MTX Class

Lansete, mulinete, fire, carlige, camping, accesorii, etc. Comentati, criticati sau recomandati.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Scrie răspuns
Lucian SV
Mesaje: 763
Membru din: Dum Apr 01, 2012 1:40
Puncte: 0
Localitate: Suceava

Re: MTX Class

Mesaj de Lucian SV »

Albert scrie: Uite, iti fac un rezumat in cazul meu: nu-mi plac chinezariile, indiferent ca e vb de lanste, mulinete, camping, fire, etc, nu-mi plac parii ca lansete. Aleg produse de la firme in care am incredre, fac o lista scurta , compar produsele si apoi cumpar.
În sfârșit ne-ai lămurit, că ne săturasem de ciorba asta rerere...încălzită!

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: MTX Class

Mesaj de Dan Mitranescu »

Albert scrie:
Dan Mitranescu scrie: Intreb, ca nu stiu. Raspunsurile legate de avantaje in utilizare sunt general valabile ca informatie pentru pescari si consider ca fac bine notiunii de forum.
Motivele pentru care cineva isi cumpara echipament de pescuit sunt subiective in 99% din cazuri. Totul incepe cu bugetul. Apoi ce iti place sau inspira incredrere. Sunt prea putini oameni care stau si gandesc tehnic lanseta sau mulineta.
Uite, iti fac un rezumat in cazul meu: nu-mi plac chinezariile, indiferent ca e vb de lanste, mulinete, camping, fire, etc, nu-mi plac parii ca lansete. Aleg produse de la firme in care am incredre, fac o lista scurta , compar produsele si apoi cumpar.
Nu-mi cere sa-ti fac un studiu de piata, asa ceva e costa si sunt oameni specializati care pot sa te ajute.
Nu vreau sa te dezamagesc, dar peste 95% dintre produsele pe care le cumperi sunt facute in China.
Daca vrei, te rog sa-mi spui cateva produse pe care le ai si nu sunt din China.

In rest, asa este . De multe ori alegem ce ne inspira incredere. Tot de atatea ori avem sansa unei alegeri nepotrivite. Nu conteaza, ca oricum nu asta ne interesa.
Asa mi-am luat si eu masina de spalat cu 2789 programe, televizor cu tastatura, ... Plus altele. Pentru ca habar nu aveam si am zis sa iau "ce este mai bun". Acum realizez ca 2783 de programe le-am platit degeaba, iar la tastatura i-a pus fii-miu roti .

La tine si la multi alti pescari, placerea prioritara este iesitul pe balta. Foarte frumos.
Totusi trebuie sa intelegi ca sunt si pescari care includ in placerea asta intrecerea cu pestele, intrecerea cu ei insisi, intrecerea cu alti pescari, intrecerea in competitii .
Acestia sunt interesati de parametrii produselor, cat si costul acestora. In aceasta situatie costurile sunt mult mai mari ca in cazul pescuitului de placere si este necesara putina chibzuinta pentru a putea face fata cheltuielilor. In aceste categorii m-am inscris si eu de-a lungul timpului.
Cu pescari ce au aceleasi idei discut eu , pentru ca aici se poate discuta logic pe lucruri verificabile.

pescarusull
Mesaje: 593
Membru din: Joi Sep 10, 2015 1:06
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: MTX Class

Mesaj de pescarusull »

Dan, ai dreptate eu am ales deja.
Si crede-ma, nu am ales o lanseta moale. Nu am spus nicaieri ca, caut placerea in dril.
Si eu sunt de acord cu colegul care a spus mai sus, ca fiind pescar amator care-si permite un singur rand de lansete, trebuie sa-mi iau lansetetele cele mai puternice. Cele mai puternice pe care le pot incarca.
E clar ca pot pescui cu ele si aproape si departe.
Daca ar fi sa am bani probabil as cumpara si class si incet incet as ajunge sa pot lansa cu ea.
Eu daca ies la pescuit si in doua zile prind un singur peste.. nu e bai.
Pe mine ma deranjeaza faptul ca prin ceea ce postezi ii cam deconsideri pe cei care nu sunt de acord cu tine. Sau cel putin asa-mi pare mie.
"Ma antrenez intens la capatul berii
Trag burta nu piept, mai am sapte serii"

