Mulinetă Shimano compatibilă cu MTX Class?

Lansete, mulinete, fire, carlige, camping, accesorii, etc. Comentati, criticati sau recomandati.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

acky
Mesaje: 6
Membru din: Mar Dec 31, 2013 13:46

Mulinetă Shimano compatibilă cu MTX Class?

Mesaj de acky »

Salut,

Vreau să fac un setup de 3 bețe.

Mulinetele sunt SHIMANO BAITRUNNER CI4+ XTB-LC

Mă gândisem la Shimano TX9A dar aș vrea câteva sfaturi

Pescuiesc atât pe carpodrom cât și la Dunăre, nu pescuiesc competițional dar îmi permit echipamentul.

În condițiile în care pescuiesc și la Dunăre, unde trebuie să folosesc și momitoare de 140 - 180 grame, risc să rup TX9A?

Ar fi o soluție să mă orientez către MTX Class și dacă da atunci domnule Dan Mitrănescu, mandrina de la MTX Class se potrivește bine cu talpa de la mulineta Shimano?

Mulțumesc.

Driscu Radu
Mesaje: 306
Membru din: Mar Ian 24, 2012 8:10
Puncte: 0
Localitate: Iasi

Re: Mulinetă Shimano compatibilă cu MTX Class?

Mesaj de Driscu Radu »

Parerea mea este ca iti trebuie 2 seturi macar de lansete.Cele pentru ape curgatoare,pescuit din barca sa fie de 2,7-3 m ,iar cele de balta,lac de 3.6/3.25-3,5lbs sau 3,9m.

acky
Mesaje: 6
Membru din: Mar Dec 31, 2013 13:46

Re: Mulinetă Shimano compatibilă cu MTX Class?

Mesaj de acky »

mulțumesc pentru sfat, sunt oarecum de acord cu el, dar pescuiesc doar de pe mal, numai cu 3,9 lungime și nu mă complic cu 2 seturi, caut un compromis, bețe de crap, nu mă interesează feeder, care să-mi asigure și lansări pe distanțe mici la Dunăre fără emoții mari.

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Mulinetă Shimano compatibilă cu MTX Class?

Mesaj de Dan Mitranescu »

acky scrie:
Lun Oct 19, 2020 9:05
Salut,

Vreau să fac un setup de 3 bețe.

Mulinetele sunt SHIMANO BAITRUNNER CI4+ XTB-LC

Mă gândisem la Shimano TX9A dar aș vrea câteva sfaturi

Pescuiesc atât pe carpodrom cât și la Dunăre, nu pescuiesc competițional dar îmi permit echipamentul.

În condițiile în care pescuiesc și la Dunăre, unde trebuie să folosesc și momitoare de 140 - 180 grame, risc să rup TX9A?

Ar fi o soluție să mă orientez către MTX Class și dacă da atunci domnule Dan Mitrănescu, mandrina de la MTX Class se potrivește bine cu talpa de la mulineta Shimano?

Mulțumesc.
Da, toate mandrinele de pe MTX-uri sunt de 20 si se potrivesc cu orice mulineta. La fel este si cu mulinetele Shimano, au talpa mica si se potrivesc cu orice mandrina, chiar si cu cele de 18.
Problema apare intre lansetele cu mandrina de 18 si mulinetele cu talpa mare. Ex. mulieta Okuma pe lanseta Shimano.

Avantajul mandrinelor de 20 este ca sunt pretabile pe orice mulineta, dar sunt mai inestetice ( groase ) si au risc marit sa le cedeze adezivul, acesta fiind intr-un strat mai gros.
Mandrinele de 18 arata mai bine, dar nu prind mulinetele asa cum trebuie.

In acest sens, de la anul, Mitranescu o sa scoata mandrinele TAZURA cu diametrul de 18 ( subtiri ) si cu bridele de prindere o idee mai largi pentru a cuprinde orice talpa de mulineta. :wink: ... Nu de alta, dar dorm inginerii vietii pe ei de zeci de ani .... :)

acky
Mesaje: 6
Membru din: Mar Dec 31, 2013 13:46

Re: Mulinetă Shimano compatibilă cu MTX Class?

Mesaj de acky »

Mulțumesc Dan Mitrănescu pentru clarificări și o recomandare totuși? Dacă doresc același set de bețe de crap pentru carpodrom și Dunăre, fac bine să mă îndrept spre MTX Class, strict pentru a arunca momitoare mai grele la Dunăre? Pentru pescuitul pe carpodrom amândouă lansetele sunt ok.

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Mulinetă Shimano compatibilă cu MTX Class?

Mesaj de Dan Mitranescu »

acky scrie:
Lun Oct 19, 2020 12:14
Mulțumesc Dan Mitrănescu pentru clarificări și o recomandare totuși? Dacă doresc același set de bețe de crap pentru carpodrom și Dunăre, fac bine să mă îndrept spre MTX Class, strict pentru a arunca momitoare mai grele la Dunăre? Pentru pescuitul pe carpodrom amândouă lansetele sunt ok.
Nu exista lanseta pe piata care la greutatea Class-urilor ( aprox. 430g ) sa reziste mai bine..
Class-ul este potrivit pentru orice metoda de pescuit care solicita lansetele ( pescuit la distanta sau pescuit cu monturi mai grele ). Totodata ramane o lanseta placuta prin singurul lucru care poate sa dea "placere" la o lanseta, respectiv greutatea redusa.
Ambele modele se preteaza foarte bine atat pentru balti cat si pentru pescuitul la Dunare de pe mal, cu momitoare mari sau plumbi grei.

acky
Mesaje: 6
Membru din: Mar Dec 31, 2013 13:46

Re: Mulinetă Shimano compatibilă cu MTX Class?

