MTX Class

Lansete, mulinete, fire, carlige, camping, accesorii, etc. Comentati, criticati sau recomandati.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Scrie răspuns
Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: MTX Class

Mesaj de Dan Mitranescu »

Sa revenim.

Intrebare concreta !

De ce sa dai peste 300 lei pe o lanseta moale ?

Eu stiu numai un raspuns pe care il respect, il apreciez si nu il discut:
"pentru ca imi permit si vreau sa fiu deosebit". Asta da. Se incadreaza perfect la o "placere" a majoritatii. Multi ne dorim asta.

In rest, care este logica, care sunt avantajele in pescuit, indiferent de natura lor, inclusiv al "placerii in drill".

Cel care da banii pe un Class sa zicem, spune clar : " l-am luat pe asta ca este cel mai tare la +400g si ma ajuta mult in aruncare. Daca gaseam un bat mai ieftin, la fel de tare si la aceeasi greutate, il luam pe ala."

La un bat moale de 500 - 600 -700 - ... - 1100 lei care este argumentarea achizitiei ?

Avatar utilizator
Albert
pescar de competitie
Mesaje: 2296
Membru din: Lun Aug 23, 2010 17:56
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: MTX Class

Mesaj de Albert »

DumiD scrie:Tu nu ai intrat aici sa recomanzi o lanseta "mai buna", ai intrat sa-ti propavaduiesti stilul cu scule light, pescuit aproape etc,
Nicidecum, imi pare rau ca nu cititi tot. Am intervenit doar cand Dan a inceput sa spuna ca pescuitul-tare-si-departe e echivalent cu pescuitul la crap. Am adus in discutie echipamentul meu doar ca sa exemplific un alt stil de pescuit si sa argumentez de ce eu am achizitionat asa ceva in epoca parilor.
DumiD scrie:care nu are nicio legatura cu pescuitul modern al crapului, si nici macar nu se apropie la eficacitate ca "tare si in fata".
:lol: :lol: nu ma asteptam sa citesc asa ceva la tine: "pescuitul modern al crapului". Ok, sa zicem ca sunt old-school, spune-mi cum vrei dar intelege: aleg sa pescuiesc altfel, nu incerca sa ma convingi sa-mi schimb stilul. Am ajuns aici dupa zeci de ani si n-ai cum sa ma convingi. Nu e vorba ca nu stiu ce inseamna "stilul modern-dat-tare-la-dreq-in-praznic", stiu am trecut si eu prin asta la un moment dat, prin anii '90, dar nu ma atrage. Si asta e un motiv pentru care am intervenit pe topicul asta: superioritatea cu care clamati ca asta e pescuitul.Restul sunt niste prosti iar voi sunteti cei mai destepti din galaxie.

Avatar utilizator
Albert
pescar de competitie
Mesaje: 2296
Membru din: Lun Aug 23, 2010 17:56
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: MTX Class

Mesaj de Albert »

Dan Mitranescu scrie:La un bat moale de 500 - 600 -700 - ... - 1100 lei care este argumentarea achizitiei ?
Daca imi place batul, simt ca imi vorbeste(lol), dau si 100 dau si 2000 pe el. Pentru ca-mi place si pentru ca pot. Ti-am mai zis ca aroganta asta, sa certi oamenii pe banii lor pozand in mesia lansetelor(mai noi si al mulinetelor) iti face deservicii.
E ok, lauda-ti, prezinta-ti, explica-ti produsele dar nu-mi spune mie ca-s prost daca aleg sa dau banii pe produsele concurentei.Indiferent de bani si produse.
Inteleg si aprceiez postarile tale comerciale impachetate in caritate si tehnica, doar te trag de maneca atunci cand incepi IAR s-o dai in dodii cu produsele tale cum ca ar fi chintesenta pescuitului. Or fi bune, nu zic nu, dar nu desconsidera concurenta. Esti doar o mica parte din piata asta din Romania. In Europa si in lume nu existi. Rezuma-te la stadiul de mic comerciant si prezinta-te ca atare. Ai produse care se adreseaza anumitor clienti, nu-i desconsidera pe cei care nu sunt in target sau nu agreeaza stilul de pescuit pe care-l promovezi. E atat de simplu incat ma mir ca nu-ti dai seama.
Spor.

