Recomandare barca pneumatica

Lansete, mulinete, fire, carlige, camping, accesorii, etc. Comentati, criticati sau recomandati.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Avatar utilizator
popescu59
Pescar de competitie
Mesaje: 2432
Membru din: Joi Noi 10, 2011 9:56
Puncte: 0
Localitate: Buc

Re: Recomandare barca pneumatica

Mesaj de popescu59 »

Eu zic sa urmaresti anuturile de vinzare si iti vei gasi barca si motor fara probleme, eu am vindut barca si motorul plus baterie si ancora in banii pe care ii ai tu la dispozitie , si ereau folosite de maxim 5 ori . Asa ca intre timp mai pune ceva banuti si vei vedea ca pe la 20 mil iti poti lua si barca si motorul elctric trebuie dor sa stai la pinda .

Avatar utilizator
vioril
Mesaje: 627
Membru din: Vin Aug 06, 2010 13:18
Puncte: 0
Localitate: mihailesti

Re: Recomandare barca pneumatica

Mesaj de vioril »

cu achizitia barcii o scoti la capat repede si simplu si aici ma refer atat din punct de vedere financiar cat si calitativ , cum spunea si Dan mai sus . De marimea barcii pot spune ca in mare parte trebuie sa tineti cont de spatiul necesar pescuitului si greutate .
Problema foarte mare intervine la achizitia unui motor termic . 80% din motoarele ce se vand SH au probleme : mecanice , provenienta , etc . Cel mai recomandat in cumpararea unui motor termic SH este sa-l cumperi de la o persoana cunoscuta si de incredere . eu spre exemplu dupa ca mi-am cumparat barca de 2,7m de la baracuda ,am vrut si motor . Toate bune si frumoase , am gasit unul de 2,5cp pe la vreo 500 euro si relativ nou . dupa doua luni de pescuit din barca (vreo 3 partide ) mi-am dat seama ca am nevoie de un motor mult mai puternic ,pentru 0 deplasare mai rapida pe distante lungi . in general locurile de pescuit le gasesti destul de departe de locul unde poti intra pe apa cu barca , adica distante gen 7 - 10 km . Cu un motor de 2,5cp diatanta de 10 km o parcurgi in 1 ora in aval si 1,5ore in amonte .Motoarele de 2,5cp sunt si foarte zgomotoase fata de cele de peste 8cp.
Din mica mea experienta recomand : barca de 2,7m - 3m si motor de minim 8cp.

Revin mai pe seara cu mai multe detalii .
catch & release DOAR DACA E CAZUL

Avatar utilizator
popescu59
Pescar de competitie
Mesaje: 2432
Membru din: Joi Noi 10, 2011 9:56
Puncte: 0
Localitate: Buc

Re: Recomandare barca pneumatica

Mesaj de popescu59 »

Acum mai intervine un inconvenient Cristi nu ne-a spus pe ce ape ar dori sa pescuiasca . Cu motorul termic nu poate pescuii decit pe Dunare in Delta sau lacuri foarte foarte mari, daca se gindeste la pescuit pe lacurile normale automat se exclude motorul termic si se trece la electric , asa ca trebuie specificat si asta pe ce ape vrei sa pescuiesti ? Dar cred ca s-a gindit la pescuit pe lacuri obisnuite findca la suma alocata barcii si motorului(20 mil) nu se poate gindi la motor termic fara minim inca 500 eu sa nu mai spunem ca unul mai nout poate merge si spre 1500 eu.

Avatar utilizator
vioril
Mesaje: 627
Membru din: Vin Aug 06, 2010 13:18
Puncte: 0
Localitate: mihailesti

Re: Recomandare barca pneumatica

Mesaj de vioril »

nu e chiar asa ,mai ales cand te gandesti ca pe putine lacuri ai voie sa pescuiesti din barca .
Motorul electric din punctul meu de vedere este strict pt concursuri unde se permite plantatul , in rest e pistol cu apa .Mai pui si baterie , cabluri , incarcator ,etc .
Cel termic spre ex eu il folosesc pe Arges- baraj Mihailesti , Dunare , pe Olt - zona Valcea-Sibiu , si credeti-ma pe cuvant ca am vazut si oameni cu motor electric pe apa ,apoi urmatoarea saptamana aveau termic de 5cp ca sa nu se complice cu permisul de navigatie .
catch & release DOAR DACA E CAZUL

Iacob Cristian
Mesaje: 369
Membru din: Lun Apr 23, 2012 16:33
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Recomandare barca pneumatica

Mesaj de Iacob Cristian »

Intentia mea este sa pescuiesc pe lacuri,cu un motor electric initial.Ulterior probabil o sa doresc achizitionarea unui motor termic.Stiu ca nu o sa am viteza de deplasare dar asta e bugetul pe care sunt dispus sa il "donez" in acest moment.

