Pareri Hakuyo MT 10000/14000

Lansete, mulinete, fire, carlige, camping, accesorii, etc. Comentati, criticati sau recomandati.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

syyd
Mesaje: 303
Membru din: Mie Dec 29, 2010 23:10
Puncte: 0
Localitate: Bacau

Pareri Hakuyo MT 10000/14000

Mesaj de syyd »

Daca sunt utilizatori ai acestui model de mulinete va rog sa impartasiti pareri despre ele.
Vreau sa fac un upgrade si nu-s hotarat... Hakuyo MT la mana a doua sau Okuma Custom Black 60 noi.
MT-uri la vanzare in Bazar nu am vazut...ori lumea e foarte multumita de ele, ori nu prea s-au cumparat.
Multumesc.

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

Calin-Iacob
Mesaje: 82
Membru din: Dum Ian 14, 2018 16:31
Puncte: 0
Localitate: Brasov

Re: Pareri Hakuyo MT 10000/14000

Mesaj de Calin-Iacob »

Detin 3 MT 10000 si cred ca am facut o alegere inspirata cand le-am achizitionat . Te-as sfatui sa achizitionezi MT, la 300 de lei mulineta nu cred ca gasesti ceva mai bun, parerea mea.

Avatar utilizator
Buricu
Mesaje: 143
Membru din: Mar Feb 04, 2014 18:55
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Pareri Hakuyo MT 10000/14000

Mesaj de Buricu »

Am achizitionat una, "atat s-a putut", cu 2 tamburi, pentru spod, in toamna. Am apucat sa o folosesc doar in doua partide si totusi am ramas incantat. La cat costa acum (300 lei) merita cu atat mai mult! Aseaza firul foarte bine, recupereaza mult, frana: intr-o rotatie de fluture treci de la stras la liber (daca ii pui discuri de carbon eliberezi tamburul in cca 1/3de tura)! MT 14000 sh nu cred sa gasesti curand, nu au nici un an pe piata.
Adrian Bunea
Peştele scapat este întotdeauna cel mai mare

syyd
Mesaje: 303
Membru din: Mie Dec 29, 2010 23:10
Puncte: 0
Localitate: Bacau

Pareri Hakuyo MT 10000/14000

Mesaj de syyd »

Am vazut. Nici MX-uri nu sunt. Numai ca mie imi tb vreo 5 mulinete...3 pt MTX-uri, 1 pt un feeder heavy si una pt spod. Din pacate bugetul nu imi permite o investitie asa de mare. Mai astept...mai e pan' se incalzeste, mai strang si niste bani.
Acu nu tb sa fie toate MT-uri...macar 3 pt MTX-uri :)
Multumesc pentru impresii!


Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Pareri Hakuyo MT 10000/14000

Mesaj de Dan Mitranescu »

Buricu scrie:........ MT 14000 sh nu cred sa gasesti curand, nu au nici un an pe piata.
In primul rand multumesc pentru aprecierea produsului.
Legat de paragraful citat, consider ca nu este chiar asa.
Sunt exemple de mulinete care numai dupa un sezon s-a umplut netul de ele in varianta sh. ( Tot negre , tot cu slow oscillation si de doua ori mai scumpe. :wink: )
Deocamdata nici MX14000 si nici MT14000 nu se gasesc sh, iar mulinetele se cer in continuare, plus ca sunt destul de multe si in piata.

Reperul meu in verificarea fiabilitatii acestor mulinete este echipa Green Lake din care face parte Petre Iulian. Nici macar eu in perioada de maxima participare la competitii nu aveam zilele lor pe malul carpodroamelor. Plus ca ei merg in general la competitii in care sculele sunt folosite la maximum ( Doripesco, Moara, Hermes Peris, Greaca, Corbu, .... )
Am sa il citez pe Petre Iulian cu um mesaj de pe fb:

Cu.pozitia.pick-ului te obisnuiesti dupa 1-2 partide de pescuit .Am folisit aceste mulinete un an intreg in sistem competitional cu peste 15 concursuri si nu am gasit ce sa le reprosez ....exact ce ma interesa au ....recuperare rapida ,usoare si cel.mai important ca frana se comporta exemplar .Noi(echipa) folosim in concursuri 10 bucati pt. pescuit si doua pt. spomb.

