Nelamurire inaintas

Lansete, mulinete, fire, carlige, camping, accesorii, etc. Comentati, criticati sau recomandati.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Scrie răspuns
Avatar utilizator
DumiD
Pescar de competitie
Mesaje: 1650
Membru din: Joi Oct 21, 2010 1:52

Nelamurire inaintas

Mesaj de DumiD »

Va salut pe toti.
Am si eu o nelamurire,poate ma lumineaza si pe mine cineva cu mai mult de 8 ani de fizica ai mei.Doresc sa-mi schimb firele de pe mulinete si as opta pentru un fir fluo de 0.25-0.28.Din cercetarile mele nu au o mare rezistenta la nod,abraziune etc si e indicata folosirea unui inaintas.Aici intervine nelamurirea mea,pentru ca inaintasul fie el si conic nu o sa se rupa in veci vecilor inaintea firului principal,la fel si rigul,care in general il fac din fire de 15-25lb (6.8-11.34 kg).Deci ordinea ar fi rig de 6-11kg + inaintas de 15-30kg + fir principal de 4,5-6kg.Cel mai probabil loc de ruptura este intre inaintas si firul principal din ce calculez eu,caz in care schimbi inaintasul la fiecare agatatura,nu mai zic ca pestele umbla dupa el cu 8-10m de fir care foarte probabil se va agata de vre-o structura si la revedere ! Care e solutia,fire de forfac mai slabe?Sau inaintas mai slab decat linia principala,caz in care nu-i mai vad rostul.

Avatar utilizator
gor965
Moderator
Mesaje: 14706
Membru din: Vin Mai 25, 2007 17:04
Puncte: 0
Localitate: Calarasi

Re: Nelamurire inaintas

Mesaj de gor965 »

DumiD scrie:Va salut pe toti.
Am si eu o nelamurire,poate ma lumineaza si pe mine cineva cu mai mult de 8 ani de fizica ai mei.Doresc sa-mi schimb firele de pe mulinete si as opta pentru un fir fluo de 0.25-0.28.Din cercetarile mele nu au o mare rezistenta la nod,abraziune etc si e indicata folosirea unui inaintas.Aici intervine nelamurirea mea,pentru ca inaintasul fie el si conic nu o sa se rupa in veci vecilor inaintea firului principal,la fel si rigul,care in general il fac din fire de 15-25lb (6.8-11.34 kg).Deci ordinea ar fi rig de 6-11kg + inaintas de 15-30kg + fir principal de 4,5-6kg.Cel mai probabil loc de ruptura este intre inaintas si firul principal din ce calculez eu,caz in care schimbi inaintasul la fiecare agatatura,nu mai zic ca pestele umbla dupa el cu 8-10m de fir care foarte probabil se va agata de vre-o structura si la revedere ! Care e solutia,fire de forfac mai slabe?Sau inaintas mai slab decat linia principala,caz in care nu-i mai vad rostul.
Daca dai de obicei in agatatura , il lasi draqu pe firul fluo...ia-ti o lanterna buna si fir serios...altfel, trebuie sa pui doar forfac din fir mai subtire ca sa salvezi restul monturii !...si in agatatura (mare, multa, masiva) lucrezi ori fara inaintas ,ori cu inaintas mono !
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!
George Iorga
Imagine

Avatar utilizator
DumiD
Pescar de competitie
Mesaje: 1650
Membru din: Joi Oct 21, 2010 1:52

Re: Nelamurire inaintas

Mesaj de DumiD »

gor965 scrie:Daca dai de obicei in agatatura , il lasi draqu pe firul fluo...ia-ti o lanterna buna si fir serios...altfel, trebuie sa pui doar forfac din fir mai subtire ca sa salvezi restul monturii !...si in agatatura (mare, multa, masiva) lucrezi ori fara inaintas ,ori cu inaintas mono !
N-am eu norocul sa pescuiesc prea des pe Dunare.Pescuiesc pe balti,am folosit pana acum fir de 0.30 fluo fara inaintas si nu mi s-a parut ca prind mai putin decat cu fir camou,insa ma gandeam sa micsorez un pic diametrul pentru lanseuri mai lungi.Problema e ca toata lumea recomanda inaintas pentru fir sub 0.28.

