montura cu fir textil camasuit

Lansete, mulinete, fire, carlige, camping, accesorii, etc. Comentati, criticati sau recomandati.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Avatar utilizator
raduionescu45
Mesaje: 208
Membru din: Mar Sep 22, 2009 1:06
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

montura cu fir textil camasuit

Mesaj de raduionescu45 »

am o mica intrebare.
vreau sa leg cateva monturi cu fir textil camasuit. ca aspect, cum se leaga, cum arata textiulul daca dai camasa de pe el... imi place super mantis gold.
pana acum am decojit firul si am facut montura normala (doar cu varnis si knotless knot) lasand inca o portiune de 1-1.5cm de fir de la ochetul carligului fara camasa (pentru efectul balama).
ce ma gandeam este sa leg aceeasi montura fara sa mai decojesc firul (imi place cum unghiul prin care iese firul, fiind mai rigid, din ochet) si sa decojesc doar o mica portiune de 0.2-0.4cm la o distanta de 1-2cm fata de ochetul carligului.
cred ca am vazut genul asta de montura exact pe hartiuta care vine alaturi de fir.
lucreaza la fel de bine? sau poate mai bine datorita unghiului prin care iese si astfel nu mai sunt nevoit sa pun shrink tube pentru a-l ghida? are un efect negativ faptul ca firul de par este rigid, va putea crapul sa-l scuipe mai usor si acul sa nu-i pice pe buza?
multumesc!


ps: daca nu am fost destul de explicit revin cu poze

Avatar utilizator
ValiRom
Mesaje: 350
Membru din: Mar Feb 24, 2009 14:52

Re: montura cu fir textil camasuit

Mesaj de ValiRom »

in principiu depinde de situatii, dar de cele mai multe ori shrink tube -ul este sfant ! incearca sa nu renunti la el, si incearca ca dupa ce strangi bine nodul facut pe carlig (knotless) sa iti ramana dupa shrink tube inca 2-3 mm de fir fara camasa.

Avatar utilizator
cornelserbu
Veteran
Mesaje: 4167
Membru din: Dum Oct 16, 2005 19:01
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: montura cu fir textil camasuit

Mesaj de cornelserbu »

parerea mea este ca la carligele al caror ochet este bine inclinat fata de tija, shrink tube nu mai este necesar...

pentru "efectul balama" :D eu as decoji chiar mai mult de 2 cm, iar in privinta decojirii a cativa mm ceva mai sus de carlig, am unele retineri...montura mi se pare grosolana chiar daca cei de la kriston o recomanda...
Cornel Serbu
Friends Carp Team

Avatar utilizator
Cristi Y
pescar de competitie
Mesaje: 2597
Membru din: Mar Ian 11, 2005 22:33

Re: montura cu fir textil camasuit

Mesaj de Cristi Y »

cornelserbu scrie: parerea mea este ca la carligele al caror ochet este bine inclinat fata de tija, shrink tube nu mai este necesar...
si eu consider la fel
CAPUL PLECAT SABIA IL TAIE

Avatar utilizator
raduionescu45
Mesaje: 208
Membru din: Mar Sep 22, 2009 1:06
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: montura cu fir textil camasuit

Mesaj de raduionescu45 »

exact la genul acesta de carlige ma refeream si eu cand ma gandeam sa nu-l mai decojesc.
de la inclinarea ochetului, combinat cu grosimea si rigiditatea firului se obtine un unghi asa frumos, lucreaza atat de bine cand il trag peste palma incat imi vine sa-l las asa.

Avatar utilizator
pista bv
Mesaje: 209
Membru din: Lun Noi 24, 2008 19:59
Puncte: 0
Localitate: Brasov
Contact:

Re: montura cu fir textil camasuit

Mesaj de pista bv »

Intrebarea se incadra mai bine la tehnici si tactici..de altfel foarte buna :wink: Cel mai bine (daca folosesti cirlige wide gape)dupa ce a-i decojit partea pentru rig sa lasi 1cm(sau cit vrei)dupa care perforezi sau decojesti firul(pentru efectul balama),incepi spirele de pe tija cirligului cu partea decolita si cind ajungi la acel 1cm cu camasa te intorci cu o spira si-l treci prin ochet,astfel va rezulta:efectul de rasucire al cirligului(pentru care se face nodul fara nod),acel unghi care-ti place atit de mult(nu numai tie)fara a folosi shrink tube,efectul de balama care cu timpul si in functie de situatie o sa-l jonglezi cum vrei tu si nu o sa ai pe tija cirligului un nod grosolan. Eu personal nu m-as hazarda sa decojesc la balama prea mult pentru ca la aruncari lungi(nu o data m-i s-a intimplat)se rasuceste partea decojita pe dupa antitangle si la recuperare i-l reteaza.Spor la treaba!,si nota 10 pentru intrebare!
Balazs Istvan

Avatar utilizator
Cezar Bibu
Mesaje: 553
Membru din: Lun Ian 10, 2005 10:34
Puncte: 0
Localitate: Ploiesti

Re: montura cu fir textil camasuit

Mesaj de Cezar Bibu »

@ radu,
tocmai pentru a nu intra in ceata mai mult, ar fi trebuit sa ne spui si modelul de cirlig pe care vrei sa-l folosesti.

