rog ajutor in alegerea mulinetelor

Lansete, mulinete, fire, carlige, camping, accesorii, etc. Comentati, criticati sau recomandati.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

bebeme
Mesaje: 14
Membru din: Lun Ian 31, 2011 22:32

rog ajutor in alegerea mulinetelor

Mesaj de bebeme »

salutare, am o problema referitoare la mulinete, treaba sta in felul urmator: am cumparat 4 bete de la energoteam (rubin boilie) 3,6 din 3 tronsoane inel de plecare de 40, si tot atunci am cumparat si 4 mulinete baracuda hd 865, dupa 3-4 zile un prieten mai bine informat mi-a zis sa renunt cumva la mulinte ca cele de la baracuda nu sunt ok.... asa ca m-am intors la magazin si i-am zis la om ca nu sunt ok..nu sunt multumit...si vreau altele... cu greu a acceptat sa imi schimbe mulinetele dar cu conditia sa cumpar tot de la el. Acuma am de ales cam din ce am vazut mai ok la el dintre urmatoarele modele: carp expert (energo) 10+1 rulm, tambur long cast de 70 baitr. rap 4,1:1, (160 ron) 0,32/480; hakuyo hk 60 baitr. 9+1 rulm 0,40/320;(90 ron) carp expert 7000 (energo)(130ron); comet runner 50 (energo) 7+1 rulm (100ron); aviator 860 7+1 rulm, 0,35/255.(105ron) ar mai fii banax helicon 5600nf (asta putin cam prea scump pt mine 200 ron, as fii dispus sa dau atata dar cu greu si numai daca stiu sigur ca e singura solutie). Sunt la inceputul pescuitului dupa cum se vede....si chiar as aprecia ajutorul vostru , multumesc mult pt rabdare.

Avatar utilizator
dumi_id
Mesaje: 310
Membru din: Mar Mar 16, 2010 16:17
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: rog ajutor in alegerea mulinetelor

Mesaj de dumi_id »

Parerea mea este sa te orientezi spre banax-uri. Calitativ dar si ca performante sunt peste cele pe care le-ai enumerat, de aici si diferenta in plus la pret.

Avatar utilizator
petre iulian
Pescar de competitie
Mesaje: 4345
Membru din: Mie Dec 13, 2006 12:23
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti / zona Pantelimon
Contact:

Re: rog ajutor in alegerea mulinetelor

Mesaj de petre iulian »

pai la ce specie de peste pescuiesti de obicei ca este important !
Membru Fondator al Clubului Sportiv Green Lake

Neamtul
pescar de competitie
Mesaje: 1296
Membru din: Vin Iul 03, 2009 0:41
Puncte: 0
Localitate: Timis

Re: rog ajutor in alegerea mulinetelor

Mesaj de Neamtul »

Din ce ai enumerat tu acolo alege Banax.
Celelalte nu le-as lua in calcul.

Avatar utilizator
cornelserbu
Veteran
Mesaje: 4167
Membru din: Dum Oct 16, 2005 19:01
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: rog ajutor in alegerea mulinetelor

Mesaj de cornelserbu »

petre iulian scrie:pai la ce specie de peste pescuiesti de obicei ca este important !
pai daca omu' a postat pe crapmania, sigur pescuieste la babusca :D ...ca sa nu mai zic ca insiruirea de mulinete majoritatea cu bait-runer sigur le vrea pentru oblete...faci tu ce faci, iuliane si dai cu nuca-n perete :lol: :lol: :lol:
Cornel Serbu
Friends Carp Team

bebeme
Mesaje: 14
Membru din: Lun Ian 31, 2011 22:32

Re: rog ajutor in alegerea mulinetelor

Mesaj de bebeme »

pai ce sa spun... mustacios... e clar!! (obletele e cam prea mare :D :P ) ms mult pt ajutor dar in afara de banax....dintre celelalte care ar mai fii ok? (oare daca totusi asi lua banax s-ar intelege cu betele mele? )

bebeme
Mesaje: 14
Membru din: Lun Ian 31, 2011 22:32

Re: rog ajutor in alegerea mulinetelor

Mesaj de bebeme »

ok.... pentru un bat o sa iau banax isr pentru restu de 3?? ce sa iau oare ceva mai ieftin....de la okuma am inteles ca ar fii mai ok.....cam ce s-ar potrivii mai bine cu betele mele??? sa fie cat de cat long cast, rap de recuperare cat mai ok... tambur mare...pana in 150 ron. ms mult

Neamtul
pescar de competitie
Mesaje: 1296
Membru din: Vin Iul 03, 2009 0:41
Puncte: 0
Localitate: Timis

Re: rog ajutor in alegerea mulinetelor

Mesaj de Neamtul »

Ia-ti mulinete de acelasi fel! :wink:
Daca bugetul nu ajunge pentru Helicon sau Powerliner,ia-ti Okuma Cassien 65.Are tambur metalic,corp din aluminiu,tambur diametru 65(cred),e foarte bine finisata si costa 150-170lei.

bebeme
Mesaje: 14
Membru din: Lun Ian 31, 2011 22:32

Re: rog ajutor in alegerea mulinetelor

Mesaj de bebeme »

mersi pt raspunsuri.. tot indecis sunt.... :(

Avatar utilizator
pharaoh
pescar de competitie
Mesaje: 1174
Membru din: Mar Aug 03, 2010 16:12
Puncte: 0
Localitate: Constanta
Contact:

Re: rog ajutor in alegerea mulinetelor

Mesaj de pharaoh »

Daca trebuie sa alegi din ce ai enumerat mai sus, si nici nu iti ajung banii de banax, ramai la baracude.
Marius Sârbu

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Comentarii Echipament Crap”