montura cu fir textil camasuit

Lansete, mulinete, fire, carlige, camping, accesorii, etc. Comentati, criticati sau recomandati.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Avatar utilizator
Andrei I
pescar de competitie
Mesaje: 1761
Membru din: Mie Mai 02, 2007 21:11
Puncte: 0
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: montura cu fir textil camasuit

Mesaj de Andrei I »

zigrig scrie:Ma scuzati pentru ca am nascut atita disputa si atitea pariuri . Era suficienta o parere .
Nu trebuie sa te superi, eu unul sunt fericit ca am o sticla de whiskey si stai linistit, asa-i pe forum nu e nimeni rau intentionat :wink:
Milionar excentric

Avatar utilizator
cornelserbu
Veteran
Mesaje: 4167
Membru din: Dum Oct 16, 2005 19:01
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: montura cu fir textil camasuit

Mesaj de cornelserbu »

sticla o dau cu cea mai mare placere, dar tot nu sunt convins ca e un fox ls...oricum, asta conteaza mai putin... :D

@ zigrig

suficienta nu e buna...duce la lene si la delasare... :lol: :lol: :lol:
Cornel Serbu
Friends Carp Team

zigrig
Mesaje: 16
Membru din: Mie Apr 28, 2010 17:07

Re: montura cu fir textil camasuit

Mesaj de zigrig »

D-le Serbu , in afara de niste pariuri intre Dvs si A Ionita care imi si atrage atentia ca nu citesc de parca numai el stie si alta limba straina , o observatie acida din partea d-lui Bibu si o parere ca eventual cind se topeste solubila , si montura devine pop-up este posibil sa prinda peste nu am aflat o parare solida cu privire la problema mea . Poate nu este asa importanta , dar ma gindeam ca de aia intram sa intrebam pe forum . Nu e suparare , dar o sa mai incerc si cu alte monturi de astea englezesti , ca pe cele clasice le cam stie toata lumea . Netul e plin de ele si le-am mai incercat si noi , chiar daca e greu de crezut ca la 3 postari ale mele , mai pescuiesc si altii in afara de cei care raspund aici .
Multumesc oricum . Sincer .

Avatar utilizator
cornelserbu
Veteran
Mesaje: 4167
Membru din: Dum Oct 16, 2005 19:01
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: montura cu fir textil camasuit

Mesaj de cornelserbu »

@ zigrig

cred ca ai o teorie gresita despre monturi...cea mai buna montura la un moment dat e aia care prinde peste in acel moment...am prins ceva crapi doar la pop-up cu montura 180 de grade, cu helicopter pe lead core si rig-ul foarte scurt legat cu amnezia, dar niciodata mai bine decat cu monturile clasice despre care ai o parere proasta, probabil tocmai pentru ca par banale...dupa parerea mea e mult mai bine sa te adaptezi la fata locului prin incercari repetate, chiar daca trebuie sa incerci toate monturile pe care le cunosti, sau si mai bine, sa "furi" putin de la cei care deja prind...sunt prea multe situatii posibile pentru a da o sentinta in cazul asta, asa ca-ti repet, este o montura care prinde, dar nu extraordinar, daca se poate spune asa... :D

p.s. cu solubilele alea care se topeau si "poate" se prindea doar la pop-up, am castigat o masina, asa ca "poate" chiar nu-si are rostul
Cornel Serbu
Friends Carp Team

Avatar utilizator
Andrei I
pescar de competitie
Mesaje: 1761
Membru din: Mie Mai 02, 2007 21:11
Puncte: 0
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: montura cu fir textil camasuit

Mesaj de Andrei I »

zigrig scrie:D-le Serbu , in afara de niste pariuri intre Dvs si A Ionita care imi si atrage atentia ca nu citesc de parca numai el stie si alta limba straina ............... nu am aflat o parare solida cu privire la problema mea .
Daca asta e tot ce ai inteles...intr-adevar ai o problema :)

eu nu folosesc shrink tube la monturile mele cu carligele solar ls sau wg. functioneaza perfect asa simple. tu poti face exact invers...sau oricum altfel.

imi doresc sincer ca problema ta sa fie rezolvata rapid si sa nu te mai chinuie...
Milionar excentric

Avatar utilizator
viorel dulamita
pescar de competitie
Mesaje: 1087
Membru din: Joi Noi 20, 2008 20:00
Puncte: 0
Localitate: dej

Re: montura cu fir textil camasuit

Mesaj de viorel dulamita »

"Problema" se va rezolva numai pe...balta :wink: :D .

Avatar utilizator
raduionescu45
Mesaje: 208
Membru din: Mar Sep 22, 2009 1:06
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: montura cu fir textil camasuit

Mesaj de raduionescu45 »

la mine era vb despre Korda Choddy care are ochetul iesit in ext si Korda Kurv Shank si Osprey Sabre Point care sunt curbate in interior.
weekend-ul asta am mers pe varianta cu camasa decojita "clasic" 1-2cm de la ochet si carligele Osprey fara shrink tube si nu am avut probleme. singura chestie care mi-a sarit in ochii a fost ca la 1 sau 2 pesti am gasit carligul infipt in gura si varful intors tot in interiorul gurii. singura explicatie care mi-a venit in minte este ca a luat montura destul de agresiv si autointeparea s-a facut foarte repede neavand timp sa-l scuipe si sa-l agate de buza. spun asta deoarcece consider ca nu era intepat tocmai bine si nu-mi doresc ca pe viitor sa-l scap din acest motiv.

ps: folosesc des carlige Korda dar in comparatie cu alti producatori imi par foarte groase si in acelasi timp grele mai ales modelel X (de la greutate am inteles ca vine X-ul). cum vi se par?

Avatar utilizator
Cezar Bibu
Mesaje: 553
Membru din: Lun Ian 10, 2005 10:34
Puncte: 0
Localitate: Ploiesti

Re: montura cu fir textil camasuit

Mesaj de Cezar Bibu »

@radu,

gata. m-am dumirit.
-asa cum ti-am mai spus, eu cu Choddy as folosi numai un fir rigid ,gen Amnesia.
-la Kurv shank n-as mai pune shrink tube, merg si asa, cu un Mantis ( intimplator si eu am pescuit cu acest tip la ultimele 2 partide, si am o impresie buna despre el )
-de Osprey nu stiu, nu cunosc :D
in rest, vorbe multe... :wink:

@viorele,
vezi ca asta cu "...pe balta..." e cu trademark !! :lol: :lol:

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Comentarii Echipament Crap”