MTX Class

Lansete, mulinete, fire, carlige, camping, accesorii, etc. Comentati, criticati sau recomandati.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Scrie răspuns
Avatar utilizator
gor965
Moderator
Mesaje: 14706
Membru din: Vin Mai 25, 2007 17:04
Puncte: 0
Localitate: Calarasi

Re: MTX Class

Mesaj de gor965 »

florinalin scrie:apropo de ''tare si in fata'' de multe ori pestii umbla pe sub lansetele noastre. Ia uitati cum ii prinde acest baiat...

https://www.youtube.com/watch?v=pM8z4bSIx8k
Eu cred ca e o confuzie intre termeni in toata discutia asta. Faceti comparatie intre gusturile deprinse din placeri diverse. Una e sa-ti placa sa pescuiesti aproape, la finete, dupa capturi, cu echipament usor, sau simplu, si alta e sa-ti placa sa prinzi peste indiferent de situatie, caz in care trebuie sa fi complet acoperit la capitolul echipament. E clar ca ce fac lansetele de top (in casting in special) lansetele mai "speciale" (gen- stalking) nu pot. Invers merge (mai greu, dar merge)...lansetele de top pot sa faca acelasi lucru ca si cele mai putin dedicate pescuitului total. Cu toate astea, eu consider ca alegerile personale ale pescarilor trebuie sa tina de gust si de cele mai multe ori gustul e dat de experienta. N-ai cum sa convingi un pescar de stalking sa abordeze partidele lui cu 3.90m. Deasemenea, n-ai cum sa convingi un pescar care pescuieste preponderent pe lacuri a caror caracteristica e pescuitul la distanta, ca va avea acelasi rezultat cu bete moi. In ambele situatii, "placerea drilului" cade pe locul secund, in fata experientei, a utilului (in pescuitul pe care-l practici, ai sau nu nevoie de un anumit tip de lanseta). Cei care cauta lansete moi, usoare, subtiri, nu au pur si simplu nevoie de a pescui la distanta...ca nu vor, ca nu pot, ca nu e cazul, ca nu considera necesar, si e fix treaba lor. Nu sunt motive sa desconsideri un pescar doar prin prisma gusturilor personale. E drept, chestia aia cu "placerea drilului" e subiectiva tare si nu poate fi luata in calcul in alegerea unei lansete, mai ales ca vorbim de gusturi, unde, ce-i tare ptr. Gigel poate fi si mai moale ptr. Costel...dar totusi, cine cauta "placerea drilului" are cel mai probabil un anumit tipar de nevoi...pescuieste intrun anumit fel, pe un anumit tip de apa, etc.

p.s.
Eu am pescuit 20 de ani in 15m...si cei mai mari crapi care mi-au dat in scule, nu i-am scos...mereu am zis ca daca dadeam cu lansete as fi avut alte sanse, insa...ca prind sau nu, mie imi place sa dau dupa crap la varga fixa. :D
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!
George Iorga
Imagine

Avatar utilizator
viper28
Mesaje: 893
Membru din: Vin Noi 23, 2012 0:52
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: MTX Class

Mesaj de viper28 »

florinalin scrie:apropo de ''tare si in fata'' de multe ori pestii umbla pe sub lansetele noastre. Ia uitati cum ii prinde acest baiat...

https://www.youtube.com/watch?v=pM8z4bSIx8k
Facem un pic pariu cu premiu un gratar. Mergem pe Moara, Peris sau alte cateva balti de prin jurul BUcurestiului (pe cele care se pescuiesti pe un singur mal) si facem o mica intrecere. Tu pescuiesti exact ca ¨baiatul din filmulet¨ si eu tare si inainte.
Te las pe tine sa alegi tipul intrecerii (calitate, cantitate sau cantitate+calitate). Tre´sa fim realisti. Greu putem adapta stilul englezesc pe baltile noastre.

