rog ajutor in alegerea mulinetelor

Lansete, mulinete, fire, carlige, camping, accesorii, etc. Comentati, criticati sau recomandati.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

bebeme
Mesaje: 14
Membru din: Lun Ian 31, 2011 22:32

Re: rog ajutor in alegerea mulinetelor

Mesaj de bebeme »

crezi ca is mai ok baracudele? sa nu incerc okuma lb 660, 665 sau 670?

Avatar utilizator
pharaoh
pescar de competitie
Mesaje: 1174
Membru din: Mar Aug 03, 2010 16:12
Puncte: 0
Localitate: Constanta
Contact:

Re: rog ajutor in alegerea mulinetelor

Mesaj de pharaoh »

Ma refeream la ce ai enumerat in primul post.
Marius Sârbu

marian_popescu
pescar de competitie
Mesaje: 1080
Membru din: Lun Iul 20, 2009 23:28
Puncte: 0
Localitate: Ploiesti

Re: rog ajutor in alegerea mulinetelor

Mesaj de marian_popescu »

imposibil sa nu aduca si okuma daca ii ceri, ti le aduce la comanda. cassien 65 nu este comparabila cu modelele long cast marimea 65 de la okuma
dar nici energo rubin carp, cu atat mai mult cele din 3 bucati, nu sunt lansete de distanta. sunt unele rezonabile, cu care iti poti face treaba foarte bine in conditii normale. chiar daca mulinetele nu sunt cele mai avantajoase dpdv al castingului, nu cred sa ai probleme cu longbow sau cassien
daca vrea neaparat sa ii usurezi lui stocul...gheata la mal. nu stiu ce sa recomand

bebeme
Mesaje: 14
Membru din: Lun Ian 31, 2011 22:32

Re: rog ajutor in alegerea mulinetelor

Mesaj de bebeme »

am mai adunat ceva $$ si acuma am de ales intre helicon 5600nf. okuma lb, cassien, travertine, powerliner. asta e pana in 200 per buc. si oare cu ce dim de tambur daca ceva de la okuma? 60-65-70? mersi pt viitoarele raspunsuri.

bebeme
Mesaje: 14
Membru din: Lun Ian 31, 2011 22:32

Re: rog ajutor in alegerea mulinetelor

Mesaj de bebeme »

in afara ca are buza si galetul titanizate... powerlinerul mai are ceva in plus...si cei 8 rulm? o sa simt fizic diferenta? fata de longbow? si inca ceva... nu e prea mare tamburul pt un inel de plecare de 40 ? mersi pt raspunsuri.

iulian_i
Mesaje: 113
Membru din: Sâm Mar 27, 2010 17:13
Puncte: 0
Localitate: Ploiesti

Re: rog ajutor in alegerea mulinetelor

Mesaj de iulian_i »

am folosit atat Okuma powerliner 865, cat si banax 5600nf...amandoua sunt ok, totusi iti recomand okuma pentru ca sunt mai fiabile, mai frumoase si mai ieftine, iar banax-urile au un defect din proiectare la fixarea tamburului...deci, cumpara okuma PL 865 si nu mai sta pe ganduri...daca nu esti multumit de ele ti le cumpar eu :)

Avatar utilizator
Cristi Matei
pescar de competitie
Mesaje: 1246
Membru din: Dum Sep 23, 2007 20:44
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: rog ajutor in alegerea mulinetelor

Mesaj de Cristi Matei »

recomand Okuma, Banax nu sunt la fel de fiabile, am reusit sa stric 3 bucati pana acum. toate ax interior cu melc...

mihai_bengos
Mesaje: 28
Membru din: Lun Feb 21, 2011 16:18

Re: rog ajutor in alegerea mulinetelor

Mesaj de mihai_bengos »

pentru ca esti incepator ti-as recomanda okuma ........ sunt rezistente si fiabile............ avand in vedere ca vrei sa pescuiesti crap incearca okuma long cast cu tambur de 7 8 sau 9 mii. verifica daca talpa mulinetei intra in mandrina lansetelor tale, sa nu mai fie nevoie sa le mai schimbi inca o data
hook fishing club

syyd
Mesaje: 303
Membru din: Mie Dec 29, 2010 23:10
Puncte: 0
Localitate: Bacau

Re: rog ajutor in alegerea mulinetelor

Mesaj de syyd »

Okuma PL 860 daca pescuiesti in balti sau 865 pe rauri (diferenta e data de capacitatea de incarcare a tamburului cu fir).

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Comentarii Echipament Crap”