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: MTX Class

Mesaj de Dan Mitranescu »

pescarusull scrie: Pe mine ma deranjeaza faptul ca prin ceea ce postezi ii cam deconsideri pe cei care nu sunt de acord cu tine. Sau cel putin asa-mi pare mie.
Imi pare rau ca intelegeti asta.
Discutiile tehnice in general si cu atat mai mult cele dintre pescari, au o legatura altfel decat cele normale. Este o discutie prieteneasca. Cine intra in asta si se crede desconsiderat, inseamna ca nu se incadreaza in cele doua categorii.
La fotbal de exemplu, intre suporteri datul la m..e face parte din discutii tot timpul. Nu se supara nimeni, pentru ca cine se supara nu este suporter adevarat. :D

La noi, in pescuit, nu se ajunge nici pe departe la asa ceva, dar in momentul in care ne dezvaluim cunostinte , poate secrete, deja se formeaza o legatura ceva mai permisiva in dialoguri. Asta nu inseamna ca ne desconsideram reciproc.
Ca vine unul cu experienta zero si ma ia de sus, am raspuns intotdeauna pe masura, ca nu vin aici cu texte de comerciant si tin mai mult la ideile muncite, fata de imaginea de vanzator.
In plus , dumneavoastra nu stiti multe despre dialogurile mele, mai exact cu cine le port si ce este in spate. :wink: Nu la Albert ma refer. El este un caz cu totul special. :)

P.S. faceti aceeasi "gresala" pe care mi-o atribuiti. Imi desconsiderati ideile in majoritatea dialogurilor! Parca imi cautati nod in papura de fiecare data. Eu nu v-am reprosat niciodata asta si v-am raspuns argumentat de fiecare data.

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: MTX Class

Mesaj de Dan Mitranescu »

pescarusull scrie:Dan, ai dreptate eu am ales deja.
Si crede-ma, nu am ales o lanseta moale. Nu am spus nicaieri ca, caut placerea in dril.
Si eu sunt de acord cu colegul care a spus mai sus, ca fiind pescar amator care-si permite un singur rand de lansete, trebuie sa-mi iau lansetetele cele mai puternice. Cele mai puternice pe care le pot incarca.
E clar ca pot pescui cu ele si aproape si departe.
Daca ar fi sa am bani probabil as cumpara si class si incet incet as ajunge sa pot lansa cu ea.
Eu daca ies la pescuit si in doua zile prind un singur peste.. nu e bai.
Pe mine ma deranjeaza faptul ca prin ceea ce postezi ii cam deconsideri pe cei care nu sunt de acord cu tine. Sau cel putin asa-mi pare mie.
Ma bucur ca aveti lansete tari. Sper sa apreciati utilitatea lor si sa nu ma judecati ca recomand asta.

Dumneavoastra sunteti suparat pe mine ca prin ce recomand raportez taria lansetei la pret si ca ati achizitionat lansete tari, dar care poate nu se incadreaza asa bine in ideea mea. Va rog sa ma credeti ca nu vreau sa supar pe nimeni care a facut deja o alegere si sa ma intelegeti ca atat timp cat recomand o idee buna, nu este o jignire la adresa celor care au facut deja alegerea unu brand.
Pot sa gresesc ideea, dar asta este alta treaba. Aici se poate discuta.

Avatar utilizator
Albert
pescar de competitie
Mesaje: 2296
Membru din: Lun Aug 23, 2010 17:56
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: MTX Class

Mesaj de Albert »

Dan Mitranescu scrie: Nu vreau sa te dezamagesc, dar peste 95% dintre produsele pe care le cumperi sunt facute in China.
Ma dezamagesti cand spui chestia de mai sus. Stii bine la ce m-am referit cand am zis chinezarii.
Dan Mitranescu scrie:Totusi trebuie sa intelegi ca sunt si pescari care includ in placerea asta intrecerea cu pestele, intrecerea cu ei insisi, intrecerea cu alti pescari, intrecerea in competitii .
Ma bucur ca dupa atatia ani ain inteles TU chestia asta. Ca stilul tau de pescuit e doar un stil. Nu e esenta, miezu, sigurul pescuit la crap. Iar faptul ca incepi sa-ti cizelezi discursul inseamna ca esti pe drumul cel bun.
My job here is done, vorba chinezului.
Spor.

