Mulinete MX 14000 New Concept

Lansete, mulinete, fire, carlige, camping, accesorii, etc. Comentati, criticati sau recomandati.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Scrie răspuns
Alexandru Mihai
pescar de competitie
Mesaje: 2308
Membru din: Vin Mar 19, 2010 17:36
Puncte: 0
Localitate: București

Mulinete MX 14000 New Concept

Mesaj de Alexandru Mihai »

Salut Dan,

Ne poți spune care sunt diferențele dintre mulinetele MX 14000 New Concept și primele modele ?
''Daca mintea iti este oarba ochii sunt inutili.''

Anthony Hopkins

Avatar utilizator
kppus
Mesaje: 55
Membru din: Mie Feb 28, 2018 19:07

Re: Mulinete MX 14000 New Concept

Mesaj de kppus »

Alexandru Mihai scrie:Salut Dan,

Ne poți spune care sunt diferențele dintre mulinetele MX 14000 New Concept și primele modele ?
Dan Mitranescu scrie:
Andrei_Muresan scrie:
Joi Mar 05, 2020 17:30
Salutare care e diferenta dintre cele 2 mulinete mx care le-ati adus acum. Si anume mx plus si mx coustom. Am vazut ca e diferenta de pret intre ele.
MX CUSTOM are pinioane din bronz cu duritati diferite.
Pinionul mare de la CUSTOM este din acelasi material ca cel mic de la MX PLUS, iar pinionul mic de la MX CUSTOM este de 4 ori mai tare ca cel mare de la aceeasi mulineta.

Pinionul mic de la PLUS este de 4 ori mai tare ca pinionul mare de la PLUS. ( care este din zamac forjat la rece ).

Duritatea pinionului mic trebuie sa fie mai mare de aprox. 4 ori ca a celui mare, in general.
Pe CUSTOM duritatea pinioanelor este mai mare. Pe mulinetele cu pinionul mare din zamac , duritatea pinionului mic este limitata la de patru ori duritatea zamacului, altfel il uzeaza prea repede.
Diferenta de duritate dintre pinioane trebuie pastrata raportat la raportul de recuperare.

Cand ai pinionul mare din bronz, poti sa cresti duritatea celui mic.
Unii au incercat sa faca pinionul mare din bronz mai tare ( ca pinionul mic de pe CUSTOM ) si pe cel mic din inox.
Astfel au crescut si mai mult duritatea pinioanelor, pastrand raportul de duritate.

Totusi, nu am preluat aceasta idee, chiar daca puteam sa o fac, deoarece pinionul mic, daca se face din inox, afecteaza axul mulinetei, acesta culisand prin inox. Culisarea prin bronz se face mult mai bine, inclusiv angrenajul de bronz este mult mai silentios ca unul de inox sau de otel . :wink:

Peste toate astea, rulmentul acela de pe pinionul mic valoreaza la fel de mult ca pinioanele de bronz. Poti sa ai 100 de rulmenti in mulineta, daca nu ai cate doi pe axul pinioanelor, mulineta o sa huruie dupa o anumita perioada de utilizare.


Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

Fir Intins!

Szilveszter
Mesaje: 172
Membru din: Joi Noi 01, 2018 17:16
Puncte: 0
Localitate: Timișoara

Re: Mulinete MX 14000 New Concept

Mesaj de Szilveszter »

Sincer dacă ar fi azi să schimb mulinetele,sigur m-aș duce pe mx-urile astea.la banii ăștia nu știu cine oferă tehnologia asta.și asta fără să fiu fan hakuyo .mă gândesc serios să-mi vând actualele și să încerc variant asta,sigur după ce trece mizeria asta de virus.că acum.... numa de pescuit nu arde nimănui :?

