Okuma - X-Spot 80 Spod & Marker Reel - 2016

Lansete, mulinete, fire, carlige, camping, accesorii, etc. Comentati, criticati sau recomandati.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Scrie răspuns
sorinD
Mesaje: 185
Membru din: Mie Mai 28, 2014 17:52
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Mulineta Okuma X Spot Spod & Marker

Mesaj de sorinD »

Eu am avut una pentru 24 de ore. Adica am cumparat-o ieri si am returnat-o azi la magazin. NU pentru ca ar fi avut vreo defectiune sau mi s-ar fi parut ca functioneaza nesatisfacator, ci pentru ca nu se potrivea pe mandrina spodului ( Free Spirit LRS, mandrina Fuji). Talpa mulinetei este mai lata decat cele 9 mulinete pe care le mai am in casa (Shimano). NU am patit asa ceva, si nici de Okuma nu-mi faceam probleme, pentru ca mai pusesem pe spodul respectiv o Okuma Axeon modelul vechi (negru cu gri).

Despre felul in care ruleaza in gol pot sa-ti spun ca la o comparatie directa cu Shimano Aerlex 10000 XTB Spod, cea din urma ruleaza mult mai lin si fara a se dezechlibra la invartirea puternica a manivelei. Si totusi pentru suma platita pentru mulineta (265 Lei) eu zic ca ofera destule, adica recuperare mare(125 cm fir/tura manivela), mai usoara ca 10000 Spod cu vreo 70 sau 80 grame, mecanism simplificat prin lipsa sistemului de revers. Ca un minus ar fi lipsa tamburului de rezerva, dar asa se poate explica pretul mic fata de site-urile de afara.

Eu as fi pastrat-o daca se potrivea in mandrina.
Sorin

ovidiu_s
Mesaje: 11
Membru din: Lun Iun 29, 2015 20:42

Re: Mulineta Okuma X Spot Spod & Marker

Mesaj de ovidiu_s »

Multumesc Sorin, informatii utile. Ideea mea e sa o folosesc si la pescuit nu numai la nadit.

sorinD
Mesaje: 185
Membru din: Mie Mai 28, 2014 17:52
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Mulineta Okuma X Spot Spod & Marker

Mesaj de sorinD »

Am uita de frana. Strange in jumatate de tura.
Sorin

ovidiu_s
Mesaje: 11
Membru din: Lun Iun 29, 2015 20:42

Re: Mulineta Okuma X Spot Spod & Marker

Mesaj de ovidiu_s »

Da, am vazut prezentarea pe youtube

ovidiu_s
Mesaje: 11
Membru din: Lun Iun 29, 2015 20:42

Re: Mulineta Okuma X Spot Spod & Marker

Mesaj de ovidiu_s »

Alte pareri de la cei care au folosit aceasta mulineta?

mihai florescu
pescar de competitie
Mesaje: 1632
Membru din: Lun Ian 10, 2005 14:28
Puncte: 0
Localitate: Rosiori de Vede

Re: Mulineta Okuma X Spot Spod & Marker

Mesaj de mihai florescu »

Ce va pot spune este faptul ca de la aparitie au fost cumparate multe seturi pentru pescuit cat si pentru nadit. Nu am avut sesizari cu privire la existenta unor probleme.
http://www.totalfishing.ro/mulineta-oku ... 61608.html

Avatar utilizator
odsec
Mesaje: 684
Membru din: Vin Apr 29, 2005 14:10
Puncte: 0
Localitate: Odorhei

Re: Mulineta Okuma X Spot Spod & Marker

Mesaj de odsec »

am folosit mult in anul asta la nadit cu spombul rezista .recupereaz usor spombul ,asezarea firului e perfect ,am folosit si cu fir texti,ca are vibrati la invartirea puternica a manivelei :) pe mine nu ma deranjeaza findca nu ma joc cu el nu invart in gol :) la shimano aerlex anul trecut am patit ca sa slabit piulita inauntru sub tambur si filetul sa dus nu am observat ca eram in concurs , am nadit cu spombul cand am observat deja trebuia sa schimb mulineta ,nu are tambur de rezerva dar am luat doua mulinete :) la pret de un tambur shimano, e un tractor vechi facut la brasov :) si nu are plasticuri inauntru ca shimano ,mecanismul e acelasi dar nu au pus un arculeti si din aceasta cauza nu se invarte inapoi eu zic ca se poate folosi si la pescuitul propriu zis la driluri trebuie folosita frana , nu poti folosi anti returul ca nu are, eu din aceasta cauza nu folosesc la pescuitul propriu zis

Naghi Adrian
Mesaje: 129
Membru din: Dum Iul 27, 2014 22:24
Puncte: 0
Localitate: Satu Mare
Contact:

Re: Mulineta Okuma X Spot Spod & Marker

Mesaj de Naghi Adrian »

AM o mulineta din acest model ,o folosesc din momentul an care a aparut la noi si sunt foart multumit de EA .
Am reusit chiar sa-i fac un tuuning ,am ajuns sa-i mai pun anca 6(sase) rulmenti acum are 9!
!Detalii;
1.) 1 la manivela pe partea dreapta 17x9x5 ;
2.) 2 la galet 7x5x3,5 ;
3.) 2la worm shaft 6x3x2,5 ;
4.)1 am shimbat bucsa plastic de la pinion dintat 12x8x3,3 .
Legenda:
Dim ext x dim int x grosime rulment.

ovidiu_s
Mesaje: 11
Membru din: Lun Iun 29, 2015 20:42

Re: Mulineta Okuma X Spot Spod & Marker

Mesaj de ovidiu_s »

Multumesc tuturor pentru informatii, chiar foarte utile si inedite.

Naghi Adrian
Mesaje: 129
Membru din: Dum Iul 27, 2014 22:24
Puncte: 0
Localitate: Satu Mare
Contact:

Re: Mulineta Okuma X Spot Spod & Marker

Mesaj de Naghi Adrian »

Ce mai poti face este sa schimbi pasla din interorul tamburului cu teflon si vai avea o frana beton !

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Comentarii Echipament Crap”