MTX Class

Lansete, mulinete, fire, carlige, camping, accesorii, etc. Comentati, criticati sau recomandati.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Scrie răspuns
Avatar utilizator
DumiD
Pescar de competitie
Mesaje: 1650
Membru din: Joi Oct 21, 2010 1:52

Re: MTX Class

Mesaj de DumiD »

alinakes scrie:Conform acestei logici impecabile toti pescarii de crap din Romania trebuie sa cumpere numai echipament premium si pescuitul sa insemne numai participarea la concursuri !
Alt gen de pescuit trebuie interzis si cei care il practica batuti cu pietre in piata publica.
Cum putem noi ceilalti indrazni sa avem alte pareri - deviationistii dracu_ui ce suntem !
Nu stiu cum s-or simti aia de prind la rubeziana => trebuie sa tocmim niste psihiatrii sa faca un studiu despre ei, cum or putea sa prinda crap si sa se bucure?! Mai ales ca acolo nu se face "tare si in fata" !
De unde ai tras concluziile asta? Lanste rapide nu inseamna lansete premium. Referitor la "tare si in fata" gandeste-o logic: pe cele mai bune 3 balti din ro, Corbu, MV2 si Hermes, exact asta e strategia. Tu poti sa incerci ca Albert, cu bat de 3m si 2,25lb, vezi ce iese...apropo, intreaba-ti si tu sotia/prietena, mai ales daca nu se pricepe la pescuit, sa vezi ca e doar o problema de logica : cum e mai bine, cu scula tare si lunga sau scurta si bleaga? :lol:

Avatar utilizator
Albert
pescar de competitie
Mesaje: 2296
Membru din: Lun Aug 23, 2010 17:56
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: MTX Class

Mesaj de Albert »

Bai mitică, daca tu stii doar 3 ligheane asta nu inseamna ca alea-s cele mai bune baltoace din tara. Sunt pentru tine, e ok, dar noi astia mai umblati stim sa apreciem si altceva decat o curva trasa de toti potentii cate atat stiu: tare si in fata.
Iar voi astia de compariti pescutul cu ..... chiar aveti o problema. Schimbti si voi muierile, nu dati tare si in fata doar la trei. Au ajuns toti puberii sa fie mari masc...a pescari.

Avatar utilizator
gabi1
Veteran
Mesaje: 4787
Membru din: Joi Sep 16, 2010 19:23
Puncte: 0
Localitate: Gura Oborului

Re: MTX Class

Mesaj de gabi1 »

Albert scrie:Bai mitică, Schimbti si voi muierile...
Opa, o dai în Swinging... :o :shock:
"Azi oamenii cunosc preţul fiecărui obiect si valoarea nici unuia."
"Nu refuza ajutorul imbecililor; pentru a rămâne sus iți trebuie unanimitate". :-)

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: MTX Class

Mesaj de Dan Mitranescu »

alinakes scrie:Conform acestei logici impecabile toti pescarii de crap din Romania trebuie sa cumpere numai echipament premium si pescuitul sa insemne numai participarea la concursuri !
Alt gen de pescuit trebuie interzis si cei care il practica batuti cu pietre in piata publica.
Cum putem noi ceilalti indrazni sa avem alte pareri - deviationistii dracu_ui ce suntem !
Nu stiu cum s-or simti aia de prind la rubeziana => trebuie sa tocmim niste psihiatrii sa faca un studiu despre ei, cum or putea sa prinda crap si sa se bucure?! Mai ales ca acolo nu se face "tare si in fata" !
Logica este ca daca dam 300-1000 lei pe o lanseta la care platatim "placerea in drill" ori ne permite , ori habar nu avem de pescuit. Alta varianta nu este. Asta pentru ca la maximum 200 de lei se gasesc zeci de lansete cu fix aceiasi parametrii, la fel de bune in aruncare si garantat la fel de placute in drill, rezistente si cu finisaje impecabile. Cine o sa puna mana pe un FL Strategist Force (modelul nou) o sa uite de alte vrajeli umflate pentru bani.