Daca e cu tija lunga, n-ar prea mai fi nevoie de shrinktube, asa cum au spus si ante vorbitorii astia mai batrini.. :D In schimb, la un cirlig cu tija scurta, si eu ti-as recomanda sa-l folosesti, asa cum spune ValiRom.

Despre unghiul pe care-l face firul necojit, ai dreptate, e mai agresiv, dar atunci ai putea f bine sa folosesti din prima un fir rigid, gen Amnesia sau IQ ! Desi aceste fire sunt mai putin folosite, iti garantez ca functioneaza ! Fie in montura clasica cu fir de par, fie montura D cu anou. In schimb cirligele ar trebui sa aiba pe cit posibil virful paralel cu tija( la Korda wide gape e un pic orientat spre interior ), iar ochetul drept( Solar wide gape sau Carp'r'us Centurion )sau , de ce nu, inclinat un pic in exterior ( vezi Korda- Choddy sau Gardner-D-ceptor)

zigrig
Mesaje: 16
Membru din: Mie Apr 28, 2010 17:07

Re: montura cu fir textil camasuit

Mesaj de zigrig »

Imagine

Imi place foarte mult ideea acestui rig . Din ce stiu si am vazut pe baltile din Romania se pescuieste foarte putin la pop-up simplu , prezentat in diferite forme . Cauzele nu le stiu , dar prin Anglia exista o traditie in acest sens . Cred ca sunt in topic si cu aceasta montura , care uite ca apare cu un shrink - tube pe un Korda Long Shank , legat cu un fir decojit pe o lungime generoasa , sustinut de o alica de plumb .
Inclin sa cred ca exista totusi o clasificare a carligelor la care este necesar shrink tube si la care nu . De fapt cred ca vorbim de monturi gen balama, dar care nu sunt neaparat construite prin fire cu manta decojita si pot fi facute si prin legarea unui fir rigid de unul moale , cu 2-3 cm de balama . Parerea mea este ca trebuie sa vedem unde functioneaza cel mai bine un anumit tip de carlig , pentru ca la decojirea mantalei nu cred ca se mai pot face experiente , lucrurile fiind explicate pe orice pagina de net , unde cauti rig-uri . In schimb m-ar interesa opinia voastra despre anumite marci de carlige care se preteaza sau nu la anumite monturi . Rezultate sau rateuri la marci de carlige anume , legate intr-un fel anume .

Avatar utilizator
Cezar Bibu
Mesaje: 553
Membru din: Lun Ian 10, 2005 10:34
Puncte: 0
Localitate: Ploiesti

Re: montura cu fir textil camasuit

Mesaj de Cezar Bibu »

@zigrig ( interesant nume :) ),

1.tu unde pescuiesti, in Anglia sau in Romania ?
2.pai din postarea ta ,sincer, nu stiu ce sa intelegem : fie ca iti place ceva anume, fie ca ai niste opinii personale, fie ca te-ar interesa niste pareri... :?
Una peste alta, un lucru ar trebui sa-ti ( ne ) fie clar : de multe ori monturile -din ce in ce mai pretentioase- prind mai degraba pescari, decit crapi ! Iar parerile fiecaruia legate de un cirlig , sau o montura, sunt , intotdeauna, subiective...

zigrig
Mesaje: 16
Membru din: Mie Apr 28, 2010 17:07

Re: montura cu fir textil camasuit

Mesaj de zigrig »

D-le Bibu a-si dori sa trecem de la general la concret . Concret , pentru monturi balama , ce recomandati ? Cu ce v-a mers mai bine . Adica ce carlige ? La monturi rigide la fel - ce ne recomandati ? Am dat si eu o poza cu o montura pe care nu am vazut-o pe acolo pe unde pescuiesc eu . Cred ca arata bine si poate prinde peste , daca folosesti pop-up , dar nu am vazut pe nimeni sa dea cu bile flotante . Daca v-am deranjat imi cer pardon si nu vreau sa supar pe nimeni , pentru ca am vazut ca cei noi ca mine pleaca repede de aici , daca nu sunt de acord cu moderatorii . Am dat exemplu Anglia , am spus tara asta pentru ca astia care au inventat cam tot la pescuit de crap , venereaza pop-upul si ii acorda mare incredere . Puteti explica de ce la noi in tara nu exista o astfel de discutie , si sa stiti ca am citit tot site-ul inainate sa va deranjez . Si poate imi raspunde si domnul Cornel .

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Comentarii Echipament Crap”