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: MTX Class

Mesaj de Dan Mitranescu »

Albert scrie:
Dan Mitranescu scrie: Eu stiu numai un raspuns pe care il respect, il apreciez si nu il discut:
"pentru ca imi permit si vreau sa fiu deosebit". Asta da. Se incadreaza perfect la o "placere" a majoritatii. Multi ne dorim asta.

La un bat moale de 500 - 600 -700 - ... - 1100 lei care este argumentarea achizitiei ?
Daca imi place batul, simt ca imi vorbeste(lol), dau si 100 dau si 2000 pe el. Pentru ca-mi place si pentru ca pot. Ti-am mai zis ca aroganta asta, sa certi oamenii pe banii lor pozand in mesia lansetelor(mai noi si al mulinetelor) iti face deservicii.
E ok, lauda-ti, prezinta-ti, explica-ti produsele dar nu-mi spune mie ca-s prost daca aleg sa dau banii pe produsele concurentei.Indiferent de bani si produse.
Inteleg si aprceiez postarile tale comerciale impachetate in caritate si tehnica, doar te trag de maneca atunci cand incepi IAR s-o dai in dodii cu produsele tale cum ca ar fi chintesenta pescuitului. Or fi bune, nu zic nu, dar nu desconsidera concurenta. Esti doar o mica parte din piata asta din Romania. In Europa si in lume nu existi. Rezuma-te la stadiul de mic comerciant si prezinta-te ca atare. Ai produse care se adreseaza anumitor clienti, nu-i desconsidera pe cei care nu sunt in target sau nu agreeaza stilul de pescuit pe care-l promovezi. E atat de simplu incat ma mir ca nu-ti dai seama.
Spor.
Nu mai scoate din context.
Am spus ca nu discut ( si chiar apreciez pe cine isi permite ) ce face omul cu banii lui . VEZI ACUM ??

Alt motiv am cerut, pentru care se platesc 500- 1100lei pe o lanseta moale.
ALTCEVA !!! :D

Si pentru cultura ta , SUNT CEL MAI MARE PRODUCATOR DE LANSETE DIN ROMANIA, BULGARIA, UNGARIA, SPANIA, ELVETIA, FRANTA, RUSIA, MUNTENEGRU, ALBANIA, ... plus inca zeci de tari.
Pricepi ? :wink: Si sunt ROMAN !

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: MTX Class

Mesaj de Dan Mitranescu »

Pentru cei care citesc topicul, nu luati in calcul nivelul discutiilor mele cu Albert. :D

Avatar utilizator
Albert
pescar de competitie
Mesaje: 2296
Membru din: Lun Aug 23, 2010 17:56
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: MTX Class

Mesaj de Albert »

Dan Mitranescu scrie: Alt motiv am cerut, pentru care se platesc 500- 1100lei pe o lanseta moale.
Incetuc, nu striga, nu te agita. De ce saracie mai vrei alt motiv?!?
Dan Mitranescu scrie: Si pentru cultura ta , SUNT CEL MAI MARE PRODUCATOR DE LANSETE DIN ROMANIA, BULGARIA, UNGARIA, SPANIA, ELVETIA, FRANTA, RUSIA, MUNTENEGRU, ALBANIA, ... plus inca zeci de tari.
Pricepi ? :wink: Si sunt ROMAN !
Da,da...si ai distrus piata de lansete englezesti de sunt aia in somaj de cand a aparut Hakuyo pe crapmania. Urmeaza aia cu mulinetele. Bine ca nu faci si corturi ca ii distrugi de tot si pe aia de le-ai copiat swingerele si rodpodul.Cunoastem, ne-ai informat.
Fapte, documente..mai exact dovezi. Ai?
N-ai.