Prelungind logica si presupunand " ca ne permitem" , in momentul in care incepem sa recomandam ce "ne permitem" noi ca a fi bun si pentru altcineva, automat sarim din categoria in care ne aflam, fix in cealalta.

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: MTX Class

Mesaj de Dan Mitranescu »

gabi1 scrie:
Albert scrie:Bai mitică, Schimbti si voi muierile...
Opa, o dai în Swinging... :o :shock:
Am adus eu doua modele noi ( ca pret ) , la jumatate de pret ( fata de unele mai vechi :) ).

Swingere cu led ce se schimba in 6 culori dintr-un buton si are trei valori de intensitate reglabile din alt buton.

Ieftin... 60 lei .

Despre asa ceva era vorba ? :)

alinakes
Mesaje: 33
Membru din: Joi Noi 24, 2016 20:06
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: MTX Class

Mesaj de alinakes »

[/quote]
De unde ai tras concluziile asta? Lanste rapide nu inseamna lansete premium. Referitor la "tare si in fata" gandeste-o logic: pe cele mai bune 3 balti din ro, Corbu, MV2 si Hermes, exact asta e strategia. Tu poti sa incerci ca Albert, cu bat de 3m si 2,25lb, vezi ce iese...apropo, intreaba-ti si tu sotia/prietena, mai ales daca nu se pricepe la pescuit, sa vezi ca e doar o problema de logica : cum e mai bine, cu scula tare si lunga sau scurta si bleaga? :lol:[/quote]

Pai aici vorbeam de lanseta premium DM sau nu e asa ?!
Exemplele tale sunt exact de baltile printre cele mai folosite la concursuri.
Pot incerca orice imi aduce placere in pescuit atat timp cat respect regulile si nu ii deranjez pe ceilalti.
Inca mai cred ca pe forum trebuie sa ne respectam ca oameni iar comparatia sugerata de tine este la limita bunului simt.

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: MTX Class

Mesaj de Dan Mitranescu »

Albert scrie:Bai mitică, daca tu stii doar 3 ligheane asta nu inseamna ca alea-s cele mai bune baltoace din tara. Sunt pentru tine, e ok, dar noi astia mai umblati stim sa apreciem si altceva decat o curva trasa de toti potentii cate atat stiu: tare si in fata.
Iar voi astia de compariti pescutul cu ..... chiar aveti o problema. Schimbti si voi muierile, nu dati tare si in fata doar la trei. Au ajuns toti puberii sa fie mari masc...a pescari.
Sper sa nu o mai scalzi si de data asta. :)
1. Pe ce balti ai fost si le apreciezi, altele in afara celor 3 "ligheane".
2. Care este motivul pentru care iti cumperi cea mai lunga laseta , respectiv 3,90m ?
3. In continuare crezi ca o lanseta tare si usoara este numai pentru pescuitul la distanta ?

alinakes
Mesaje: 33
Membru din: Joi Noi 24, 2016 20:06
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: MTX Class

Mesaj de alinakes »

[/quote]Logica este ca daca dam 300-1000 lei pe o lanseta la care platatim "placerea in drill" ori ne permite , ori habar nu avem de pescuit. Alta varianta nu este. Asta pentru ca la maximum 200 de lei se gasesc zeci de lansete cu fix aceiasi parametrii, la fel de bune in aruncare si garantat la fel de placute in drill, rezistente si cu finisaje impecabile. Cine o sa puna mana pe un FL Strategist Force (modelul nou) o sa uite de alte vrajeli umflate pentru bani.

