Recomandare mulineta crap

Lansete, mulinete, fire, carlige, camping, accesorii, etc. Comentati, criticati sau recomandati.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Scrie răspuns
Sami1980
Mesaje: 11
Membru din: Mar Mai 19, 2020 20:46
Puncte: 0
Localitate: Drobeta-Turnu Severin

Recomandare mulineta crap

Mesaj de Sami1980 »

Salutare,

Am nevoie de un sfat.
Doresc sa achizitionez 4 mulinete de crap pentru montarea lor pe 4 lansete Hakuyo mtx 8 new concept.

As vrea sa aiba tambur long cast,iar ca marime sa fie destul de generoase,mai mari ca cele care le am deja.

Ansamblul va fi folosit pe Dunare strict de pe mal.

Mai am 4 mulinete Okuma Axeon Baitfeeder New de 6500 ,dar pe care le folosesc pe setul din barca si nu vreau sa le tot mut,acolo am niste telescopice pe care le tin in husa,lansetele sunt montate cu mulinete si imi place sa le tin asa.

As dori o recomandare de mulineta mai buna calitativ decat ce am,iar daca se si potriveste cu lanseta ar fi si mai bine.

Bugetul ar fi de 500 lei bucata ,dar pentru cazuri exceptionale mai cautam solutii pentru o infuzie :))

Daca mai e nevoie de lamuriri suplimentare ,va stau la dispozitie.
Nu am mai pescuit de ceva timp la crap,insa vreau sa maresc numarul partidelor.

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Recomandare mulineta crap

Mesaj de Dan Mitranescu »

Salut,

Iti recomand MX 14000 PLUS. Pe langa faptul ca este o mulineta foarte buna ce poate concura cu oricare alta pana in 1000 lei, acum are si pretul redus:
https://danmitranescu.ro/mulinete-crap/ ... -plus.html

Sami1980
Mesaje: 11
Membru din: Mar Mai 19, 2020 20:46
Puncte: 0
Localitate: Drobeta-Turnu Severin

Re: Recomandare mulineta crap

Mesaj de Sami1980 »

Multumesc pentru opinie,ma uitasem si eu la ea.
Care ar fi totusi diferenta intre cea recomandata si MX 14000 CUSTOM?

Am vazut videoul cu Tazura de pe youtube,dar cu acestea doua nu.

Ar fi interesant sa stiu care ar fi diferentele poate chiar intre toate 3...poate descopar ca e utila si cea mai ieftina dintre ele raportat la cate partide fac pe an.
Acum ca stiti lansetele foarte bine,ma puteti ajuta cu niste concluzii mai la subiect ca sunteti cel mai in cunostinta de cauza?

Multumesc!

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Recomandare mulineta crap

Mesaj de Dan Mitranescu »

Sami1980 scrie:
Mar Sep 07, 2021 21:20
Multumesc pentru opinie,ma uitasem si eu la ea.
Care ar fi totusi diferenta intre cea recomandata si MX 14000 CUSTOM?

Am vazut videoul cu Tazura de pe youtube,dar cu acestea doua nu.

Ar fi interesant sa stiu care ar fi diferentele poate chiar intre toate 3...poate descopar ca e utila si cea mai ieftina dintre ele raportat la cate partide fac pe an.
Acum ca stiti lansetele foarte bine,ma puteti ajuta cu niste concluzii mai la subiect ca sunteti cel mai in cunostinta de cauza?

Multumesc!
Diferenta intre MX 14000 PLUS si MX 14000 CUSTOM este data de faptul ca cea din urma are pinionul mare din bronz. Acest aspect ii confera cel mai solid mecanism regasit pe mulinetele de crap, mecanism pe care nu si-l permit multe brand-uri, iar acolo unde il gasim costul mulinetei este foarte mare.

Prin caracteristicile oferite la numai 210 lei Tazura MX 14000 a fost pe departe cea mai apreciata mulineta anul acesta in portofoliul nostru, dar la cat cunosc piata pot sa pariez ca a fost si cea mai bine vanduta mulineta de crap in 2021 la noi in tara. ( Reducerea de pret pe MX 14000 plus i se datoreaza ... )

Totusi, diferente intre cele doua modele exista si sunt destul de importante.
MX PLUS detine doi rulmenti pe pinionul mic ( fiabilitate maxima ), slow oscillation 50 fata de 30, doua tije de culisare a wormshaft-ului, ( fata de una si sistem de ghidare pe carcasa cum are Tazura ), frana carbontex si manivela cu infiletare in pinion ( ax pinion otel si lipsa totala a jocurilor in manivela ).
Are si TAZURA MX 14000 un avantaj, respectiv faptul ca este mai usoara,. Chiar daca MX PLUS are 570g, TAZURA vine cu doar 530g !!!

Din punct de vedere al fiabilitatii MX PLUS este deja recunoscut, iar pe TAZURA MX 14000 in acest an am avut doua fuste rupte si ieri :) a cedat un surub de la o manivela. ( piese de rezerva oferite gratuit ). In rest nu a existat nici macar o problema. Sincer, ma asteptam sa am probleme cu pinioane sparte datorita faptului ca pik up-ul nu revine automat si am comandat multe pinioane de rezerva, dar nu a reusit nimeni sa sparga vreunul, semn ca mulineta este ok, dar cel mai important este ca a fost achizitionata de pescari cu experienta. Trebuie sa scot in evidenta ca aceasta experienta daca exista in utilizarea produsului, inevitabil este si in alegerea lui. :wink:

Asa ca sunt bune toate 3 si in functie de buget acestea sunt si recomandarile mele.

Sami1980
Mesaje: 11
Membru din: Mar Mai 19, 2020 20:46
Puncte: 0
Localitate: Drobeta-Turnu Severin

Re: Recomandare mulineta crap

Mesaj de Sami1980 »

Multumesc.

Citisem undeva ca la mulineta MX 14000 pick-up ul nu ramane deschis in aruncare. Era vorba doar de modelul vechi si la cel nou s-a remediat?(Plus)

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Recomandare mulineta crap

Mesaj de Dan Mitranescu »

Sami1980 scrie:
Mie Sep 08, 2021 0:09
Multumesc.

Citisem undeva ca la mulineta MX 14000 pick-up ul nu ramane deschis in aruncare. Era vorba doar de modelul vechi si la cel nou s-a remediat?(Plus)
A fost vorba doar de o eroare in utilizare.
Pe primul model pick up-ul se pozitiona putin mai jos, iar cine nu respecta asta .... o mai patea.
Pe urmatoarele modele am urcat pozitia de blocare si nu mai au fost astfel de probleme.

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Comentarii Echipament Crap”