Okuma - X-Spot 80 Spod & Marker Reel - 2016

Lansete, mulinete, fire, carlige, camping, accesorii, etc. Comentati, criticati sau recomandati.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Scrie răspuns
Naghi Adrian
Mesaje: 129
Membru din: Dum Iul 27, 2014 22:24
Puncte: 0
Localitate: Satu Mare
Contact:

Re: Mulineta Okuma X Spot Spod & Marker

Mesaj de Naghi Adrian »

Naghi Adrian scrie:Ce mai poti face este sa schimbi pasla din interorul tamburului cu teflon si vai avea o frana beton !
Rulmentul ax manivela 17x9x5 are seria 689-2RS C3

erdemevren
Mesaje: 2
Membru din: Joi Dec 15, 2016 13:36

Re: Okuma - X-Spot 80 Spod & Marker Reel - 2016

Mesaj de erdemevren »

hi, ive buyed a Okuma X-Spot Spod & Marker but i just want to find out something. The reel has a rotating part at the back of the body, so far as i read reverse capability removed so what is that part for? when i rotated it nothing has changed so it seems totally useless, am i wrong? Please let me know, thanks.

Imagine

Avatar utilizator
gor965
Moderator
Mesaje: 14706
Membru din: Vin Mai 25, 2007 17:04
Puncte: 0
Localitate: Calarasi

Re: Okuma - X-Spot 80 Spod & Marker Reel - 2016

Mesaj de gor965 »

erdemevren scrie:hi, ive buyed a Okuma X-Spot Spod & Marker but i just want to find out something. The reel has a rotating part at the back of the body, so far as i read reverse capability removed so what is that part for? when i rotated it nothing has changed so it seems totally useless, am i wrong? Please let me know, thanks.
The reel body structure of X-spot is similar to that of the Integrator, but this version has removed the reverse system. Because of this, that button has no functionality on X-spot.
Listen at 50' :
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!
George Iorga
Imagine

erdemevren
Mesaje: 2
Membru din: Joi Dec 15, 2016 13:36

Re: Okuma - X-Spot 80 Spod & Marker Reel - 2016

Mesaj de erdemevren »

gor965 scrie:
erdemevren scrie:hi, ive buyed a Okuma X-Spot Spod & Marker but i just want to find out something. The reel has a rotating part at the back of the body, so far as i read reverse capability removed so what is that part for? when i rotated it nothing has changed so it seems totally useless, am i wrong? Please let me know, thanks.
The reel body structure of X-spot is similar to that of the Integrator, but this version has removed the reverse system. Because of this, that button has no functionality on X-spot.
Listen at 50' :
Oh i see, thanks lot. I was watched that video and that was the only informative video about this reel, nevertheless a useless part on a Okuma reel is not good at all. Altough i did not test it on the bank but its looks like a though guy. Thanks again. Greetings from Istanbul.

Neamtul
pescar de competitie
Mesaje: 1296
Membru din: Vin Iul 03, 2009 0:41
Puncte: 0
Localitate: Timis

Re: Okuma - X-Spot 80 Spod & Marker Reel - 2016

Mesaj de Neamtul »

Okuma X-Spot, noua mulineta Okuma pentru spod & marker!

Primul lucru care mi-a sarit in ochi este tamburul cu buza lata, la un unghi de ~45 grade care da impresia de tambur si mai mare si iti sugereaza ca e facuta pentru distanta. Tamburul are 3 clipsuri din metal, toate 3 fiind arcuite. Frana FPD(fast progressiv drag) este o frana rapida care imita(destul de bine) QD-ul de la Daiwa. Are nevoie de sub jumatate de rotire de la pozitia inchis pana la pozitia folosita la un dril. Pana la deschis complet ii trebuie ~1 rotire. Mulineta nu are antireverse decuplabil, deci mergem inainte ca inainte era mai bine. :D Parghia pentru decuplat exista dar nu pune in miscare acel arculet de sub rotor care la alte modele decupleaza antireversul. Inca nu am desfacut-o dar tare mi-e ca se poate face sa decupleze antireturul. Daca acest sistem ar fi decuplabil si ar veni cu tambur de rezerva, macar de grafit, ar fi o mulineta extraordinara pentru pescuit. Mulineta in ciuda raportului mare de recuperare(5,1) pare sa aibe forta suficienta, nu gafaie, nu caraie, am agatat diverse obiecte si le-am tras prin camera. :)
Rotorul nu are joc deloc, doar manivela are putin joc la ax, probabil acolo se simte lipsa a unui rulment pe o parte. In rest ai putea sa juri ca are 4-5 rulmenti ca Axeon V2, nu se simte lipsa unor rulmenti, merge foarte bine. Defapt diferenta consta in lipsa celui de-al 2-lea rulment de la axul manivelei si lipsa rulmentului de la galet dar cred ca nu ii trebuie mai mult, tinand cont pentru ce a fost proiectata. Mulineta este foarte usoara pentru gabaritul ei, are in jur de 650gr, nu scrie pe cutie dar comparand-o cu un Oryx 60, nu se simte o diferenta mare.
Firul este aranjat aproape impecabil. Nu stiu cat de bine se vede in poze dar va asigur ca asa este. Cand slabesti frana, auzi un click puternic al arcului, iti da senzatia de lucru facut cu simt de raspundere, la fel se intampla si cu caraitul tamburului, zgomot care se aude foarte sanatos. Tamburul are maxim 1,5mm joc pe ax daca tragi de el iar joc stanga/dreapta nu are deloc! Arcul pick-up -ului lucreaza impecabil(nu la fel de puternic, ca la Daiwa dar mai bun decat la alte mulinete cu pretentii), permite rabatarea in orice pozitie iar pick-ul -ul se blocheaza cand atinge pintenul. O observatie legata de tamburi si fluturas de frana. Tamburii astia de ultima generatie de la Okuma sunt perfect compatibili cu orice mulinete veche Okuma atata timp cat vorbim de marimi echivalente( de ex. cel de la X-Spot merge la Axeon, Axeon V2, Spector, Integrator, iar cele de la Trio merg pe Oryx 60, Axeon V2 60 sau Powerliner). Singura problema este ca se modifica frana. Indiferent ca folosesti fluturii FPD pe tamburi de la alte Okume sau ca folosesti alte fluture pe modelele cu FPD din fabrica, frana nu va mai fi rapida si devine una clasica. Pentru a functiona FPD-ul trebuie folosit tamburul propriu al mulinetyei cu fluturele cu care vin din fabrica(cel FPD). De aici trag concluzia ca discurile din tambur difera cu mult fata de cele de la modelele anterioare de la Okuma. Probabil discurile sunt din teflon sau carbon iar arcul din fluture se comprima mai putin si mai greu. Oricum, frana este geniala.
Despre fiabilitate nu ma pronunt pentru ca inca nu a fost pusa la treaba, e luata pentru anul viitor. Dupa parerea mea va face fata fara probleme(ma refer la aparitia de jocuri din cauza bucselor care oricum se pot inlocui) 1-2 sezoane in regim de pescuit intensiv si probabil va tine si 10 ani la un pescuit de placere. Mulineta inspira incredere si forta. Sa vedem cum se va comporta in teren. :)
Fişiere ataşate
2016-12-27 21.38.48.jpg
2016-12-27 21.38.48.jpg (79.56 KiB) Vizualizat de 1669 ori
2016-12-27 21.39.25.jpg
2016-12-27 21.39.25.jpg (109.93 KiB) Vizualizat de 1669 ori
2016-12-27 21.39.59.jpg
2016-12-27 21.39.59.jpg (81.45 KiB) Vizualizat de 1669 ori

