Recomandare cort

Lansete, mulinete, fire, carlige, camping, accesorii, etc. Comentati, criticati sau recomandati.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

BogdanV
Mesaje: 61
Membru din: Dum Oct 04, 2020 17:30
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Recomandare cort

Mesaj de BogdanV »

Salutare tuturor,
Doresc sa achizitionez un cort pentru 1 persoana exclus cel de la Decathlon nu cred ca este o solutie durabila pe termen mai lung, am tot verificat site-urile de specialitate dar sunt indecis, as dori pareri de la cei care folosesc modele pentru 1 pax.

Driscu Radu
Mesaje: 306
Membru din: Mar Ian 24, 2012 8:10
Puncte: 0
Localitate: Iasi

Re: Recomandare cort

Mesaj de Driscu Radu »

Depinde de ce vrei si cati bani vrei sa bagi in el.Mai precis sunt corturile de la trakker cele mai compacte, apoi mivardy , fox.Cred ca mai multe detalii ar ajuta de genul inaltime dorita, lungime la transport greutate, cu sau fara capsula, cort complet(inclusiv winterskin sau podea suplimentara).

BogdanV
Mesaje: 61
Membru din: Dum Oct 04, 2020 17:30
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Recomandare cort

Mesaj de BogdanV »

Doresc un cort cat mai usor de montat, cu groud sheet, cu o greutate redusa si o inaltime acceptabila si nu in ultimul rand sa nu rupa buzunarul😅

Driscu Radu
Mesaje: 306
Membru din: Mar Ian 24, 2012 8:10
Puncte: 0
Localitate: Iasi

Re: Recomandare cort

Mesaj de Driscu Radu »

Cel mai ok ar fii chub doar înălțimea de 1,35 e mica.

Avatar utilizator
kppus
Mesaje: 55
Membru din: Mie Feb 28, 2018 19:07

Re: Recomandare cort

Mesaj de kppus »

BogdanV scrie:Doresc un cort cat mai usor de montat, cu groud sheet, cu o greutate redusa si o inaltime acceptabila si nu in ultimul rand sa nu rupa buzunarulImagine
Vezi la Decathlon!

Sent from my M2012K11AC using Tapatalk

Fir Intins!

BogdanV
Mesaje: 61
Membru din: Dum Oct 04, 2020 17:30
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Recomandare cort

Mesaj de BogdanV »

Ce parere aveti de fox r-series 1 man xl ? Nu prea am vazut multe review-uri despre acesta. Dar imi place ca este inalt si are mesh si in fata si in spate

BogdanV
Mesaje: 61
Membru din: Dum Oct 04, 2020 17:30
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Recomandare cort

Mesaj de BogdanV »


Driscu Radu
Mesaje: 306
Membru din: Mar Ian 24, 2012 8:10
Puncte: 0
Localitate: Iasi

Re: Recomandare cort

Mesaj de Driscu Radu »

Cel ieftin e de 2 persoane nu are ferestre pe spate cel mai scump e aproape ca unul de 2 ca si suprafata.DIferenta de impermiabilitate nu e mare.Depinde de ce vrei.Eu as opta pentru cel de 1600

Avatar utilizator
Claudiu Garlea
pescar de competitie
Mesaje: 2007
Membru din: Vin Iun 03, 2011 17:27
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Recomandare cort

Mesaj de Claudiu Garlea »

Salut,

Daca vrei de o persoana - Cyfish-ul de la Chub - https://www.totalfishing.ro/cort-chub-c ... 68571.html
Pentru doua persoane, 2G Continental - https://www.totalfishing.ro/cort-jrc-qu ... 01382.html

Trebuie sa tii cont la EOS ca nu are ferestre, vara o sa fie f cald in interior. El ca si cort, e foarte ok, se monteaza rapid, nu ocupa foarte mult spatiu la transport, etc.
In cazul R-Series mi s-a parut ca se demufeaza putin cam greu, poate din cauza ca erau noi mufarile. Retreat-ul s-a demontat mult mai rapid.

Chief
Mesaje: 259
Membru din: Joi Iun 13, 2013 13:14
Puncte: 0
Localitate: Sibiu

Re: Recomandare cort

Mesaj de Chief »

Dpmdv cea mai buna optiune pe termen lung e un cort de la Trakker. Materialul lor Aquatexx e cel mai bun de pe piata insa e ceva mai scump. Acum detin un Trakker Armo v4 plus. Strans e 1,10 m, e de 2 persoane, si are nevoie de doar 8 cuie pt ancorare. In concluzie se monteaza f usor...

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Comentarii Echipament Crap”