Avatar utilizator
viper28
Mesaje: 893
Membru din: Vin Noi 23, 2012 0:52
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: MTX Class

Mesaj de viper28 »

Albert scrie:
Dan Mitranescu scrie: Alt motiv am cerut, pentru care se platesc 500- 1100lei pe o lanseta moale.
Incetuc, nu striga, nu te agita. De ce saracie mai vrei alt motiv?!?
Dan Mitranescu scrie: Si pentru cultura ta , SUNT CEL MAI MARE PRODUCATOR DE LANSETE DIN ROMANIA, BULGARIA, UNGARIA, SPANIA, ELVETIA, FRANTA, RUSIA, MUNTENEGRU, ALBANIA, ... plus inca zeci de tari.
Pricepi ? :wink: Si sunt ROMAN !
Da,da...si ai distrus piata de lansete englezesti de sunt aia in somaj de cand a aparut Hakuyo pe crapmania. Urmeaza aia cu mulinetele. Bine ca nu faci si corturi ca ii distrugi de tot si pe aia de le-ai copiat swingerele si rodpodul.Cunoastem, ne-ai informat.
Fapte, documente..mai exact dovezi. Ai?
N-ai.
Salut!

Din cauza zapezii si a plictiselii cauzate de aceasta (putem lucra de acasa), as dori sa-mi spun si eu punctul de vedere cu referire la anumite accesorii de pescuit (lansete, senzori, etc).
Daca cu mananc cu marar, poate tu nu mananci cu marar. Tie iti place diesel, mie nu. Intelegi ce vreau sa spun?
Cand o sa imi permit un bat de 1300-1700 lei, o sa il iau, dar pana atunci folosesc Class. In costul lui nu o sa gasesti alt bat cu aceleasi capacitati. O sa spui sa strugurii sunt acri ca nu ajung la ei, dar sunt struguri si in viile care nu se urca pe bolta.
In varf de Class costA aproximativ 250-300 lei, adica sub 50% din valoare lansetei, iar la alte branduri un varf ajunge sa coste cat 85% din valoarea lansetei. Daca tie ti se pare normal, mie nu.
Nu am nici o tangenta cu Dan, dar folosesc senzori, Class si swingeri de la el. De ce? Pentru ca banii pe care i-am dat mi s-au parut corecti pentru ceea ce am primit.
Trebuie sa incetelegi ca nu oricine isi poate permite sa dea intre 1300 si 1500 pe un bat. Acum daca nu are nu stiu ce fita de bat sa nu mai iasa pe balta?
In materie de mulinete e altceva, fiecare cu pasarica lui. Pune un CI4 XTB pe un Class, fir de 0.23 cateva antrenamente si ¨Du-te Dica!¨
Mentionez ca tot ce am scris este doar o parere personala. Parerea unui pescar care vrea ce este mai bun IN BUGETUL PE CARE-L ARE!

FIR INTINS!

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: MTX Class

Mesaj de Dan Mitranescu »

Albert scrie:
Dan Mitranescu scrie: Alt motiv am cerut, pentru care se platesc 500- 1100lei pe o lanseta moale.
Incetuc, nu striga, nu te agita. De ce saracie mai vrei alt motiv?!?
Dan Mitranescu scrie: Si pentru cultura ta , SUNT CEL MAI MARE PRODUCATOR DE LANSETE DIN ROMANIA, BULGARIA, UNGARIA, SPANIA, ELVETIA, FRANTA, RUSIA, MUNTENEGRU, ALBANIA, ... plus inca zeci de tari.
Pricepi ? :wink: Si sunt ROMAN !
Da,da...si ai distrus piata de lansete englezesti de sunt aia in somaj de cand a aparut Hakuyo pe crapmania. Urmeaza aia cu mulinetele. Bine ca nu faci si corturi ca ii distrugi de tot si pe aia de le-ai copiat swingerele si rodpodul.Cunoastem, ne-ai informat.
Fapte, documente..mai exact dovezi. Ai?
N-ai.
Nu tip. :D Scriu mare ca sa vezi tu.
Nu am loc de Decathlon sa distrug si piata corturilor. Au facut umbrarele ale albe, si de vara si de iarna si de vant, bune la toate. Nici macar nu conteaza ca sunt albe. PESCARII vechi stiu ce este bun si rentabil.
Cand eu vindeam articole de pescuit in Romania, aia care au facut swingere pe care le-am copiat (eu si inca 10 branduri :) ), nu vindeau nimic aici. Au venit pe urma. Ei m-au copiat !!! Acum pot sa fac ce vreau.
Ce cauti tu sa vorbesti pe un topic unde scrie Class ? Auzi ?! Nu vrei sa-ti fac un topic separat, unde sa pescuiesti linistit cu plumbi de 30g pe lansete de 3,90 , in 40m si sa autointepi pestii cu alice de plumb ?
"E plin de caprioare pe aicea, bine ca ti-ai luat alicea !" :D