Cu stima,
Catalin

Avatar utilizator
osc1or
Veteran
Mesaje: 3888
Membru din: Lun Aug 13, 2012 14:35
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: MTX Class

Mesaj de osc1or »

Are si AV un film oarecum asemanator pe FH. Pescueiste pe malul devis a vis la Peris in fata standurilor 4-5-6 in crengile alea. Dar alea sunt conditii speciale de pescuit create special pt fillmari, publicul larg nu are acces la crengile alea decat de la 150m distanta.
E adevarat, putem pescui si pe IOR in 15m... dar dupa somn african :)
Critic echilibrat

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: MTX Class

Mesaj de Dan Mitranescu »

florinalin scrie:apropo de ''tare si in fata'' de multe ori pestii umbla pe sub lansetele noastre. Ia uitati cum ii prinde acest baiat...
De multe ori sare si pe mal, dar asta nu inseamna ca trebuie sa ne raportam la astfel de situatii, cand in conditiile de la noi, greu reusim sa pescuim singuri pe o balta.
Chiar si asa este recomandat sa ne indepartam de locul in care pescuim.
Daca nenea ala din filmulet pescuia in malul opus ( singur pe balta cum era :) ) , garantez ca nu mai avea timp sa se aseze pe pat. :wink:
Dar ... fiecare cu placerile lui.
Cand a pus si barcuta pe apa sa duca montura in 10m , deja am inchis filmuletul. :D

P.S. cand vorbim de lansete de 3,90 nu vizam pescuitul in apropierea malului. Ca aceasta particularitate a pescuitului la crap poate sa existe in anumite situatii este cu totul alta treaba.

Avatar utilizator
gor965
Moderator
Mesaje: 14706
Membru din: Vin Mai 25, 2007 17:04
Puncte: 0
Localitate: Calarasi

Re: MTX Class

Mesaj de gor965 »

viper28 scrie:
Facem un pic pariu cu premiu un gratar. Mergem pe Moara, Peris sau alte cateva balti de prin jurul BUcurestiului (pe cele care se pescuiesti pe un singur mal) si facem o mica intrecere. Tu pescuiesti exact ca ¨baiatul din filmulet¨ si eu tare si inainte.
Te las pe tine sa alegi tipul intrecerii (calitate, cantitate sau cantitate+calitate). Tre´sa fim realisti. Greu putem adapta stilul englezesc pe baltile noastre.

Cu stima,
Catalin
Pai da, dar e vorba de stil...si in functie de el te adaptezi la scule. Ia sa presupunem ca pe baltile pe care le zici s-ar putea sa alegi de pe ce mal pescuiesti...ti-ar mai trebui bete de 3.90 ?
Daca tu dai tare inainte si celalalt pescuieste de pe pontonul lui Victoras (pe cealalata parte de la MV2) cine crezi ca ar bate ?!
Fiecare isi adapteaza arsenalul in functie de nevoi, iar astea apar dintr-un anumit stil de pescuit, nu de la nivelul placerii. Baiatul din filmulet are posibilitatea sa pescuiasca acolo unde sunt pestii iar faptul ca duce montura cu vaporasul ori o planteaza din mana la 10m sunt irelevante ca si placeri la pescuit. N-o sa spuna niciodata...ce bine am dat cu vaporasul...ce lanseu misto am facut pe sub mana...ptr. el o sa conteze ca a prins crapi in stilul ala, in locul ala, cu sculele alea.
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!
George Iorga
Imagine

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: MTX Class

Mesaj de Dan Mitranescu »

Albert scrie:
Dan Mitranescu scrie: Ce cauti tu sa vorbesti pe un topic unde scrie Class ? Auzi ?! Nu vrei sa-ti fac un topic separat, unde sa pescuiesti linistit cu plumbi de 30g pe lansete de 3,90 , in 40m si sa autointepi pestii cu alice de plumb ?
Auz, auz, tu ai probleme in a citi si a raspunde la obiect.Nimic nou sub soare :)
Am intrat pe topic sa-ti spun ca aberezi cand recomanzi super-mega-lanseta ta tuturor celor care pescuiesc la crap. Cu exemple. Credeam ca odata cu schimbarea stilui de-ai vinde incerci sa iti cizelezi si discursul. Momentan vad ca mai am de lucru da'nu-i bai, stiu ca ai potential asa ca razbescu eu si cu asta.
Spor:)
Nu-ti mai scriu mare, ca nici de vazut nu cred ca vezi. Incerc sa te intreb mai rar acum :
U n d e , v e z i , t u , c a , r e c o m a n d , o ,a n u m i t a , l a n s e t a ?