Prelungind logica si presupunand " ca ne permitem" , in momentul in care incepem sa recomandam ce "ne permitem" noi ca a fi bun si pentru altcineva, automat sarim din categoria in care ne aflam, fix in cealalta.[/quote]

Unele lucruri mi le permit altele nu, insa nu mi-am permis sa fac recomandari pentru ca nu am experienta vasta in domeniu. INSA sincer nu cred ca doar astea 2 variante exista, mai ales ca aveti in portofoliu o gama foarte diversificata de lansete 14, TOP, UNI, Class - toate au aceiasi parametrii?!
Stiti foarte bine ca aveti in fata clienti care simt diferit lansetele si pana la urma, cand vorbim de pescuitul non-competitie ramane doar PLACEREA pescuitului resimtita de pescar si resimtita diferit de fiecare pescar.
Postarea mea nu s-a dorit a fi o critica, mai ales ca sunt unul dintre clientii magazinului dumneavoastra la produse destul de diverse, dar incerc sa spun ca nu se rezuma totul la competitie si nu trebuie ca de fiecare data sa discutam doar in aceasta logica.

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: MTX Class

Mesaj de Dan Mitranescu »

alinakes scrie: Unele lucruri mi le permit altele nu, insa nu mi-am permis sa fac recomandari pentru ca nu am experienta vasta in domeniu. INSA sincer nu cred ca doar astea 2 variante exista, mai ales ca aveti in portofoliu o gama foarte diversificata de lansete 14, TOP, UNI, Class - toate au aceiasi parametrii?!
Stiti foarte bine ca aveti in fata clienti care simt diferit lansetele si pana la urma, cand vorbim de pescuitul non-competitie ramane doar PLACEREA pescuitului resimtita de pescar si resimtita diferit de fiecare pescar.
Postarea mea nu s-a dorit a fi o critica, mai ales ca sunt unul dintre clientii magazinului dumneavoastra la produse destul de diverse, dar incerc sa spun ca nu se rezuma totul la competitie si nu trebuie ca de fiecare data sa discutam doar in aceasta logica.
La toate lansetele din gama MTX se plateste numai raportul dintre putere si greutate.
Avem un singur model, facut pe vremea in care unii spuneau ca facem numai pari ( banuiesc ca nu stiti vremurile alea, ca se intampla acum 6 ani ). Acel model se numeste MTX11. Nu am reusit inca sa epuizam primul lot, in situatia in care celelalte lansete se vand de 100 de ori mai bine.

Mai este o lanseta care iese din rand. Se numeste MTX TOP . Un MTX14 cu finisaje impecabile in panza 3K si care costa cu 50% mai mult ca 14-le. Ce s-a intamplat ?! Acum este la vanzare cu pret de achizitie, ca sa reusesc sa epuizez stocul.
Cu toate acestea, de cand am facut reducerea, tot MTX 14 se vinde mult mai bine . De ce? Ca cei care au inteles ce inseamna o lanseta nu mai dau nici macar cateva zeci de lei pe finisaje sofisticate.

Sa nu intelegeti gresit. Discutia este una amicala si constructiva. Fara astfel de discutii nu dispareau despre piata lansetele de peste 200E , hai sa zicem 300E ( ca o mai incearca lumea ... :) )

Nu vorbim de competitii, vorbim de lansete bune si de ce costa real la un bat.
"Placerea in drill" nu are loc in pretul unei lansete.
Numai placerea de a arunca cu banii putem sa o justificam, dar in niciun caz sa o recomandam.
Asta era ideea.

Avatar utilizator
DumiD
Pescar de competitie
Mesaje: 1650
Membru din: Joi Oct 21, 2010 1:52

Re: MTX Class

Mesaj de DumiD »

Albert scrie:Bai mitică, daca tu stii doar 3 ligheane asta nu inseamna ca alea-s cele mai bune baltoace din tara. Sunt pentru tine, e ok, dar noi astia mai umblati stim sa apreciem si altceva decat o curva trasa de toti potentii cate atat stiu: tare si in fata.
Cine anume sunteti "voi" astia umblati? Ca esti singurul de p-aici care pescuieste cu scule mici si blegi, si despre rezultatele tale fabuloase trebuie sa te credem pe cuvant. Aberezi p-aici cu autointepearea de la o alica pusa sub carlig, recunosti ca nu isi ia nici dracu' scule inutile ca ale tale, da' santem noi restul tampiti ca nu apreciem placerile tale si Dan ca nu le promoveaza!

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Comentarii Echipament Crap”