Avatar utilizator
DumiD
Pescar de competitie
Mesaje: 1650
Membru din: Joi Oct 21, 2010 1:52

Re: MTX Class

Mesaj de DumiD »

Stai asa, ca n-ai terminat nimic. Fa putin abstractie de marci, modele, ts, chinezarii si ce s-a mai discutat, si zi-mi si mie te rog care lanseta ar fi mai buna din punct de vedere al pescuitului: una cu care acoperi 10000m2 de luciu de apa sau una cu care acoperi 25000. Simplu si la obiect!

Avatar utilizator
Eduard Mosneanu
Mesaje: 279
Membru din: Lun Mar 27, 2017 18:59
Puncte: 0
Localitate: Ploiesti

Re: MTX Class

Mesaj de Eduard Mosneanu »

DumiD scrie:Stai asa, ca n-ai terminat nimic. Fa putin abstractie de marci, modele, ts, chinezarii si ce s-a mai discutat, si zi-mi si mie te rog care lanseta ar fi mai buna din punct de vedere al pescuitului: una cu care acoperi 10000m2 de luciu de apa sau una cu care acoperi 25000. Simplu si la obiect!
Una care prinde peste :lol: :lol: :lol:
Gone fishing....

Avatar utilizator
Albert
pescar de competitie
Mesaje: 2296
Membru din: Lun Aug 23, 2010 17:56
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: MTX Class

Mesaj de Albert »

DumiD scrie:Stai asa, ca n-ai terminat nimic. Fa putin abstractie de marci, modele, ts, chinezarii si ce s-a mai discutat, si zi-mi si mie te rog care lanseta ar fi mai buna din punct de vedere al pescuitului: una cu care acoperi 10000m2 de luciu de apa sau una cu care acoperi 25000. Simplu si la obiect!
De terminat termin cand vreau, mersi :D
Amuzanta intrebare. Nu-mi iau lansete dupa m2 e
apa acoperiti ca nu-s la spinning. Am explicat mai sus cum imi aleg echipamentul. Deja stiu ce-mi doresc de la echipament iar daca vreau sa-mi iau ceva ori fac upgrade ori iau ceva care sa faca fix ce-mi doresc.

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: MTX Class

Mesaj de Dan Mitranescu »

Albert scrie:
Dan Mitranescu scrie: Nu vreau sa te dezamagesc, dar peste 95% dintre produsele pe care le cumperi sunt facute in China.
Ma dezamagesti cand spui chestia de mai sus. Stii bine la ce m-am referit cand am zis chinezarii.
Dan Mitranescu scrie:Totusi trebuie sa intelegi ca sunt si pescari care includ in placerea asta intrecerea cu pestele, intrecerea cu ei insisi, intrecerea cu alti pescari, intrecerea in competitii .
Ma bucur ca dupa atatia ani ain inteles TU chestia asta. Ca stilul tau de pescuit e doar un stil. Nu e esenta, miezu, sigurul pescuit la crap. Iar faptul ca incepi sa-ti cizelezi discursul inseamna ca esti pe drumul cel bun.
My job here is done, vorba chinezului.
Spor.
Nu stiu la ce te referi cand spui "chinezarii". Ai grija ca suntem in 2018. A aflat toata lumea pana la urma.

Eu ma bucur ca esti acelasi, care nu intelege, ca inteleg, ce intelegi tu, de cand ne intelegem pe aici.

Stilul meu de pescuit are mai multe variante. Pescuiesc la spinning, crap din barca, somn la clonc,cu teava la caras, ... Dunare , Olt, balti. Nu am fixatii in 40m. Pescuiesc si sub barca si in 10m si in 50m si in ... 180m !

Aici vorbim despre un anumit stil de pescuit, pescuitul la distanta, pescuit cu cel mai mare numar de practicanti in randul pescarilor de crap.
Deci este un subiect de larg interes, tratat in zeci de articole, cu avantaje dovedite.

P.S. Noi vorbim de kamasutra si tu o tii langa ca merge si de unul singur. :) Stiu ca merge, dar nu ne intereseaza. Intelegi ?

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Comentarii Echipament Crap”