Recomand celor care vor sa pescuiasca LA DISTANTA, sa-si aleaga lansete usoare si cat mai rigide. ATAT !!!!

Totodata caut si eu o informatie la care nu am gasit raspuns si vad ca o eviti.
De ce sa dai 500-1000 lei pe o lanseta moale ( repet pentru tine special, ca sa nu o luam de la capat : ) cu exceptia celor care isi permit si asa doresc ei. Ceva care sa evidentieze avantajele unei astfel de alegeri. Poti sa dai macar tu un raspuns la asta ? In general ai raspun la toate, indiferent ca le stii sau nu, deci poti sa dai un raspuns si aici. Curaj.

P.S. Nu-mi mai spune ca aberez. Hai sa pastram o limita a bunului simt. Aici pe mine ma cunosc cateva mii de oameni, iar pe tine nimeni.

Avatar utilizator
DumiD
Pescar de competitie
Mesaje: 1650
Membru din: Joi Oct 21, 2010 1:52

Re: MTX Class

Mesaj de DumiD »

Raspund eu in locul lui Albert, ca vad ca se fofileaza. Motivul pentru care iti iei scule de sute si mii de lei ca sa pescuiesti in 40-80 de metri si nu 4 gioarse de pescuit la stiuca din Dragon cu care poti face acelasi lucru este...............................SA MOARA DUSMANII ! :lol:

Avatar utilizator
Simu Alexandru
Mesaje: 699
Membru din: Vin Oct 03, 2014 8:59
Puncte: 0
Localitate: Bragadiru

Re: MTX Class

Mesaj de Simu Alexandru »

pt toti acei ce vreti sa simtiti placerea drilului de ce nu va luati bete de feeder ?
Nu este atat de grav daca vorbesti singur...Mai nasol este daca vorbesti singur si afli noutati!!!
Imagine
CarpBait Fishing Club
Nume utilizator schimbat din SEPY31

Avatar utilizator
Crap.mures
Mesaje: 293
Membru din: Lun Noi 14, 2016 13:15
Puncte: 0
Localitate: Tirgu Mures

MTX Class

Mesaj de Crap.mures »

...ne cerem scuze pentru faptul ca multi dintre noi suntem niste umili pescari care apreciem si alte "scule" care nu fac parte din "categoria grea", dedicata vanatorilor de " tone"... (aici ma refer "decat" la cantitatea de peste prins cat si la bilele aruncate in balta)....

pescarusull
Mesaje: 593
Membru din: Joi Sep 10, 2015 1:06
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: MTX Class

Mesaj de pescarusull »

Mi-a placut raspunsul lui Dan "In primul rand nu imi permit sa fac pe nimeni prost. "
Nu ne faci prosti dar din moment ce spui ca "Un om nu este prost ca greseste o data." imi dau seama ca asta crezi despre cei care nu-ti impartasesc parerile in ale pescuitului. Din start tu spui ca daca nu aleg ce recomanzi tu e o greseala.
Oricum, tu la orice critica incerci sa convingi lumea ca greseste.
Ca si faza cu pozitia in care se blocheaza pick-up-ul unei anume mulinete.
Dar si in acel caz asta e rezultatul calculelor tehnice pe care le-ai facut. Pe bune ?
"Ma antrenez intens la capatul berii
Trag burta nu piept, mai am sapte serii"

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Comentarii Echipament Crap”