Recomandare lanseta

Lansete, mulinete, fire, carlige, camping, accesorii, etc. Comentati, criticati sau recomandati.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Scrie răspuns
manciubogdan
Mesaje: 2
Membru din: Dum Apr 16, 2023 15:12

Recomandare lanseta

Mesaj de manciubogdan »

Salut,

Pentru un incepator ce a-ti alege dintre urmatoarele modele de lansete, pescuit lansat:

- Lanseta Prologic C-series 3.90m 3.50lbs 3seg
- Lanseta Fl Strategist Force Plus 3.90m 4.25lbs 3seg

Sunt deschis si daca aveti alte recomandari pana in 300 lei 😁.

Multumesc!

ilar
Mesaje: 220
Membru din: Vin Feb 08, 2019 21:12
Puncte: 0
Localitate: Oradea

Re: Recomandare lanseta

Mesaj de ilar »

Acum depinde de ce vrei dar intre 3.50 lb si 4.25 e o diferenta destul de mare, fiind incepator asi merge pe ceva mai permisiv, adica 3.50, dar nu stiu cat si cum arunci, as merge pe 2 segmente nu pe trei.

manciubogdan
Mesaje: 2
Membru din: Dum Apr 16, 2023 15:12

Re: Recomandare lanseta

Mesaj de manciubogdan »

Cu ce am acum max 30 de metri si as vrea sa incep sa exersez sa cresc distanta, am ales 3 segmente ca sa incapa in masina.

ilar
Mesaje: 220
Membru din: Vin Feb 08, 2019 21:12
Puncte: 0
Localitate: Oradea

Re: Recomandare lanseta

Mesaj de ilar »

Nu stiu ce ai de arunci doar 30 m, dar in fine. Daca vrei sa devii crapar eu as opat pt 2 segmente si ar fi preferabil sa incerci sa pui mana pe lansete inaite sa le achizitionez. Din cele doua modele nu am peacuit cu nici una, deci nu pot sa iti dau detalii desprw ele, decat alte modele de la acesti producatori. Dar daca nu ai o tehnica buna in aruncare atunci alege o lanseta mai permisiva, o lanseta rapida te “pedepsete”, mai mult decat te ajuta fara o tehnica buna in aruncare.

ilar
Mesaje: 220
Membru din: Vin Feb 08, 2019 21:12
Puncte: 0
Localitate: Oradea

Re: Recomandare lanseta

Mesaj de ilar »

Nu stiu cu ce lansete dai de arunci doar 30 m, dar in fine. Daca vrei sa devii crapar eu as opta pt 2 segmente si ar fi preferabil sa incerci sa pui mana pe lansete inainte sa le achizitionez. Din cele doua modele nu am pescuit cu nici una, deci nu pot sa iti dau detalii desprw ele, decat despre alte modele de la acesti producatori. Dar daca nu ai o tehnica buna in aruncare atunci alege o lanseta mai permisiva, o lanseta rapida te “pedepsete”, mai mult decat te ajuta, fara o tehnica buna in aruncare.

Driscu Radu
Mesaje: 306
Membru din: Mar Ian 24, 2012 8:10
Puncte: 0
Localitate: Iasi

Re: Recomandare lanseta

Mesaj de Driscu Radu »

Salut iti spun din experienta proprie ca cel mai bun compromis intre modele mentionate de tine, si putere de aruncare, drill,si modalitatea de transport, sunt lansetele de 3,6m si 3,25-3,5 lbs, in mod obisnuit, nu vei avea nevoie, pentru moment de lansete mai lungi sau mai puternice, gasesti diverse chituri de 3,4 lansete sau vb direct la magazine.Sfatul meu este pentru inceput sa investesti mai mult intr-o lanseta decat intr-o mulineta.

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Comentarii Echipament Crap”