montura cu fir textil camasuit

Lansete, mulinete, fire, carlige, camping, accesorii, etc. Comentati, criticati sau recomandati.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Avatar utilizator
cornelserbu
Veteran
Mesaje: 4167
Membru din: Dum Oct 16, 2005 19:01
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: montura cu fir textil camasuit

Mesaj de cornelserbu »

zigrig scrie:Imagine

Imi place foarte mult ideea acestui rig . Din ce stiu si am vazut pe baltile din Romania se pescuieste foarte putin la pop-up simplu , prezentat in diferite forme . Cauzele nu le stiu , dar prin Anglia exista o traditie in acest sens . Cred ca sunt in topic si cu aceasta montura , care uite ca apare cu un shrink - tube pe un Korda Long Shank , legat cu un fir decojit pe o lungime generoasa , sustinut de o alica de plumb .
Inclin sa cred ca exista totusi o clasificare a carligelor la care este necesar shrink tube si la care nu . De fapt cred ca vorbim de monturi gen balama, dar care nu sunt neaparat construite prin fire cu manta decojita si pot fi facute si prin legarea unui fir rigid de unul moale , cu 2-3 cm de balama . Parerea mea este ca trebuie sa vedem unde functioneaza cel mai bine un anumit tip de carlig , pentru ca la decojirea mantalei nu cred ca se mai pot face experiente , lucrurile fiind explicate pe orice pagina de net , unde cauti rig-uri . In schimb m-ar interesa opinia voastra despre anumite marci de carlige care se preteaza sau nu la anumite monturi . Rezultate sau rateuri la marci de carlige anume , legate intr-un fel anume .
m-am uitat foarte atent la poza si am sa indraznesc sa te contrazic...nu cred ca este korda ls, ci solar ls al carui ochet este in prelungirea tijei fara inclinatie...motiv pentru care, are neaparata nevoie de shrink tube...s-ar putea sa ma-nsel, dar mi-am pus ochelarii si acum vad perfect... :D :D
Cornel Serbu
Friends Carp Team

Avatar utilizator
cornelserbu
Veteran
Mesaje: 4167
Membru din: Dum Oct 16, 2005 19:01
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: montura cu fir textil camasuit

Mesaj de cornelserbu »

zigrig scrie:D-le Bibu a-si dori sa trecem de la general la concret . Concret , pentru monturi balama , ce recomandati ? Cu ce v-a mers mai bine . Adica ce carlige ? La monturi rigide la fel - ce ne recomandati ? Am dat si eu o poza cu o montura pe care nu am vazut-o pe acolo pe unde pescuiesc eu . Cred ca arata bine si poate prinde peste , daca folosesti pop-up , dar nu am vazut pe nimeni sa dea cu bile flotante . Daca v-am deranjat imi cer pardon si nu vreau sa supar pe nimeni , pentru ca am vazut ca cei noi ca mine pleaca repede de aici , daca nu sunt de acord cu moderatorii . Am dat exemplu Anglia , am spus tara asta pentru ca astia care au inventat cam tot la pescuit de crap , venereaza pop-upul si ii acorda mare incredere . Puteti explica de ce la noi in tara nu exista o astfel de discutie , si sa stiti ca am citit tot site-ul inainate sa va deranjez . Si poate imi raspunde si domnul Cornel .
in toamna la darvari, am folosit korda ls nr.6 legate cu iq de 15 lb in montura D rig cu anou si elasic, iar pe elastic aveam (surpriza) un snow man cu bila semisolubila de 14 care in 2-3 ore se dizolva...sunt convins ca cei mai multi crapi i-am prins doar la pop-up, asa ca uite ca se mai intampla si pe la noi... :D
Cornel Serbu
Friends Carp Team

Avatar utilizator
Cezar Bibu
Mesaje: 553
Membru din: Lun Ian 10, 2005 10:34
Puncte: 0
Localitate: Ploiesti

Re: montura cu fir textil camasuit

Mesaj de Cezar Bibu »

Mai Cornele...cum sa-l contrazici , domle , pe zigrig ? Se poate, mai ?
Sa stii ca daca e long shank, e obligatoriu Korda, am vazut eu intr-o poza ! :lol:

Avatar utilizator
viorel dulamita
pescar de competitie
Mesaje: 1087
Membru din: Joi Noi 20, 2008 20:00
Puncte: 0
Localitate: dej

Re: montura cu fir textil camasuit

Mesaj de viorel dulamita »

Cezar Bibu scrie:Mai Cornele...cum sa-l contrazici , domle , pe zigrig ? Se poate, mai ?
Sa stii ca daca e long shank, e obligatoriu Korda, am vazut eu intr-o poza ! :lol:
Parol, este solar ls nr6 si nu korda ls :wink: .