Avatar utilizator
osc1or
Veteran
Mesaje: 3888
Membru din: Lun Aug 13, 2012 14:35
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de osc1or »

Salut Neamtule,
Am analizat putin ultima ta poza si pare ca firul are un mic spatiu ramas la buza tamburului (spre fluturelw de frana), dar tu spui mai sus ca infasoara firul foarte bine.
Este o iluzie optie cauzata de calitatea fotografiei sau acel spatiu chiar exista?

Trimis de pe al meu SM-G925F folosind Tapatalk
Critic echilibrat

Tritoiu Dragos
Mesaje: 327
Membru din: Lun Apr 14, 2014 23:30
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Okuma - X-Spot 80 Spod & Marker Reel - 2016

Mesaj de Tritoiu Dragos »

E bine ca nu are rulmentul antiretur, pentru ca oricum nu era mare branza. De ceva vreme cilindrii aia de la antiretur pur si simplu stau in niste locase intr o piesa de plastic fara a mai exista vreun arculet sau aripioarele alea de plastic care sa le impinga la loc...din cauza asta exista destule momente cand antireturul pur si simplu nu functioneza.. Toate axeonele noi si distance-urile sunt facute in stilul asta.

Neamtul
pescar de competitie
Mesaje: 1296
Membru din: Vin Iul 03, 2009 0:41
Puncte: 0
Localitate: Timis

Re: Okuma - X-Spot 80 Spod & Marker Reel - 2016

Mesaj de Neamtul »

osc1or
Ai dreptate, exista un mic spatiu acolo. Cred ca e din cauza ca am doar fire de umplatura pe tambur si e de diametre destul de diferite. Poate nu am strans suficient frana cand am incarcat ultimul rest de fir, cine stie. Inainte sa pun bucata asta de fir(l-am pus doar pentru poze) arata putin diferit. Pe tambur mai intrau lejer vreo 50m de fir dar nu am mai avut. Poate ca daca e umplut la maxim se vede altfel, o sa mai incerc si cu alte fire. Oricum, asezarea este superioara unui Powerliner de exemplu si nici nu are acel gol pe mijloc care mai aparea la Axeon V2. Din experienta iti spun ca si asa(cu asezare putin imperfecta), cu o mulineta Okuma arunci la fel de bine cum o faci cu o Navi sau un BBLC.

Dragos
Mulineta are rulment antiretul doar ca ii lipseste o piesa mica, care sa permita decuplarea acestuia. E activat permanent dar cred ca se poate modifica fara mari probleme. Inca nu ma bag in ea, poate la anu. :)

Avatar utilizator
Simu Alexandru
Mesaje: 699
Membru din: Vin Oct 03, 2014 8:59
Puncte: 0
Localitate: Bragadiru

Re: Okuma - X-Spot 80 Spod & Marker Reel - 2016

Mesaj de Simu Alexandru »

Baga o saiba și vezi pe urma cum așează
Nu este atat de grav daca vorbesti singur...Mai nasol este daca vorbesti singur si afli noutati!!!
Imagine
CarpBait Fishing Club
Nume utilizator schimbat din SEPY31

Tritoiu Dragos
Mesaje: 327
Membru din: Lun Apr 14, 2014 23:30
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Okuma - X-Spot 80 Spod & Marker Reel - 2016

Mesaj de Tritoiu Dragos »

Pune o poza cu schema tehnica aici.

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Comentarii Echipament Crap”