescar de competitie
Mesaje: 2792
Membru din: Joi Oct 29, 2009 15:09
Puncte: 0
Localitate: PITESTI

Re: Modificare frana tambur Emblem Pro

Mesaj de Ungureanu Bogdan »

Am si eu aceeasi problema.din cate am inteles,nu piulita trebuie modificata,ci saibele din interiorul tamburului.asteptam pareri de la meseriasi! :wink:
catch&release

Avatar utilizator
mircead
Veteran
Mesaje: 3076
Membru din: Dum Dec 12, 2010 15:29
Puncte: 0
Localitate: Popesti-Leordeni

Re: Modificare frana tambur Emblem Pro

Mesaj de mircead »

Ungureanu Bogdan scrie:Am si eu aceeasi problema.din cate am inteles,nu piulita trebuie modificata,ci saibele din interiorul tamburului.asteptam pareri de la meseriasi! :wink:

Baga un ochi aici http://www.carpforum.co.uk/Shared/Messa ... &ReadAll=1
Nu sunt un pescar grozav , dar ma simt grozav pe balta !

Avatar utilizator
Ungureanu Bogdan
pescar de competitie
Mesaje: 2792
Membru din: Joi Oct 29, 2009 15:09
Puncte: 0
Localitate: PITESTI

Re: Modificare frana tambur Emblem Pro

Mesaj de Ungureanu Bogdan »

Am reusit singur si merge beton!!! :wink:
catch&release

Avatar utilizator
mircead
Veteran
Mesaje: 3076
Membru din: Dum Dec 12, 2010 15:29
Puncte: 0
Localitate: Popesti-Leordeni

Re: Modificare frana tambur Emblem Pro

Mesaj de mircead »

Ungureanu Bogdan scrie:Am reusit singur si merge beton!!! :wink:
Pai da tot din casa si zi aici pas cu pas cum ai facut ca ma apuc si eu de treaba.
Felicitari si fire intinse.
Nu sunt un pescar grozav , dar ma simt grozav pe balta !

Avatar utilizator
Ungureanu Bogdan
pescar de competitie
Mesaje: 2792
Membru din: Joi Oct 29, 2009 15:09
Puncte: 0
Localitate: PITESTI

Re: Modificare frana tambur Emblem Pro

Mesaj de Ungureanu Bogdan »

e mai simplu decat mi-am imaginat :lol:
cu un cutter bine ascutit si cu varf bun,tai cu atentie fiecare margine a niturilor cu care sunt ambutisate cele doua piese.dupa aceea bagi varful unei surubelnite fine intre cele doua piese si ridici usor din mai multe locuri pana se desfac :wink: .cumperi niste piulite model autoblocant(acestea fiind in partea de mai sus mai subtiri si rotunde) sau orice bucata din metal solid care sa copieze forma arcului,dar vezi sa se potriveasca in locasul in care a fost arcul initial.asamblezi si lipesti cu picatura.spor la treaba!
catch&release

Avatar utilizator
mircead
Veteran
Mesaje: 3076
Membru din: Dum Dec 12, 2010 15:29
Puncte: 0
Localitate: Popesti-Leordeni

Re: Modificare frana tambur Emblem Pro

Mesaj de mircead »

Ungureanu Bogdan scrie:e mai simplu decat mi-am imaginat :lol:
cu un cutter bine ascutit si cu varf bun,tai cu atentie fiecare margine a niturilor cu care sunt ambutisate cele doua piese.dupa aceea bagi varful unei surubelnite fine intre cele doua piese si ridici usor din mai multe locuri pana se desfac :wink: .cumperi niste piulite model autoblocant(acestea fiind in partea de mai sus mai subtiri si rotunde) sau orice bucata din metal solid care sa copieze forma arcului,dar vezi sa se potriveasca in locasul in care a fost arcul initial.asamblezi si lipesti cu picatura.spor la treaba!
Tare frate ,ma bag dupa amiaza ,postez daca reusesc.
Multumesc si fire intinse.
Nu sunt un pescar grozav , dar ma simt grozav pe balta !

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Comentarii Echipament Crap”