Se referea la MX-uri, dar mecanismul este acelasi ca la MT-uri.
Daca la ei au rezistat mulinetele un an si pescuiesc in continuare cu ele, fiind multumiti de avantajele oferite de acestea, inseamna ca in conditii de cateva concursuri pe an sau partide de placere, mulinetele isi fac treaba mult mai multi ani. Si asta sub avantajele functionale oferite. ( greutate redusa, viteza de recuperare, asezarea firului, frana ,.... ).

syyd
Mesaje: 303
Membru din: Mie Dec 29, 2010 23:10
Puncte: 0
Localitate: Bacau

Pareri Hakuyo MT 10000/14000

Mesaj de syyd »

Nu pescuiesc in concursuri...doar de placere 8-10 partide pe an de 12-24 ore, deci mulinetele nu vor fi "forjate". Baltile pe care pescuiesc necesita un pescuit de distanta, de aici si dorinta de a achizitiona niste mulinete capabile sa ma ajute sa ajung cu monturile acolo unde tb. Pt asta vreau sa aleg mulineta cea mai ieftina care sa imi satisfaca nevoile.
Primul gand a fost Okuma CB 60...parerile sunt f bune despre ea si pretul este foarte decent.
Era normal sa caut si o alternativa...si m-am oprit evident la MT-uri...numai ca depasesc bugetul.
Asa ca am zis sa pic la jumate...MT-uri la mana a doua.
Numai ca nu sunt MT-uri SH.
:(


Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

Avatar utilizator
Buricu
Mesaje: 143
Membru din: Mar Feb 04, 2014 18:55
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Pareri Hakuyo MT 10000/14000

Mesaj de Buricu »

Daca pescuiesti la distanta ai nevoie de mulinete cu recuperare mare. Vrei sa faci upgrade la toate 5 mulinetele? Merita sa faci un efort pentru 4 MT (MTX-uri si spodul) .
Fire intinse!
Adrian Bunea
Peştele scapat este întotdeauna cel mai mare

Avatar utilizator
Buricu
Mesaje: 143
Membru din: Mar Feb 04, 2014 18:55
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Pareri Hakuyo MT 10000/14000

Mesaj de Buricu »

Dan Mitranescu scrie:
Buricu scrie:........ MT 14000 sh nu cred sa gasesti curand, nu au nici un an pe piata.
.......
Sunt exemple de mulinete care numai dupa un sezon s-a umplut netul de ele in varianta sh. ( Tot negre , tot cu slow oscillation si de doua ori mai scumpe. :wink: )
Pai.... daca atat s-a putut!?:wink:
Adrian Bunea
Peştele scapat este întotdeauna cel mai mare

syyd
Mesaje: 303
Membru din: Mie Dec 29, 2010 23:10
Puncte: 0
Localitate: Bacau

Pareri Hakuyo MT 10000/14000

Mesaj de syyd »

Pentru spod ma gandisem la un TD 6000 bun tot la mana a doua. Daca ar fi numai mulinetele ar fi bine...dar trebuie sa mai completez echipamentul si cu destule accesorii asa ca sunt nevoit sa fac compromisuri.


Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

Avatar utilizator
Buricu
Mesaje: 143
Membru din: Mar Feb 04, 2014 18:55
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Pareri Hakuyo MT 10000/14000

Mesaj de Buricu »

In cazul acesta ... ce sa zic....?! Mergi pe Okuma CB noi! Spor!
Adrian Bunea
Peştele scapat este întotdeauna cel mai mare

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Comentarii Echipament Crap”