Mulineta Caperlan Adonis 7000

Lansete, mulinete, fire, carlige, camping, accesorii, etc. Comentati, criticati sau recomandati.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Alin Galbenu
Moderator
Mesaje: 2778
Membru din: Lun Aug 08, 2011 11:38
Puncte: 0
Localitate: Craiova
Contact:

Re: Mulineta Caperlan Adonis 7000

Mesaj de Alin Galbenu »

Testul timpului, trebuie sa mai treaca cativa ani sa putem spune asta :)
Eu am folosit mulineta, in acest sezon, pe una dintre lansete. Foarte multumit de ea. Sunt chiar impresionat de cei de la Caperlan. Imi pare rau ca este asa ieftina, probabil daca era dublu la pret, era privita cu alti ochi.

Imagine
Imagine

Avatar utilizator
mrs
Mesaje: 696
Membru din: Joi Ian 03, 2013 21:15
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Mulineta Caperlan Adonis 7000

Mesaj de mrs »

Am folosit-o atat pe spod cat si pe una dintre cele 4 lansete de pescuit. Pot sa spun ca este o mulineta bine inchegata fara jocuri mari, asezarea firului este foarte buna datorita sistemului slow oscilation... singurul minus este la frana... trebuie sa insurubezi ceva la fluture pt. a strange sau elibera tamburul... dar acest lucru se poate remedia usor. Oricum eu o folosesc mai mult pe spod si pana acum nu am avut probleme.

sorinD
Mesaje: 185
Membru din: Mie Mai 28, 2014 17:52
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Mulineta Caperlan Adonis 7000

Mesaj de sorinD »

S-a întâmplat vreodată să sară pick-up - ul la aruncări violente?
Sorin

Avatar utilizator
mrs
Mesaje: 696
Membru din: Joi Ian 03, 2013 21:15
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Mulineta Caperlan Adonis 7000

Mesaj de mrs »

sorinD scrie:S-a întâmplat vreodată să sară pick-up - ul la aruncări violente?
Dupa un sezon de folosire nu am patit acest lucru... sistemul pick-up-ului este aproape la fel cu cel al modelului penn affinity (odata ridicat pt lansare nu are cum sa sara... decat daca este dat cu mana).

sorinD
Mesaje: 185
Membru din: Mie Mai 28, 2014 17:52
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Mulineta Caperlan Adonis 7000

Mesaj de sorinD »

Mulțumesc de răspuns mrs.
Sorin

Avatar utilizator
mrs
Mesaje: 696
Membru din: Joi Ian 03, 2013 21:15
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Mulineta Caperlan Adonis 7000

Mesaj de mrs »

Cu placere.

Remus Drobota
Mesaje: 555
Membru din: Vin Feb 11, 2011 13:52
Puncte: 0
Localitate: Galati

Re: Mulineta Caperlan Adonis 7000

Mesaj de Remus Drobota »

Sistemul pick-up-ului nu se aseamana cu cel de la PENN. La caperlan daca ridici pick-up, mulineta nu se blocheaza, poti invarti de manivela cam jumatate de tura pana cand mulineta se blocheaza. La Penn pick-up-ul se blocheaza in orice pozitie in care il ridici.
Drobota Remus-Mihai
EnjoyFishingClub

Avatar utilizator
mrs
Mesaje: 696
Membru din: Joi Ian 03, 2013 21:15
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Mulineta Caperlan Adonis 7000

Mesaj de mrs »

REMUSGL scrie:Sistemul pick-up-ului nu se aseamana cu cel de la PENN. La caperlan daca ridici pick-up, mulineta nu se blocheaza, poti invarti de manivela cam jumatate de tura pana cand mulineta se blocheaza. La Penn pick-up-ul se blocheaza in orice pozitie in care il ridici.
Folosesc ambele tipuri de mulineta de aceea mi-am dat si cu parerea... Deci...eu am spus ca sistemul este aproape la fel cu cel de la affinity. Pick-up-ul se blocheaza la amandoua la fel... numai ca la penn odata ce ai ridicat pick-up-ul automat se blocheaza si rotorul (deci nu mai poti invarti de manivela, rotorul ramane intepenit)... la adonis dupa ce ai ridicat pick-up-ul rotorul nu se blocheaza si mai poti misca inainte-inapoi mai putin de juma' de tura... De sarit nu sare pick-up-ul la niciuna oricat de tare am arunca.

Avatar utilizator
Alin Galbenu
Moderator
Mesaje: 2778
Membru din: Lun Aug 08, 2011 11:38
Puncte: 0
Localitate: Craiova
Contact:

Re: Mulineta Caperlan Adonis 7000

Mesaj de Alin Galbenu »

Odata ridicat, mai merge putin inainte (sau si inapoi daca nu ai piedica pusa) dupa care se blocheaza. Acelasi sistem este si pe Ultegra, si s-a dovedit a fi un sistem foarte bun.
Imagine

doncostel20
Mesaje: 410
Membru din: Dum Aug 21, 2011 12:41
Puncte: 0
Localitate: iasi

Re: Mulineta Caperlan Adonis 7000

Mesaj de doncostel20 »

Mi se par destul de interesante aceste mulinete,mai sunt si alti pescari care au mai folosit,pescuit cu aceste mulinete,si care pot da mai multe detalii,pareri?
Merci!

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Comentarii Echipament Crap”