Mesaj de acky »

mulțumesc frumos.

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Mulinetă Shimano compatibilă cu MTX Class?

Mesaj de Dan Mitranescu »

acky scrie:
Mar Oct 20, 2020 10:06
mulțumesc frumos.
Cu placere.

vulc ovidiu
Mesaje: 98
Membru din: Sâm Oct 10, 2009 17:37
Puncte: 0
Localitate: Targu Mures

Re: Mulinetă Shimano compatibilă cu MTX Class?

Mesaj de vulc ovidiu »

acky scrie:
Lun Oct 19, 2020 9:05
Salut,

Vreau să fac un setup de 3 bețe.
Mulinetele sunt SHIMANO BAITRUNNER CI4+ XTB-LC
Va salut,
Ma bag si eu in discutie, nu de alta, dar am o obsesie - scuzati expresia - cu brandurile si costurile. N-am mai postat demult pe forumuri, din motive personale.
Scuze, acky, dar nu vad sensul unui SHIMANO BAITRUNNER CI4. La Shimano, dai banii pe brand, nu pe produs. Si o sa explic de ce cred asta (e o opinie personala, nu mi-o luati rogu-va in nume de rau).
1. Am avut, testat, pescuit, etc, cred ca majoritatea tipurilor de mulinete asa-zis high class. Nu dau nume, fiindca nu vreau sa se spuna ca fac reclama sau antireclama mascata. Am avut cel putin 10 modele de mulinete High Class de la diverse superbranduri, in prezent am 6 bucati care costa pret de raft 499 lire sterline bucata, dar si un set de mulinete Low Cost de la un brand care nu practica preturile uriase… Am vandut majoritatea mulinetelor alea scumpe, care mergeau perfect, functionau minunat, cum vreti voi, DUPA CE LE-AM DESFACUT PE BUCATI SI AM VAZUT CE MATERIALE CONTIN. Sunt tari, materialele cu pricina, dar au un neajuns: am descoperit ca unele BRANDURI LOW COST FOLOSESC UNEORI MATERIALE LA FEL DE BUNE, BA CHIAR MAI BUNE, DAR LA PRETURI MULT MULT MAI JOASE (vorbesc de pretul de raft). Cine nu crede, nu are decat sa verifice.
2. Am desfacut toate mulinetele pe care le-am avut impreuna cu un prieten care chiar se pricepe la materiale. Omul acela a copiat pe vremea lui nea Ceasca mulinete Shakespeare – o sa pun odata o poza cu asa ceva! Ca paranteza, putina lume stie azi de Shakespeare Made in Japan fabricate pe platformele industriale Ohmori daca nu ma insel sau de mulinetele Olympic care bateau la fund toate brandurile mari de azi. Sunt absolut convins ca, in materie de preturi, la toate marile branduri care vand produse scumpe, noi cumparam in primul rand un nume, si abia apoi un produs. Ceea ce inseamna minusuri majore de fiabilitate, rezistenta in timp, etc.
3. Am gasit in unele mulinete low cost bronz (coroana din bronz) cu ax de otel. Majoritatea mulinetelor, chiar si cele high class, care costa de te usca, folosesc azi materiale compozite. Ceea ce zic eu, spune totul…
4. Mi-e imposibil sa cred – nu vreau sa intru in detalii, fiecare crede ce vrea – ca o mulineta de 1200 de ron pret de raft, costa in realitate in productie, mai mult de 200-250 de ron. Prin natura profesiei mele, am avut de a face cu China, stiu cum se discuta acolo, stiu cum se oferteaza calitatea. China poate face calitate exact ca Japonia, cu conditia sa platesti. Brandurile mari practica adaosuri halucinante, vanzand de fapt iluzia calitatii, nu calitate propriu zisa. Sunt mulinete frumoase, impecabile ca design, legate, cum vreti voi, dar au o hiba: sunt facute sa fie schimbate! Cat mai des, daca se poate!

Am fost colectionar de mulinete aproape 30 de ani si tocmai mi-am lichidat colectia, din motive de sanatate si varsta, dar, ca orice colectionar, am vrut sa stiu ce contin piesele din colectie. Sfatul meu acky e sa te orientezi spre o mulineta despre care ai informatii certe privind constructia si materialele. Asta daca vrei sa ai ceva care sa reziste in timp. Fii convins ca, la banii pe care ii dai pe o mulineta declarata de supertop, poti lua ceva la fel de fiabil, de robust si de bun, la jumatate de pret. Nu am dubii in privinta asta.
Numai bine!

PS: am pus niste fotografii. Nu dau nume, insa mulineta pe care o vedeti desfacuta pe bucati e low cost. Daca pe ea ar scrie alt nume, s-ar vinde in magazine cu cel putin 1000-1200 de lei. Totusi, ea costa undeva la 400-500 de lei si face tot ce face mulineta scumpa. Are frana rapida, angrenaj de bronz si e tare ca piatra.
3.jpeg
3.jpeg (61.28 KiB) Vizualizat de 1203 ori
2.jpeg
2.jpeg (81.81 KiB) Vizualizat de 1203 ori
1.jpeg
1.jpeg (87.8 KiB) Vizualizat de 1203 ori

Szilveszter
Mesaje: 172
Membru din: Joi Noi 01, 2018 17:16
Puncte: 0
Localitate: Timișoara

Re: Mulinetă Shimano compatibilă cu MTX Class?

Mesaj de Szilveszter »

Lasă-mă să ghicesc...e mt sau un mx?

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Comentarii Echipament Crap”