Cucu Ionel
Mesaje: 475
Membru din: Vin Ian 20, 2006 19:25
Puncte: 0
Localitate: Timisoara

Re: Nelamurire inaintas

Mesaj de Cucu Ionel »

Dumi pe ce fel de balti pescuiesti, cu agatatura sau nu? Daca nu pescuiesti in agatatura si nici nu fortezi pestele excesiv, ca la un concurs de ex., atunci, daca vrei sa dai la distanta, poti sa pescuiesti linistit cu fir de 0,28 (eu pescuiesc cu 0,24) si inaintas, cu o mulineta reglata bine la frana de atac, poti sa scoti usor peste de +10-15 kg. Totul este sa nu te grabesti si sa lucrezi lin cu pestele, asta numai daca balta-ti permite asa ceva, deci sa nu ai agataturi. :wink: :)
Fir intins

Avatar utilizator
DumiD
Pescar de competitie
Mesaje: 1650
Membru din: Joi Oct 21, 2010 1:52

Re: Nelamurire inaintas

Mesaj de DumiD »

balta unde pescuiesc de obicei nu are agatatura.pot renunta linistit la inaintas deci,nu risc sa rup firul in aruncare ?

Avatar utilizator
gor965
Moderator
Mesaje: 14706
Membru din: Vin Mai 25, 2007 17:04
Puncte: 0
Localitate: Calarasi

Re: Nelamurire inaintas

Mesaj de gor965 »

DumiD scrie:balta unde pescuiesc de obicei nu are agatatura.pot renunta linistit la inaintas deci,nu risc sa rup firul in aruncare ?
Chiar daca nu ai zone cu agatatura ,rolul inaintasului in cazul in care se arunca in forta sau cu greutati mari e acela de a prelua socul ! Nu trebuie sa renunti la el daca vrei sa arunci la distanta mare !
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!
George Iorga
Imagine

Avatar utilizator
Razvan Paunoiu
Mesaje: 135
Membru din: Mar Noi 27, 2007 20:52

Re: Nelamurire inaintas

Mesaj de Razvan Paunoiu »

si cum scapa pestele in caz de ruptura...asta intreaba ...si ma intreb si eu...????
Nume utilizator schimbat din Friday

Avatar utilizator
DumiD
Pescar de competitie
Mesaje: 1650
Membru din: Joi Oct 21, 2010 1:52

Re: Nelamurire inaintas

Mesaj de DumiD »

pai nu prea scapa se pare...motiv pentru o sa renunt momentan la firele fluo pe care le vroiam si-mi iau un mono clear bun de 0.30,nu ma mai complic cu inaintas

Cucu Ionel
Mesaje: 475
Membru din: Vin Ian 20, 2006 19:25
Puncte: 0
Localitate: Timisoara

Re: Nelamurire inaintas

Mesaj de Cucu Ionel »

Oameni buni, ce-i atat de greu de inteles?? Folosesti inaintas ptr. ati rezista la socul lansarii, da? Sa zicem ca este de 25 lb. Apoi, in caz de ruptura intre mono si inaintas, cum ziceti voi, inaintasul este mai tare decat firul de forfac, care tine, sa zicem, 15 lb( 7kg) astfel ca, daca crapul se agata de o eventuala structura( cu toate ca tocmai asta era problema daca sunt sau nu structuri in apa si s-a ajuns la afirmatia ca nu sant!!) atunci logic ca se va rupe forfacul. Acest lucru este valabil doar daca aveti un crap mare si ati rupt firul tragand prea tare de el. Altfel eu nu-mi explic de ce sa rupi firul, daca n-ai balti cu agatatura, asa cum s-a afirmat la inceput. :)
Fir intins

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Comentarii Echipament Crap”