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Mulinete MX 14000 New Concept

Mesaj de Dan Mitranescu »

Alexandru Mihai scrie:
Joi Mar 12, 2020 21:13
Salut Dan,

Ne poți spune care sunt diferențele dintre mulinetele MX 14000 New Concept și primele modele ?
Mulinetele se numesc MX 14000 si vin sub "new concept", dar se numesc PLUS si CUSTOM.
Noul model completeaza tot ce se mai putea face la o mulineta de cea mai inalta clasa, respectiv inca un rulment pe pinionul mic, un rulment foarte greu de pus pe capatul pinionului mic din punct de vedere constructiv, dar cu un rol foarte important, deoarece este pus fix sub zona de angrenare. Astfel pinionul mic nu se mai invarte direct pe carcasa in acel punct si nici nu mai apasa pe axul mulinetei. Uzura in plastic nu mai apare, pinioanele nu se mai decaleaza in timp, mulineta nu mai huruie. Totodata pinionul nu mai apasa direct pe ax, nu mai apar frecari puternice la translatia acestuia, mulineta ruleaza mult mai lin.
Pe CUSTOM apar si pinioanele de bronz. Acestea le gasesti numai pe cele mai bune mulinete de la Daiwa, un brand care se respecta de foarte multi ani facand pinioane din bronz. Acest material are o rezistenta mai mare de 4 ori ca a zamacului, asigura o autolubrefiere in angrenaj ( exact ca bucsele din bronz ) si "absoarbe" zgomotul specific angrenajelor.
Celelalte calitati se pastreaza:
- slow oscillation 60 - asezare optima a firului.
- frana carbontex - fixare rapida si usoara a tamburului, frana care se regleaza in plaja scurta fara hopuri.
- cele mai usoare, ( comoditate in utilizare si principalul factor ce ajuta aruncarea la distanta ) ,
- viteza mare de recuperare ca pentru o tara in care se pescuieste la distanta.
- toate piesele inoxidabile.
- rulmenti de cea mai inalta calitate - inoxidabili.
- manivela cu fixare prin infiletare in pinion - jocuri minime.

- absolut toate piesele de rezerva disponibile, implicare evidenta in asigurarea produsului pe perioade lungi de timp.
- garantia ca nu te pacalesti la achizitie si ca nu exista un produs mai bun, chiar si de doua sau trei ori mai scump !!!

Nimicuri ! :)

Cristian Maier
Mesaje: 64
Membru din: Dum Apr 01, 2018 16:16
Puncte: 0
Localitate: București

Re: Mulinete MX 14000 New Concept

Mesaj de Cristian Maier »

Ca să-ți faci o idee despre dimensiuni.
MX Custom versus Daiwa Basiair Tournament 45 QD
Imagine

Imagine

vulc ovidiu
Mesaje: 98
Membru din: Sâm Oct 10, 2009 17:37
Puncte: 0
Localitate: Targu Mures

Re: Mulinete MX 14000 New Concept

Mesaj de vulc ovidiu »

1.jpeg
1.jpeg (87.8 KiB) Vizualizat de 1774 ori
1.jpeg
1.jpeg (87.8 KiB) Vizualizat de 1774 ori
Pot confirma faptul că MX-urile sunt mulinete care au un raport calitate pret exceptional. Am desfacut recent un MX Custom, impreuna cu un prieten care chiar se pricepe la materiale. Angrenaj foarte bine construit, robust. Ceea ce ma mira e ca producatorul a dat Max Dragul la 14 kgf. In opinia mea Max Dragul real e mult mai mare, probabil ca producatorul a dorit sa-si protejeze produsul, fapt de inteles, la competitia de azi. Am spus-o si in alta postare pe alt topic, unde nu am dat nume: MX-urile sunt mulinete pe care, dacă ar scrie Daiwa sau Shimano, ar costa ca pret de raft peste 1000 de lei. Nu am dubii in privinta asta.
Numai bine,
Ovidiu
Fişiere ataşate
2.jpeg
2.jpeg (81.81 KiB) Vizualizat de 1774 ori

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Comentarii Echipament Crap”