https://www.youtube.com/watch?v=SUKFM02PSuE
:D
Are si nume la fiecare aparat : Varsolt, Geaca, Apa, Darvari, Sarulesti, Valea Argovei, Cernica. Plus Dunarea si Delta dar astea-s alta poveste. :D


P.S. Repet rugamintea catre cei care citesc topicul: nu luati in calcul dialogul meu cu Albert. Avem noi treburile noastre... :)

Avatar utilizator
florinalin
pescar de competitie
Mesaje: 1024
Membru din: Dum Dec 09, 2012 13:21
Puncte: 0
Localitate: Craiova

Re: MTX Class

Mesaj de florinalin »

apropo de ''tare si in fata'' de multe ori pestii umbla pe sub lansetele noastre. Ia uitati cum ii prinde acest baiat...

https://www.youtube.com/watch?v=pM8z4bSIx8k

marian_popescu scrie:Nu contestă nimeni avantajele betelor puternice.
Dar dvs refuzați să înțelegeți că pentru multi (in special cei care nu pescuiesc in concursuri...și suntem cei mai multi) placerea pescuitului nu se rezuma doar la " eficienta maxima"
Pentru noi, placerea pescuitului e compusa din mai multe placeri, unele mai mici, altele mai mari. Uneori, încercând sa le obținem, sacrificăm o plăcere sau alta, pentru că nu își permit (ca bani, ca timp etc) sa le obțină pe toate, sau poate pentru simplul fapt că așa le place
Personal, n-o să compar niciodată placerea de a scoate un crap de 7-8 kile dintre cioatale Dunării, cu a prinde 200 kg pe MV2. La fel cum întotdeauna îmi va placea mai mult sa prind caras la kil la varga dintr-un ochi de brădiș, la mămăligă, decât crapi de 10 kg pe un lighean suprapopulat cu balauri
Anul trecut (singura data când am calcat pe MV 2) înainte să vin eu cu o trupa de colegi, in zona unde am pescuit a stat vreo două zile un tip care a pescuit la rubeziana. Nu zic că a fost mai eficient decât noi, cu bete de crap...dar aia e plăcerea lui. A și prins o bucata la 20+...la țeavă....pai ăla a plecat de 5 ori mai satisfăcut decât noi toți la un loc

Când veți scoate o lanseta sa arunce precum class-ul și să lucreze în peste ca un century fbs de 2,75 lbs, anuntati-ne și pe noi...că asta e parte din placerea noastră în pescuit
A bad days fishing is better than a good day at work...

Avatar utilizator
Albert
pescar de competitie
Mesaje: 2296
Membru din: Lun Aug 23, 2010 17:56
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: MTX Class

Mesaj de Albert »

Dan Mitranescu scrie: Ce cauti tu sa vorbesti pe un topic unde scrie Class ? Auzi ?! Nu vrei sa-ti fac un topic separat, unde sa pescuiesti linistit cu plumbi de 30g pe lansete de 3,90 , in 40m si sa autointepi pestii cu alice de plumb ?
Auz, auz, tu ai probleme in a citi si a raspunde la obiect.Nimic nou sub soare :)
Am intrat pe topic sa-ti spun ca aberezi cand recomanzi super-mega-lanseta ta tuturor celor care pescuiesc la crap. Cu exemple. Credeam ca odata cu schimbarea stilui de-ai vinde incerci sa iti cizelezi si discursul. Momentan vad ca mai am de lucru da'nu-i bai, stiu ca ai potential asa ca razbescu eu si cu asta.
Spor:)

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Comentarii Echipament Crap”