WorldO
Mesaje: 3
Membru din: Mie Mai 04, 2016 10:04

Re: Recomandare barca pneumatica

Mesaj de WorldO »

Daca lumea isi toaca gura pe aici si tu ai 5 mil disponibili atunci vei fi indrumat imediat catre produsele Dragonu rosu jucarii copii..???

marian_popescu
pescar de competitie
Mesaje: 1080
Membru din: Lun Iul 20, 2009 23:28
Puncte: 0
Localitate: Ploiesti

Re: Recomandare barca pneumatica

Mesaj de marian_popescu »

S-a prins mult destul peste atat din kingfisher, cat si din zodiac, si pe lacuri, si pe Dunare
Totul depinde de buget. Motorul electric il poti folosi si pe Dunare, cred ca si mie mi-ar prinde bine in apropierea cioatelor sa ma deplasez fara zgomotul unui termic...desi nu si daca cioatele alea ar fi undeva intr-o zona precum Oltenita, unde nu cred ca faci fata cu niciun electric
Daca pe lac te mai poti aventura doi intr-o pneumatica, in ceea ce priveste pescuitul la crap pe Dunare, asta ar fi peste puterile mele. Daca pescuiesti la clonc sau spinning, mai merge. Dar la crap, e un mare chin
Barcile noi si de firma (calitative) costa
In locul unora noi si low budget, prefer oricand une second si in stare buna. Se gasesc, doar trebuie sa le pandesti putin pe net
Alta chestie...eu m-am saturat destul de rapid de carat si montat gonflabila cu podina din placi de aluminiu. Acum am trecut la podina de inalta presiune. Se monteaza imediat si diferenta de greutate eate sensibila
Inevitabil vei ajunge si la un termic. De la 8 cp in sus pentru doua persoane, daca vrei sa te deplasezi rezonabil. Dar aici discutam de permis.
Cu un 5 cp, de unul singur, e rezonabil. Second, niciodata cumparat fara proba. De preferat, de la cineva care tace un upgrade. Nu anul de fabricatie e decisiv cat gradul de uzura. Am avut 8 cp in doi timpi (24 kg), fabricat in 89 parca, mergea brici. L-am dat pentru ca nu am permis si mi-a fost teama sa merg cu el. Am avut un 6 cp in 4 timpi fabricat inn2009, obosit, l-am dus inapoi vanzatorului. Samsarii sunt de evitat
In fine, o intreaga discutie, studiaza atent forumurile

Dar decat 3,20 in doi insi, mai bine 2,70 de unul singur. Pe cat posibil, evita marcile obscure

Zmeul2014
Mesaje: 127
Membru din: Lun Mai 18, 2015 19:38
Puncte: 0
Localitate: Craiova

Re: Recomandare barca pneumatica

Mesaj de Zmeul2014 »

Salut!
Îți scriu din proprie experiență; am 3 pneumatice, electrice și un termic Tohatsu.
1. Barca: de preferat să aștepți una second de calitate TERMOSUDATA- marea majoritate a barcilor care sunt în prezent pe piață NU SUNT TERMOSUDATE și se fac cam în aceeași fabrică . Dacă apare o problemă la îmbinări o poți arunca la gunoi, pe când una termosudata nu va ceda niciodată în punctele importante și eventualele găuri în baloane se remediaza lejer;
2. Cu motor electric de 55 lbs poți pescui lejer pe Dunăre / te poți deplasa în amonte - dacă nu ai distanță mai mare de 2, 3 km de parcurs( cu un acumulator pe gel de 100A cobori 2,3 km și urci apoi în curent la locul inițial); cu cât barca va fi mai mare și va face contact cu apa pe o suprafață mai mare- se va scufunda mai puțin, cu atât te vei deplasa mai rapid
3. Dacă nu vei depăși acum bugetul,( 2000 barca și 1000 motorul) cu siguranță mai târziu vei regreta și o vei face cu întârziere și cu pierderi financiare
.....

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Comentarii Echipament Crap”