Avatar utilizator
Andrei I
pescar de competitie
Mesaje: 1761
Membru din: Mie Mai 02, 2007 21:11
Puncte: 0
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: montura cu fir textil camasuit

Mesaj de Andrei I »

viorel dulamita scrie:
Cezar Bibu scrie:Mai Cornele...cum sa-l contrazici , domle , pe zigrig ? Se poate, mai ?
Sa stii ca daca e long shank, e obligatoriu Korda, am vazut eu intr-o poza ! :lol:
Parol, este solar ls nr6 si nu korda ls :wink: .
Pun pariu pe o lada de bere ca este vorba de un carlig FOX, cel mai probabil Arma Point LS ! Amatori? :)
Milionar excentric

Avatar utilizator
cornelserbu
Veteran
Mesaje: 4167
Membru din: Dum Oct 16, 2005 19:01
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: montura cu fir textil camasuit

Mesaj de cornelserbu »

Andrei I scrie:Pun pariu pe o lada de bere ca este vorba de un carlig FOX, cel mai probabil Arma Point LS ! Amatori? :)
tin eu pariul daca schimbi miza in ceva mai putin apos... :D
Cornel Serbu
Friends Carp Team

Avatar utilizator
Andrei I
pescar de competitie
Mesaje: 1761
Membru din: Mie Mai 02, 2007 21:11
Puncte: 0
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: montura cu fir textil camasuit

Mesaj de Andrei I »

cornelserbu scrie:
Andrei I scrie:Pun pariu pe o lada de bere ca este vorba de un carlig FOX, cel mai probabil Arma Point LS ! Amatori? :)
tin eu pariul daca schimbi miza in ceva mai putin apos... :D
Ok pe o sticla de Jack?
Milionar excentric

Avatar utilizator
cornelserbu
Veteran
Mesaje: 4167
Membru din: Dum Oct 16, 2005 19:01
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: montura cu fir textil camasuit

Mesaj de cornelserbu »

ok, atunci baga mataluta un fox arma point ls intr-un shrink tube, incalzeste-l sa se straga pe ochet, fa-i o poza si pune-o aici...lasam userii sa decida... :D

as fi preferat o sticla de glenfiddich :D
Cornel Serbu
Friends Carp Team

Avatar utilizator
Andrei I
pescar de competitie
Mesaje: 1761
Membru din: Mie Mai 02, 2007 21:11
Puncte: 0
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: montura cu fir textil camasuit

Mesaj de Andrei I »

cornelserbu scrie:ok, atunci baga mataluta un fox arma point ls intr-un shrink tube, incalzeste-l sa se straga pe ochet, fa-i o poza si pune-o aici...lasam userii sa decida... :D

as fi preferat o sticla de glenfiddich :D
Si eu as fi preferat un Hennessy Baccarat dar...am zis sa nu va bag la cheltuiala :D

Cat despre a face poze la monturi si lasa userii sa compare nu e cazul; E suficient pentru a vedea ca e vorba de un carlig LS de la FOX sa va uitati pe articolul de unde a fost extrasa poza cu pricina :D http://www.carp-fishing-tactics.com/rig ... -bait.html

@ zigrig data viitoare CITESTE articolele nu te uita doar la poze :) Poza aleasa de tine este foarte neinspirata in primul rand pentru ca autorul articolului a pus-o pentru a arata de ce nu este bine sa folosesti aceasta montura pe substrat de pietris..din cauza alicei de plumb atasate la varful carligului, acesta ajunge intre pietre si varful se toceste rapid.


P.S. Nea' Cornel va astept cu sticla la primul concurs unde o sa particip pentru a o "lichida" impreuna :D
Milionar excentric

zigrig
Mesaje: 16
Membru din: Mie Apr 28, 2010 17:07

Re: montura cu fir textil camasuit

Mesaj de zigrig »

Ma scuzati pentru ca am nascut atita disputa si atitea pariuri . Era suficienta o parere cu privire la oportunitatea shrink - tubului pe acest carlig cu tija lunga si la ideea de pescuit cu pop-up . Ce spune articolul am citit , dar mie poza mi s-a parut interesanta .

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Comentarii Echipament Crap”