Recomandare motor electric barca

Lansete, mulinete, fire, carlige, camping, accesorii, etc. Comentati, criticati sau recomandati.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Scrie răspuns
Vali Secui
Mesaje: 52
Membru din: Vin Ian 31, 2014 19:21
Puncte: 0
Localitate: Constanta

Recomandare motor electric barca

Mesaj de Vali Secui »

Salut dragi colegi!
Doresc sa-mi acizitionez un motor electric pentru pescuit, Intentionez sa il folosesc pe balti, amenajari piscicole, lacuri si sa il montez pe barciile din fibra (aproximativ 4m - 5m), cat si pe viitor pe barci gonflabile,
Buget disponibil aproximativ 1.500 ron.
Momentan oscilez intre cele doua motoare:
https://marelepescar.ro/motor-electric- ... s-12v.html
https://www.decathlon.ro/p/motor-electr ... mc=8306493
Ma ajuta enorm de mult parerea peroanelor care au folosit aceste doua modele sau care au cunostinta despre motoare electrice .
Mentionez ca este pentru prima data cand vreau sa folosesc asemenea motor si habar nu am ce ar trebui sa caut.
Multumesc.

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Recomandare motor electric barca

Mesaj de Dan Mitranescu »

Vali Secui scrie:
Mar Ian 10, 2023 22:57
Salut dragi colegi!
Doresc sa-mi acizitionez un motor electric pentru pescuit, Intentionez sa il folosesc pe balti, amenajari piscicole, lacuri si sa il montez pe barciile din fibra (aproximativ 4m - 5m), cat si pe viitor pe barci gonflabile,
Buget disponibil aproximativ 1.500 ron.
Momentan oscilez intre cele doua motoare:
https://marelepescar.ro/motor-electric- ... s-12v.html
https://www.decathlon.ro/p/motor-electr ... mc=8306493
Ma ajuta enorm de mult parerea peroanelor care au folosit aceste doua modele sau care au cunostinta despre motoare electrice .
Mentionez ca este pentru prima data cand vreau sa folosesc asemenea motor si habar nu am ce ar trebui sa caut.
Multumesc.
Sfatul meu este sa te orientezi catre unul termic de 2,5cp. Astea sunt jucarii. Mai ales pe barci de 5m.
Cat dai pe el, plus cat dai pe baterie, ajungi la valoarea unui termic sh bun.
O baterie buna, speciala, nu auto, costa destul de mult si este foarte grea.
Singurul avantaj al electricului este acolo unde nu ai voie cu termic, sau cand se doreste ceva mai multa liniste la deplasare.

eugen dragnea
pescar de competitie
Mesaje: 1090
Membru din: Lun Ian 30, 2012 21:58

Re: Recomandare motor electric barca

Mesaj de eugen dragnea »

Folosesc modelul de la Dechatlon de peste 6 ani la plantat , merge foarte bine pe gonflabile si acceptabil pe fibre (consuma mult mai repede bateria pe barci de fibra datorita greutatii barcii), bateria de la Dechatlon incarcata full tine aproape o partida de 48 h ... daca vrei motorul pentru deplasament, mai bine asculta-l pe Dan si ia un termic mic in doi timpi (exclus "dujbele" alea facute din motoare de motocoasa...sunt niste panarame zgomotoare fara cuplu).
Dacă vreodată voi ţine capul jos, o voi face doar ca să-mi admir pantofii.

Vali Secui
Mesaje: 52
Membru din: Vin Ian 31, 2014 19:21
Puncte: 0
Localitate: Constanta

Re: Recomandare motor electric barca

Mesaj de Vali Secui »

Intenționez sa cumpăr motor electric din motiv ca, de obicei pescuiesc la răpitor în amenajări private unde nu este permis accesul cu motor termic.
Întrebare:
Ce baterie as putea sa găsesc care sa-mi asigure o autonomie cât mai mare în decursul zilei de pescuit la spining ?
Mulțumesc.

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Recomandare motor electric barca

Mesaj de Dan Mitranescu »

Vali Secui scrie:
Mie Ian 18, 2023 0:24
Intenționez sa cumpăr motor electric din motiv ca, de obicei pescuiesc la răpitor în amenajări private unde nu este permis accesul cu motor termic.
Întrebare:
Ce baterie as putea sa găsesc care sa-mi asigure o autonomie cât mai mare în decursul zilei de pescuit la spining ?
Mulțumesc.
Minimum 80 Ah si sa nu uiti vaslele acasa. :)
Spre exemplu, ieri, pe o zi cu vant puternic, tot pe barca de fibra, un prieten a consumat 120 A.
Legat de baterii, la amperajul acesta cele pe plumb rup spatele, iar cele LiFePO4 rup buzunarul.

O baterie de 125Ah LiFePO4 are 12kg si costa 3300lei,
iar una pe gel de 125 Ah costa aprox. 800 lei si cantareste 32kg!

clabuc
Mesaje: 372
Membru din: Joi Apr 30, 2009 11:11
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Recomandare motor electric barca

Mesaj de clabuc »

Dan Mitranescu scrie:
Joi Ian 19, 2023 19:34
O baterie de 125Ah LiFePO4 are 12kg si costa 3300lei,



3300lei nu e dramatic ptr LiFePO de 125Ah dar e dramatic sa nu fie buna , ai vreo recomandare ? una girata de tine poate fi interesanta

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Recomandare motor electric barca

Mesaj de Dan Mitranescu »

clabuc scrie:
Vin Ian 20, 2023 16:02
Dan Mitranescu scrie:
Joi Ian 19, 2023 19:34
O baterie de 125Ah LiFePO4 are 12kg si costa 3300lei,



3300lei nu e dramatic ptr LiFePO de 125Ah dar e dramatic sa nu fie buna , ai vreo recomandare ? una girata de tine poate fi interesanta
Par site-uri serioase, unde am vazut preturile. Nu am auzit sa fie probleme, dar nici nu pot sa girez pentru ei. :)

Ce pot sa spun este ca stiu cateva cazuri cu achizitii de pe site-uri chinezesti in care au fost probleme.

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Comentarii Echipament Crap”